Yorkshire Terrier Genel Özellikleri ve Bakımı

 

Ağırlık:
Erkek: 2-3 kg
Dişi: 2-3 kg

Boy:
Erkek: 22 cm
Dişi: 20 cm

Genel Beklentileri:
Egzersiz İhtiyacı: Günde 20 dakikadan az
Enerjiklik seviyesi: Çok enerjik
Yaşam süresi: 14-16 yıl
Horlama Eğilimi: Düşük
Havlama Eğilimi: Yüksek
İlgi İhiyacı: Ortalama

Irk Tipi
Kucak Köpeği

Tüyleri:
Uzunluk: Uzun
Karakteristik: Düz
Renk: Mavi, bronz
Bakım ihtiyacı: Yüksek

Yorkshirelar soğuğa karşı oldukça hassastır.

Yorkshire Terrier

Görünüş olarak küçük ve şirin olan Yorkshire Terrier görünümünün aksine kocaman bir kişiliğe sahiptir. Başta İngiltere ve Amerika’nın en çok beslediği oyuncak köpek cinsi olan Yorkshire son 10 yılda ülkemizde de oldukça popüler bir köpek haline gelmiştir. Yorkshire terrier, büyümeyen köpek ırkları arasında yer alır. Özellikle apartman hayatına göstermiş olduğu uyum ile evde köpek beslemek isteyen hayvan severlerin ilk tercihlerinde yer alan bu sevimli dostumuz resmen insanın en yakın dostu olarak var olmuş ve varlığını sürdürmektedir.

Irk tarihi bakımından oldukça kısa bir tarihi olan Yorkshire Terrier 1800’lü yılların sonlarında İngiltere’nin Kuzeyinde madenlerde çalışan işçiler tarafından sıçanları, porsuk ve tilkileri avlaması ve uzaklaştırması için geliştirilmiştir. Birçok farlı ırkları denedikleri ve hangisine başarılı olduklarını kayıt etmedikleri için Yorkshire Terrier’in kökeni tam olarak bilinmemektedir.  Yorkshire Terrier’in bazı ırk versiyonları aşağıda sıralanmıştır;

 1. Teacup Yorkshire Terrier
 2. Shih Tzu X Yorkshire Terrier
 3. 0 Numara Yorkshire Terrier
 4. Biewer Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Genel Özellikleri

 • Sevilmeyi ve sürekli ilgi görmeyi severler.
 • Sahiplerine karşı sadakatleri ve düşkünlükleri diğer köpeklerden daha fazladır.
 • Sosyal olmayan köpek sınıfına giren Yorkshire aile bireyleri dışında diğer insanlarla ve hayvanlarla karşı mesafeli dururlar.
 • Bulundukları ev onlara küçük gelirse fazla hareket etmezler ve sürekli dışarı çıkma isteği duyarlar.
 • Hassas yapılıdırlar ve soğuğa fazla dayanamaz, uzun süre soğukta kalmaları halinde hasta olurlar.
 • Havlamayı diğer pek çok köpek ırkından daha fazla severler ve doğru eğitim ile bu havlama istekleri biraz dindirilebilir.
 • Diğer küçük köpek ırklarına göre eğitimleri daha zordur ve sabır gerektirir.
 • Yaşam süreleri genellikle 14 – 16 yıl arasındadır.

Yorkshire Terrier Karakteri

 • Enerji seviyesi oldukça düşük olan Yorkshire günlük egzersizler için sizi diğer köpeklere nazaran daha az yoracaktır.
 • Diğer köpek ve hayvanlarla orta düzey bir anlaşma göstermektedir.
 • Oyuncak köpek olarak anıldıklarından da anlaşılabileceği gibi oldukça oyuncudur ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar.
 • Koruma özelliği oldukça düşüktür.
 • Boyutlarına nazaran büyük köpek cinslerine oldukça saldırgan tavır sergilerler ve müdahale edilmediği taktirde kavgaya ve boğuşmaya başlayabilirler.
Yorkshire terrier

Yorkshire Terrier Fiziksel Özellikleri

 • İnsan saçına çok benzeyen uzun, yumuşak ve ipeğimsi tüyleri vardır.
 • Kafa yapıları düzdür ve siyah orta büyüklükte bir buruna sahiptir.
 • Sürekli gülüyormuş hissi uyandıran parlak gözleri vardır.
 • Boyut olarak yerden yüksekliği 15- 17,5 cm arasındadır.
 • Kiloları ortalama 3-4kg civarlarındadır.

Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli husus soğuktan korumaktır. Hassas ve düşük dirençli bir vücuda sahip olduğu için soğuğa fazla maruz kalmaları halinde hemen hasta olabilmektedirler. Bu yüzden soğuk havalarda kıyafet giydirerek gezdirebilirsiniz. Bu hem daha tatlı görünmesini sağlayacak hem de soğuktan koruyacaktır. Çok fazla tüy dökmeyen bu cins devamlı olarak uygun tarak ve fırça yardımıyla tüylerinin bakımı yapılmalı ve olabildiğince bu bakım aksatılmamaya özen gösterilmelidir.  Ek olarak özel sprey ve kremler yardımıyla tüylerini yumuşatabilir ve daha güzel görünüm kazandırabilirsiniz.

Soğuk dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer özel bakım ise Yorkshire Terrier’lerin diş bakımıdır. Dişlerin her gün düzenli olarak temizlenmesi önerilmektedir. Oyuncu kişiliği sayesinde sizden sürekli oyun oynamanızı isteyebilir ve oyun oynamamanız dahilinde huzursuz olabilirler. Baş kısımlarında çıkan tüyleri için ise özel bantlar ve tokalar kullanarak bu tüylerin gözlerine girmesini ve gözlerinin önünü görmelerini engellemesinin önüne geçebilirsiniz. Baş tüylerinin yanı sıra uzun kirpikleri de gözleri için sorun teşkil etmektedir. Veteriner yardımıyla uzayan kirpiklerini kısaltabilirsiniz.

Yorkshire terrier nasıl yıkanır?

Banyo yapmayı çok sevmeyen Yorkshire terrierleri, haftada maksimum 1 defa, ılık bir suyla yıkamanız hem rahatlamasını hem de kirlerden arınmasını sağlayacaktır. Yorkshire Terrier cinsi köpekleri çok fazla yıkamamanız hem sağlığı hem de tüyleri açısından oldukça önemlidir. Köpeğiniz için özel köpek şampuanını önceden bir kase içinde seyreltin ve köpürtün. Yıkama işlemini yaparken kulak ve göz bölgesini sona bırakın ve dikkatlice yıkayın. Yıkama sonrası köpeğinizi güzelce durulamayı unutmayın.

Yorkshire Terrier köpeğinizde kulak düşmesi gözleniyorsa ve köpeğiniz kulağını dikemiyorsa ek besinlerle, kulak tıraşıyla veya bantlama yöntemiyle kulakları dikleştirilmelidir. Son olarak Yorkshire Terrier cinsi bir köpeğe sahipseniz veya sahip olmayı düşünüyorsanız bu sevimli dostunuza yeteri kadar zaman ayırdığınızdan ya da ayırabileceğiniz emin olun. Bu küçük ve oldukça sevimli dostumuz onunla ilgilenmediğiniz taktirde huzursuz olacaktır. Bu durum da evde bulunan eşyalara zarar vermesine veya oldukça fazla havlamasına ve ses çıkartmasına sebep olabilir.

Yorkshire Terrier Eğitimi

Yorkshire Terrier köpekler, eğitim konusunda diğer pek çok köpek ırkına göre oldukça zorlu bir süreçle eğitilirler ve bu süreçte oldukça sabırlı olmak gerekmektedir. Özellikle tuvalet eğitimi konusunda sizi zorlayacak olan bu sevimli ırk istemediğiniz bir yerde tuvalet ihtiyacını gidermişse sakin olmalı ve herhangi bir kızma ya da ceza vermemelisiniz. Vereceğiniz ceza veya sinirli bir tepki sevimli dostunuzla aranızda bir güvensizlik oluşturacaktır. Duygusal bir köpek olan Yorkshire Terrier sizin ses tonunuzu anlar ve sert bir “hayır!” kelimesine dikkat kesilir. Aynı tonda sürekli olarak tekrarlamanız halinde hafızasına yer edinecektir.  Fakat bu durum tuvalet ihtiyacını yanlış yere yaptığı zaman kullanılmalı ve her duruma aynı ses tonu ile müdahale edilmemelidir. Tuvalet ihtiyacı için çiş pedi alabilirsiniz. Çiş pedinin kullanımı ise şu şekildedir;

Çiş pedi uygun bir yere serilir ve üzerine damlası damlatılır veya spreyi sıkılır. Daha sonra köpeğinizi çiş pedinin üzerine koyup “çiş buraya “tarzı ve resmi bir tonla komut verilir. Bunu yılmadan ve sabırla yapmalısınız. Her yanlış yere çiş yaptığı zaman “hayır!” komunu verilmeli ve ardından çiş pedine alarak “çiş buraya “komutu tekrar edilmelidir. Çişini çiş pedine yaptığı zaman başını okşamalı ve sevecen bir tonla onu tebrik edip ödül maması vermelisiniz. Son olarak çiş pedini aşırı ıslanmadığını sürece değiştirmeniz önerilmez.

Köpeklerde tuvalet eğitimi yazımızı inceleyerek bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla