Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Hayatımıza dahil olan evcil dostlarımız içinde bakıma ve eğitime en çok ihtiyaç duyanların başında yavru köpekler gelir. Özellikle ev ortamında bakılan köpeklerde tuvalet eğitimi ayrı önem taşır. Eğitimin verileceği bölge evin içinde olabileceği gibi, dışında da olabilir. Nereyi seçerseniz seçin yavru köpek tuvalet eğitimi sırasında sabırlı ve sevecen olmak başarı oranınızı artıracaktır. 

İlk olarak eğitimin evin içinde mi yoksa dışında mı verileceği seçilmelidir. Ardından köpeğin suyu, yemeği, yatağı ve oyuncaklarının bulunduğu güvenli bir bölge oluşturulur. Sonrasında veteriner veya eczanelerden temin edinilebilen tuvalet pedleri veya gazete kağıtları zemine yerleştirilir. Eğer evcil dostunuz küçük bir ırksa ve yalnızca evde tuvaletini yapmasını istiyorsanız tuvalet pedlerini asıl tuvalet yeri olarak öğretebilirsiniz. Onun haricinde asıl tuvalet yerleri dış mekanda olacak şekilde de eğitimleri verilebilir. 

Köpekler eşyalarının hemen yanı başına tuvalet yapmaktan hoşlanmadıkları için eğitim sırasında bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Güvenli alana yakın yere pedleri koyarak her iki-üç günde bir azaltma yapıldığında, köpekler boş alanlar yerine pedin olduğu yere tuvaletlerini yapar. Köpek tuvalet eğitimi başlangıcında önemli bir diğer etken ise tuvalet saatlerinin bir düzene oturtulmasıdır. Böylece hem yetiştirici olarak bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz azalır, hem de sağlam bir eğitim temeli oluşturmuş olursunuz. Köpeğinizin ırkına ve yaşına bağlı olarak değişse de sekiz ile on haftalık yavrularda ihtiyaç periyodu 2 saattir. Bunun yanında uykudan uyanıp yemek yedikten ve su içtikten yaklaşık 10-15 dakika sonra tuvalet ihtiyacı görülür. Evcil dostunuz yerleri koklayarak geziniyorsa bu tuvaletini yapacağı uygun bir alan arayışının sinyalidir. O nedenle eğitim sırasında onu gözlemlemek ve kontrol etmek gerekir. En az sekiz haftalık yavrularda eğitim süresi ortalama iki ile beş gün arasında değişir. Küçük ırklardan olan şivava tuvalet eğitimi ile yorkshire terrier tuvalet eğitimi orta ırk köpeklerinkine kıyasla bu süre içinde ev ortamında rahatlıkla tamamlanabilir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

İster yavru olarak isterseniz yetişkin olarak alın, köpeğinizin eve geldiği ilk andan itibaren eğitimine başlayabilirsiniz. İlk gün yeni bir ortamın heyecanı ile tuvaletini belirlenen alanın dışına yapsa da, o alanı koku kalmayacak şekilde temizledikten sonra eğitime devam edebilirsiniz. Bu süreçte sabırlı olmak en önemli koşulların başında gelir.  

Ev İçi Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklere verilecek olan evde köpek tuvalet eğitimi için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunur. İlki, güvenli hissedecekleri bir alan oluşturmaktır. Bunun için maması, suyu ve yatağı ile birlikte oyuncakları belirlenen alana yerleştirilir. Sonrasında yakınına koyulacak tuvalet pedi veya gazete parçaları serildikleri yerden her iki veya üç günde bir eksiltilerek boş alanlar bırakılır. Köpeğin tuvaletini doğru yere yaptığı her seferde ödül maması veya övgü sözcükleriyle motive edilir ki bu davranışı ile aldığı tepki arasında bağlantı kurabilsin. Yavru köpekler büyüdükçe ırk boyutuna göre tuvaletlerini tutmayı öğrenirler. Örneğin; golden retriever tuvalet eğitimi sürecinde bir french bulldog tuvalet eğitimi sürecine göre daha uzun süre tuvaletini tutabilir.  

Ev Dışı Tuvalet Eğitimi

Yavru evcil köpekler için düşünülen tuvalet eğitimini ev ortamı dışında da gerçekleştirmek mümkündür. Köpeği dışarı tuvalete alıştırmak adına uygulanan bazı yöntemler bulunur. Bunlardan biri evde kullanılmış olan gazete veya tuvalet pedlerinden birini de beraberinde dışarıya getirmektir. Bu sayede özellikle ilk kez dışarıya çıkan bir köpek için ürkütücü olan eğitimde daha tanıdık bir ortam oluşturarak rahatlıkla tuvaletini yapması sağlanır. Buna ek olarak, bu yöntem uygulanırken aynı anda “aferin kızım veya oğlum” gibi teşvik edici sözler de son derece yararlı olacaktır.

Bir diğer yöntem ise yemek ve su tüketiminden yaklaşık 10 dakika sonra yavruyu dışarıya çıkartıp bölgeyi onun seçmesine izin vermektir. Bunu yaparken onu kontrollü bir şekilde serbest bırakılabilir veya tasması uzatılabilir. Tuvaletini bitirdiğinde ödül maması, motive edici söz veya başını okşama ile davranışı onaylanabilir. Tuvalet rutini gelişene dek ırkına da bağlı olarak günde üç veya dört kez dışarıya çıkartmak gerekebilir. Küçük ırklardan olan pug, tuvalet eğitimi sırasında haraketli yapısıyla daha kontrollü bir bakım isterken maltese terrier, tuvalet eğitimi sırasında komutlara daha adapte bir tavır izleyebilir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla