Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

 

Ağırlık:
Erkek: 4,5-5,5 kg
Dişi: 3,5-4,5 kg

Göz rengi:
Parlak kehribar veya mavi

Genel Beklentileri:
Yaşam süresi: 13-17 yıl
Tüy dökme: Düşük
İlgi İhtiyacı: Yüksek

Tüyleri:
Uzunluk: Orta-uzun
Karakteristik: Tek kat, kaşmirimsi
Renk: Beyaz, baş, kuyruk ve bazen de boynun arkasında koyu tonlar
Daha az alerjik: Evet
Bakım ihtiyacı: Düşük

Van Kedisi

Konuşamasa da gözleri ve hareketleriyle çok şey anlatan, varlıklarıyla insanı mutlu eden kediler, en az insanlık tarihi kadar eski bir zamandan itibaren insan yaşamına eşlik eder. Türkiye’de bölgelere göre belirli safkan ırklar bulunur. Bunlardan birisi de Van kedisi türleri olarak kabul edilir. Ülkemizde keşfedilen kedi türleri arasında ilk olarak Van Gölü Havzası’nda ortaya çıkan ve “Kedilerin En Güzeli” olarak bilinen Van kedisi kendine özgü karakteristik özellikleri ile son derece dikkat çekici bir kedidir. İran kedisininkine benzer uzun tüyleri ve biri kehribar, diğeri ise mavi olmak üzere iki farklı göz rengini taşıması Van kedisi özellikleri arasında en yayın olarak bilinenleridir. Temizliği söz konusu olduğunda diğer kedilere oranla daha hassastır ve kış aylarında artan, yaz aylarında ise azalan ipeksi tüylerini özenle temizler. Bununla birlikte kedigiller arasında suya girmeyi seven nadir ırklardan biridir. Daha detaylı olarak Van kedisi hakkında bilgi edinmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Van Kedilerinin Kökeni

İlk kez Türkiye’de keşfedildiği zaman dışında bilinen dünya geneline yayılma tarihi 1960 ile 1970 yılları arasındadır. O yıllar arasında ülkemizi ziyarette bulunan iki İngiliz vatandaşı, bir safkan Van kedisi gördüklerinde oldukça etkilenerek ülkelerine götürmek istemişlerdir. Böylelikle Van kedileri ülke dışına yaptıkları bu yolculukla beraber başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok denizaşırı ülkede görülmeye başlamıştır. Kibar, sevecen ve sadık yapısı ile zarif bir görünüşe sahip olan Van kedileri, bazı kedi ırklarına nazaran daha akıllı ve hareketli canlılardır. Öyle ki ara sıra muziplikleriyle sizi şaşırtabilir.

Van Kedilerinin Genel Özellikleri

Bilinenin aksine safkan Van kedilerinin yaklaşık %15’ine yakınının yalnızca beyaz renkli olmadığı bilinir. Uzun tüylü Van kedisi beyaz renginin yanında, özellikle baş ve kuyruk bölgesinde krem, kızıl, sarı ve siyah renk tonlarını içeren kürke sahip olabilir. Beyaz Van kedisi, geçmiş zamanda sıklıkla ortaya çıksa da günümüzde farklı kürk rengine sahip olan türleri de görülmekte. Ancak kürk rengi açısından siyah Van kedisi incelendiğinde, siyah renk kürkün tamamını kaplamaz. Vücudu saran beyaz tüylerinin üzerinde kuyruk veya baş gibi bir kısmında yer alır. Gözleri mavi ve kehribar olarak iki ayrı renkte olabildiği gibi, yalnızca mavi veya yalnızca kehribar da olabilmektedir.

Van Kedilerinin Diğer Beyaz Kedilerden Ayırt Edilmesi

Benzer özellikler sergileyebilen sayısız kedi ırkı arasında orijinal Van kedisi ırkını ayırt edebilmek için bazı özellikleri dikkatlice analiz etmek gerekir. Öncelikle etkileyici bakışları yansıtan mavi-kehribar Van kedisi gözleri, hiç şüphesiz ki birçok ırk özelliği içinden en çok öne çıkan ve kendini belli eden özelliğidir. Nadiren de olsa ırk içinde kahverengi veya koyu sarı göz rengine sahip olanları da bulunur. Bir diğer özellik, Van kedilerinin fazlasıyla konuşmayı ve yüzmeyi sevmeleridir. Meraklı gözlerle birlikte avcılık güdüleri açıktır. Araştırmaktan ve devamlı hareket halinde olmaktan hoşlanırlar. Tüm bu özelliklerine ek olarak bölgelerine karşı son derece sahiplenici bir tavır sergileyerek başka canlıları alanlarına kolay kolay yaklaştırmazlar. En güzel Van kedisi sloganıyla Van’ın simgesi haline gelen kedi ırkı, bölge turizmine katkı sağlarken aynı zamanda kültürel zenginliğin korunmasında da aktif rol oynar.

Ankara Kedisi ve Van Kedisinin Farkları

Yakın fiziksel özellikleri nedeniyle sıklıkla karıştırılan Ankara kedisi ile Van kedisini birbirinden ayırmak aslında oldukça kolaydır. İlk göze çarpan Ankara kedisi Van kedisi farkı değişen göz şeklidir. Ankara kedisi badem şeklinde göz yapısına sahipken, Van kedisi daha yuvarlak bir göz yapısına sahiptir. Genetik bir problemden kaynaklanan çift renk gözler bir diğer ayırıcı özelliklerdendir. Van kedisi mavi ile kehribar göz rengi sergilerken Ankara kedisinin göz rengi sarı-mavi, ela-mavi veya kehribar ile mavi renklerinden oluşur. Fakat Ankara kedisinde genetik olarak ortaya çıkan sağırlık problemi, Van kedisinde görülmez. Öte yandan Ankara kedilerinin tüy yapısı, diğer ırka göre daha uzun, ince ve bembeyazken, Van kedisi daha kısa, kalın ve kadifemsi yapıda bir kürke sahiptir. Yüz hatları, iki ırk arasında başka bir belirleyici özellik olarak gösterilir. Ankara kedisinin yüz hatları daha keskin ve üçgen gelirken, Van kedisinin yüzü daha yumuşak ve yuvarlak gelir.

Van Kedisi Bakımı

Bir Van kedisi yetiştirmek isteyenler öncelikle “bir Van kedisi kaç yıl yaşar?” sorusunu sorarlar. 3.5 ile 7 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olan Van kedileri 11 ile 16 yıl arasında yaşar. Diğer merak edilen sorular ise bakımının nasıl olacağı ve kedinin neler yiyebileceğidir. Nesli tükenme tehlikesinden dolayı koruma altına alınan Van kedilerinin bakımı diğer kedilerinkinden pek farklı değildir. Uzunluğuna rağmen yumuşak tüylerini taranması kolaydır. Bakımı için haftada bir kez taramak yeterli olur. Özgürce dolaşmayı ve etrafı incelemeyi severler. O nedenle sokaklarda, bölge halkının evinde ve dükkanlarında şehrin simgesi olarak yaşarlar. Aktifliği seven doğasıyla etkileşim sağlayan oyuncaklar ve oyunlar, günlük egzersiz ihtiyaçlarını eksiksiz karşılar. Buna ek olarak hareketli yapısına rağmen dengeli ve ona kilo aldırmayacak bir beslenme programı izlemesi önemlidir. Uygun mamayı uzman bir veterinerden edinebilirsiniz.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Bölgesine ve yetiştiricisine duyduğu bağlılık dışında çocuklarla iyi geçinen Van kedisi, diğer hayvanlar içinde genellikle köpeklerle anlaşabildiği görülür. Fakat kendi ırkından olan diğer kedilerle de ortamda bir tehdit oluşmadığı taktirde iyi vakit geçirebilir. Birden fazla kedi ile aynı ortamda bakılacaksa, ilk tanıştırılma anı oldukça önem taşır. İlk tanışmanın sabırlı ve yumuşak bir şekilde geçmesi, kediler arasındaki ilişkinin temellerini oluşturur. İlişkiler söz konusu olduğunda Şubat, Nisan ve Haziran aylarında kızgınlığına giren Van kedisini çiftleştirme zamanı gelmiş demektir. Tek seferde maksimum dört yavru dünyaya getirebilen Van kedileri, yavrularına karşı oldukça ilgili ve özenlidir. Yavrular iki aylık olduklarında annelerinden aktarılan baskın genler ile göz renkleri kesinleşir. Bunlarla birlikte yavruların başında, iki kulaklarının arasında oluşan bir-iki noktalık siyah tüyler, ilerleyen zamanlarda gözlerinin mavi ile kehribar rengi olacağının kanıtıdır.

Van Kedilerinin Yurt dışına Çıkarılması

Sık seyahat etme veya taşınma gibi önemli konularda hayvan yetiştiricilerinin aklına ilk gelen hayvanlarının beraberlerinde gelip gelemeyeceğidir. Van kedisi yurt dışına çıkarılması konusu ise daha hassas ve dikkatli davranılması gereken bir durumdur. Çünkü Van kedisi gibi ülkemize özgü hayvanların yurt dışına çıkarılabilmesi için özel izin gereklidir. Bunun dışında Avrupa Birliği üyesi ülkeler için evcil dostlarınızın mikro çipleriyle birlikte mutlaka aşı kartlarının olması şartı vardır. Ek olarak, yolculuktan 15 gün önce Parazit ilacı, 4 ay önce Kuduz aşısı ve Kuduz aşısından en az 1 ay sonrasında ise Kuduz Titre testi yapılması gerekir. Amerika ve diğer ülkeler için Kuduz Titre testi dışında kalan prosedürler aynı şekilde istenir. Planladığınız yolculuğu gerçekleştirmek için A ve B belgelerinin alınması aynı şekilde zorunludur. Güvenli ve sorunsuz bir seyahat için belirtilen prosedürleri eksiksiz yerine getirmek hem kendiniz hem de evcil dostunuz için önemlidir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla