Sultan Papağanı Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Beslenmesi

Sarı, gri ve beyaz renklerde olabilen sultan papağanları, yaklaşık 20 yıl kadar yaşar ve boyları 28-34 cm civarında olmaktadır. Özellikle kuş beslemeyi seven kişilerin hem bakımlarının kolay olması hem de rahat biçimde evcilleştirilebilme açısından sultan papağanlarını severek besledikleri görülmektedir. Sultan papağanlarının beslenmesi noktasında daha çok doğadaki tohumların, meyvelerin, köklerin, yaprakların ya da çeşitli birçok bitkisel gıdaların sultan papağanı tarafından tüketildiği de bilinmektedir. Ayrıca yine evlerde beslenen sultan papağanlarının da diyetleri tıpkı doğadaki beslenmelerine uygun biçimde düzenlenmesi gerekmektedir.

Genel anlamda ele alındığında sultan papağanlarının çeşitli yiyecekleri tükettiğini görmek mümkündür. Bu anlamda başta protein değeri yüksek besinler olmak üzere meyve ve sebzeler, tohumlar, çeşitli bitkiler de yine sultan papağanları tarafından tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

Papağan Ne İle Beslenir?

Papağanların neler ile beslendiğine dair birçok örnek ve fikir yer almaktadır. Buna göre papağanlar daha çok protein kaynaklı besinler, et türleri, çeşitli tohumlar, meyve ve sebzeler gibi besinleri tüketmektedirler. Ayrıca yine evlerde beslediğiniz sultan papağanları için de tohum türleri olarak darı, buğday, ayçiçeği gibi birçok çeşidi mutlaka vermelisiniz. Son derece iştahlı canlılar olarak karşımıza çıkan papağanların iyi beslenmeleri gerekmektedir. İyi beslenmelerinin yanı sıra sağlıklı olmalarına da katkı sağlayacak olan bu besin değerlerinin artırılması da gerekmektedir.

Son derece iyi biçimde beslenen ve beslenme için ürün çeşitliliği de olan papağanlar kolay biçimde bakımı gerçekleştirilen hayvanlardır.

Sultan Papağanı Ne Sever?

Sultan papağanı ne sever noktasında aslında verilecek cevap da çok basittir. Çünkü sultan papağanları hemen her şeyi seven bir yapıya sahip canlılardır. Buna göre özellikle de bahsettiğimiz üzere protein değerleri yüksek et çeşitlerini, meyve ve sebzeleri, tohumları ve daha birçok besini de sevmektedir. Sultan papağanlarının bu gibi besin değeri yüksek ve sağlıklı yiyecekler tarafından beslenmeleri de oldukça önemlidir. Sizler de evlerinizde sultan papağanı besliyorsanız ve daha iyi biçimde besleyerek onların sağlıklı olmasını da istiyorsanız sevdikleri besinleri onlara sunmalısınız. Aksi takdirde sultan papağanları oldukça sağlıksız kalacak olup neticesinde de kötü bir süreç de geçirebilirler. Bunu engellemek de tamamen papağan besleyen kişilerin ellerindedir.

Sultan Papağanı Hangi Meyveleri Yer?

Sultan papağanlarının yedikleri besinlerinin çoğu meyvelerdir. Buna göre sultan papağanları en çok kavun, kayısı, mango, şeftali, nektarin, üzüm, muz ve portakal gibi meyveleri tüketmektedir. Sultan papağanlarına meyve verilirken mutlaka çekirdeklerinin çıkarılması gereklidir. Ayrıca yine meyvelerin kimyasallardan ayrılması da çok önemli bir detaydır. Nitekim sultan papağanlarının son derece sağlıklı olmaları açısından bu detayların atlanmaması gerekmektedir. Meyvelerin de yine temiz olmaları adına son derece iyi biçimde yıkanmaları gerekmektedir.

Temiz ve kimyasal maddelerden arındırılmış bu gibi meyveleri tercih etmeniz papağanların sağlıkları için de son derece önemlidir. Nitekim sultan papağanları belirttiğimiz üzere sahibine çok kolay ısınabilen, uysal ve neticesinde bakımı da oldukça kolay olan hayvan türleridir. Sizler de bu gibi özelliklere sahip olan hayvan türlerine sahip olabilir ve en iyi biçimde bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Sultan Papağanı Hangi Sebzeleri Yer?

Sultan papağanlarının tükettikleri besinlerin önemli bir kısmını oluşturan meyvelerin yanı sıra sebzelerin de sultan papağanları tarafından oldukça fazla tüketildiği görülmektedir. Bu anlamda özellikle de sebzelerin kimyasallardan arındırılarak ve oldukça da temiz olmasına özen gösterilerek sultan papağanları için hazırlanması gereklidir. Sultan papağanları sebze olarak en çok havuç, Çin lahanası, koçanlı mısır, yeşil lahana, domates, kabak, şalgam yaprağı, tatlı patates ve brokoli tüketmektedir. Sultan papağanları çoğunlukla havucu doğranmış bir şekilde, tatlı patatesi ise haşlanmış bir şekilde daha çok tüketmektedir.

Sultan papağanları mandalina, ceviz ya da çekirdek gibi yiyecekleri yemeyi çok tercih etmez. Nitekim belirttiğimiz meyve ve sebzelerin dışına çok çıkmayan sultan papağanlarına ceviz, mandalina ve çekirdek gibi yiyeceklerin verilmesi yanlış olabilir. Her ne kadar insanların beslenme alışkanlıkları ve düzenleri varsa aynı durum hayvanlar için de geçerlidir.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı oldukça önemlidir. Çünkü özel bakım isteyen sultan papağanlarının temizliğinden beslenmesine kadar birçok süreç tamamen bakan kişilerin sorumluluğundadır. Çok hassas bir yapıya sahip olan ve neticesinde de iyi bir bakım isteyen sultan papağanlarına son derece iyi biçimde bakılması gerekmektedir. Uysal bir hayvan olduklarından dolayı bakımı ve evcilleştirilmesi çok kolay olan sultan papağanlarını sizler de çok kolay biçimde bakabilirsiniz. Herhangi bir arıza ya da zarar çıkarmaksızın sizlere kolay bir bakım süreci için de destek olan sultan papağanlarına kısa sürede alışabilir ve neticesinde de en kolay ve rahat biçimde onların bakımını üstlenebilirsiniz.

Ancak sultan papağanı bakımının çok daha kolay olması için de tercih ederken aynı cins papağanları tercih etmemelisiniz. Çünkü aynı cins papağanlar birbiri ile anlaşamayıp kavga edebilir. Bu noktada biri dişi biri erkek olacak biçimde papağanları tercih etmeniz sizlere daha iyi bir bakım imkanı da sağlayacaktır. 5 ya da 6 aylık olan papağanları tercih ettiğinizde sizlere alışması çok daha kolay olacaktır. Bakımı da yine aynı oranda kolay olacak bu papağanları sizler de en verimli ve sağlıklı biçimde bakabilir ve besleyebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla