Sokak Kedilerinin Türleri Nelerdir?

Sokak Kedisi Türleri

Gizemli doğaları ve büyüleyici varlıklarıyla yüzyıllar boyunca insan yaşamına eşlik eden kedilerin günümüzde yetmişe yakın farklı ırkı bulunur. Bunlardan bir kısmı ev ortamında bakılan cins kedilerden oluşurken, diğer kısmı ise sokak kedileriden oluşur. Sokak kedilerinin türleri, coğrafi bölgelere ve ırk kökenine göre değişiklik gösterir. Ülkemizde görülen siyah sokak kedisi, gri sokak kedisi veya alacalı renge sahip kediler, başta Ankara ve Van kedi ırkları olmak üzere yaklaşık on ayrı ırktan türemişlerdir. Sanılanın aksine Tekir, Sarman, Smokin, Calico ve Tortoiseshell bir kedi ırkı değil, kürk desenidir. 

Adını kürkünün deseninden alan tekir kedi, Avrupa’nın Mahalli vahşi kedisi ile Afrika vahşi kedisinden oluşan melez ırka mensuptur. Kendi içinde uskumru kedi olarak da bilinen klasik, uzun tüylü, lekeli, benekli ve üç renkli tekir olarak farklı çeşitleri vardır. Özgürlüğüne fazlasıyla düşkün, cesur, akıllı ve dost canlısıdır. Sarman kedi, turuncu-sarı kürkü ile dikkat çeker ve %90 oranında erkektir. Dişi bir sarman nadiren bulunur. Sarmanlar da bir tekir olduğu için farklı karakteristik özellikleri yoktur. Ancak çevrelerine karşı oldukça dikkatli, tembelliği ve sevilmeyi seven yapılarıyla öne çıkarlar. Aynı zamanda siyah-beyaz veya Tuxedo olarak da bilinen Smokin kedilerin algı yetenekleri diğer kedilere göre biraz daha gelişmiştir. Uyumlu ve oyuncu yanlarıyla aile ortamına kolay adapte olurlar. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Aynı yerlerde uyumayı sever, pek fazla yemek ayırt etmezler. Beyaz üstünde sarı-turuncu ve siyah renkleriyle öne çıkan ve üç renkli kedi olarak da anılan Calico genetik anomali nedeniyle %99 dişilerden oluşur. Erkek bir Calico bulmak çok nadirdir ve uğurlu para kedisi olarak görülür. Diğer türlere oranla daha anaçtır. Son derece zeki olmalarının yanında çok cana yakın ve sevimli kedilerdir.

Sokak kedisi türleri içinden Torti (Tortoiseshell), birbirine karışan kahverengi ve turuncu renkleriyle kaplumbağa kabuğu renkli kedi olarak bilinir. Renklerinin ortaya koyduğu üzere neredeyse hepsi dişidir. Enerjik yapısıyla etrafta koşturmayı ve oyun oynamayı çok sever. Duyarlı ve güçlü bağımsız karakterleriyle sizleri oldukça şaşırtabilirler. 

Sokak Kedileri Kaç Yıl Yaşarlar? 

Kediler, değişen faktörlere göre farklı yaşam sürelerine sahiptir. Bir ev kedisi, özellikle dişiyse erkeklere oranla daha uzun yaşar ve sağlıklı diyetle beraber düzenli egzersiz ile 10-20 yıl arasında yaşayabilir. Ancak durum sokak kedileri için farklıdır. Sokak kedileri hangi cins olduklarına, evcil olup olmadıklarına ve yaşam koşullarına göre dışarıda 5-10 seneye kadar yaşayabilir. Sokakta yaşamanın verdiği stres, olası kaza, hastalık durumları, temiz su ve mamaya ulaşma imkanı doğrudan bu süreyi etkileyen unsurlardır.

Sokak Kedisi İle Cins Kedi Arasındaki Fark Nedir?

Sokak kedileri, doğal seçilimle beraber güçlenen hayatta kalma becerilerine sahiptir. Dışarıda kuvvetlenen duyularıyla daha cesur, sağlıklı ve diğer kedilerle uyumludurlar. Sokak kedilerinin kürk desen ve renkleri cins kedilerinkinden farklıdır. Buna ek olarak özel ırklar, sokak kedilerine kıyasla genetik hastalıklara daha yatkındır.

Ev kedileri çevresel faktörler ve genetik farklılıklardan dolayı sokak hayatına, sokak kedileri gibi uyum sağlayamazlar. Ev hayatına alışmış bir kedi asla sokağa bırakılmamalıdır.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla