Sokağa Çıkma Yasağında Köpek Gezdirmek Mümkün mü?

Bildiğiniz üzere corona virüsüne karşı alınan önlemler çerçevesinde ülkemizde 31 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasına gidildi. Yayınlanan genelgede ise evcil hayvan sahiplerine ilişkin düzenleme yer almadığı için ülkenin dört bir yanında köpek sahipleri mağduriyet yaşadı. Köpeğini, tuvalet ihtiyacını gidermek amacıyla dışarı çıkaran köpek sahipleri, 2000-3000 liralara varan “köpek gezdirme” cezaları ile karşılaştı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu durum ile ilgili bu haftaki sokağa çıkma yasağı genelgesinde düzenlemeye gidildi.

17 Nisan-19 Nisan tarihlerinde tekrarlanacak olan sokağa çıkma yasağında hayvan sahiplerine ilişkin bir düzenlemeye yer verildi. Genelgenin ilgili maddesi ise şöyle:

” Küçük ve büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, sokak hayvanlarını besleyecek kişiler ile evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkacaklar (ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla) “

Bu düzenlemeye göre evcil hayvanlarının ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkan hayvan sahipleri, ikamet ettikleri yerin önünde bulunmak şartı ile sokağa çıkma yasağında istisna olarak yer alıyor. Köpeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz ancak evinizin önünden ayrılmamanız gerekiyor.

İlgili genelgeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu düzenleme ile hayvan sahiplerinin yaşadığı mağduriyetin giderileceğini umuyoruz. Yine de hem kendi sağlığınız için hem de herhangi bir problemle karşılaşmamanız adına, köpeğinizi çıkardığınız zaman dilimlerini mümkün olduğunca kısa tutmanızı öneriyoruz. Hayvan dostumuz ihtiyacını giderdikten sonra ise dışkısını plastik bir poşet yardımı ile temizlemeyi unutmayalım.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla