Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İlk Bakış

 

Ağırlık:
Erkek: en az 5,5 kg
Dişi: en az 5,5 kg

Göz rengi:
Mavi

Genel Beklentileri:
Yaşam süresi: 7-12 yıl
Tüy dökme: Yüksek
İlgi İhtiyacı: Orta

Tüyleri:
Uzunluk: uzun
Karakteristik: İpeksi
Renk: Buz mavisi, mavi, çikolata, kırmızı, lila, krem
Desen: Çift renkli, benekli,
Bakım ihtiyacı: Orta, yüksek
Daha az alerjiklik: Hayır

Ragdoll kedilerinin yumuşak, ipeksi tüyleri orta-uzun ve uzun varyasyonlarda bulunmaktadır.

Ragdoll Kedisi

Keskin zekâsı ve aklıyla diğer kedi türlerinden farklı olarak doğru eğitim ve yaklaşım sergilendiği takdirde birkaç oyun ve komutu öğrenebilen Ragdoll kedi türü ışıl ışıl parlayan safir mavisi gözleri ve ipeği andıran tüyleri ile zekasının yanında fiziksel özellikleriyle de diğer kedi türlerinden daha fazla ilgi görmektedir.

Ragdoll Kedisi Kökeni

1960’lı yıllarda California’da Ann Baker tarafından üretilen Ragdoll Kedileri, üreticisi olan Ann Baker’ın kurmuş oldu bir vakıf aracılığıyla tüm ülkeye tanıtıldı. Etkileyici gözleri ve ipeksi tüyleri sayesinde California’dan başlayarak tüm ülkeye hızlıca yayıldı. Bu yayılmanın tüm dünyaya ulaşması ise 2000’li yılların başlarında oldu. Gen havuzunu korumak için çok çalışan Ann Baker, Ragdoll Kedileri kesin bir genetik özelliğe sahip olana kadar üretim aşamasının her kısmında fiilen yer almıştır ve ırkın son görünümünü kazanmasını sağlamıştır. Irkın gen havuzu için insan geninden yararlanıldığı ortaya atılsa da bu bilginin doğruluğu hiçbir zaman kanıtlanamamıştır.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

 • Mavi gözlüdür ve kaslı ve iri yapılı bir vücuda sahiptir.
 • Vücutlarının belirli bölgelerinde koyu renkler bulunur. Burun, yüz ve çevresi gibi.
 • İnsanlara fazla bağlı ve duyarlıdır. Adeta bebeğinizmiş gibi davranır ve ilgi bekler.
 • Çocuklarla da oldukça iyi anlaşan Ragdoll kedi türü tırnaklarını yok denecek kadar az çıkarttıkları için herhangi bir zarar verme durumu oldukça zayıftır.
 • Ses tonları oldukça yumuşaktır.
 • Ragdoll türü kediler acıktıkları zaman sahiplerine seslenirler.
 • Ödüllendirmeyi çok seven bu kedi türü neredeyse her davranışından sonra sizden ödül bekler.
 • Bahar aylarında tüy dökerler.
 • Ragdoll kedi türü kalp hastalıklarına yatkıdır ve sık sık kontrole götürülmelidir.
 • Erkekler 10kg ağırlığına ulaşabilirken dişiler 4.5 – 7 kg ağırlığına ulaşabilmektedir.
 • 7 ile 12 yıl arasında yaşam süresi beklenmektedir.

Karakter olarak diğer kedi türlerinden farklı olarak bebeksi bir karaktere sahip olan Ragdoll cinsi kediler kucağa alındığı zaman kendilerini tamamen serbest bırakarak adete bir bebek gibi davranırlar ve sizden bebek gibi ilgi beklerler. Diğer kedilerin aksine, sahiplerine oldukça düşkün olan bu ırk sizin işten veya okuldan geliş saatinizi kısa bir süre sonra öğrenecek ve sizi geldiğinizde kapıda karşılayacaktır. Düzgün ve doğru verilen eğitimlerle köpekler gibi atılan cismi geri getirme gibi oyunları öğrenebilen Ragdolllar, asıl sahipleriyle oynadıkları oyunları öğrenmeye daha yatkındırlar ve daha mutlu olurlar.

Ragdoll Kedisi Bakımı

Ragdoll kedileri birçok kedi türüne göre oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Bu ihtişamlı görüntünün nedeni ışıl ışıl mavi gözleri ve ipeği andıran tüyleridir. Bu görüntünün kalıcı olması için de tüyleri her gün fırçalanmalıdır. Tüylerin birbirine dolanmasını ve düğüm oluşmasını önlemek için her gün yapılan fırçalama büyük önem taşır ve aksatılmamalıdır. Ek olarak bu fırçalama ölü tüylerin de temizlenmesinde yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı için kedinizin ağız temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Tırnak kesimi ise 2 haftada 1 yapılmalı ve bu süre uzatılmamalıdır. Ragdoll kediler oyun oynarken tırnak batırmayı sevmez ve bu tür tırnaklarının uzun olmasından şikayetçi olabilmektedir. Kulaklarını haftada bir kez elma sirkesi ve su karışımı olan sıvıya batıracağınız pamuk ile temizleyebilirsiniz. Tuvalet ihtiyacı için ise her gün temiz kum ve kap ayarlamanız Ragdoll kedisi için yeterli olacaktır.

Yavru bir Ragdoll kedi sahiplendiyseniz ve tuvalet eğitimini nasıl vereceğinizi merak ediyorsanız, yavru kedilerde tuvalet eğitimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla