Pug Köpek Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

 

Ağırlık:
Erkek: 6-8 kg
Dişi: 6-8 kg

Boy:
Erkek: 28 cm
Dişi: 30 cm

Genel Beklentileri:
Egzersiz İhtiyacı: Günde 20 dk
Enerjiklik seviyesi: Ortalama
Yaşam süresi: 12-15 yıl
Horlama Eğilimi: Yüksek
Havlama Eğilimi: Ortalama
Çocuk dostu: Evet

Irk Tipi
Kucak Köpeği

Irk Karakteristiği:
Büzük surat ve sarkık kulaklar

Tüyleri:
Uzunluk: Kısa
Karakteristik: Düz
Renk: Kayısı rengi, siyah, siyah kulaklar ve siyah yüz
Bakım ihtiyacı: Ortalama

Pug Irkı

Köpek türleri boyutlarına göre büyük boy, orta boy ve küçük boy köpekler olmak üzere üçe ayrılır. İçlerinde aile ve ev yaşamına en rahat adapte olabilen tür ise küçük boy köpeklerdir. Irk özelliklerine göre eğitim ve bakımı çeşitlilik gösteren küçük köpekler arasından Çin kökenli Pug köpek ırkı, kendine has fiziksel ve karakter özellikleri nedeniyle pek çok evcil hayvansever tarafından yaygın olarak bakılmaktadır. Basık burnu ve kırışık yüzüyle son derece sevimli bir görüntüye sahiptir. Ev yaşamını seven Pug köpek cinsi, yetiştiricisine aynı oranda bağlıdır ve fazla ilgisiz kaldıklarında depresyona girdikleri görülebilir. Hassas duyguları olan oldukça akıllı varlıklardır.

Pug Irkının Kökeni

Pug Mops olarak da bilinen Pug köpek türü ilk kez M.Ö. 300’lü yıllarda Çin’de görülmeye başlamıştır. Bulgular doğrultusunda Çin hanedanları tarafından beslenmesi nedeniyle Çin kökenli kabul edilir. Küçük boylu köpeklerden Pug köpek uzun yıllar boyunca popülerliğini koruyarak dünya genelinde farklı coğrafyalarda yetiştirilmiştir. Fransa’da Carlin olarak anılan köpek ile Almanya’daki Mops, Pug köpeklerinin diğer bir adıdır. Yalnızca günümüzde değil, 15 ve 16.yüzyıllarda Avrupa’da çeşitli sanat eserlerine ilham olan ve bu eserlerde yer alan bir köpek ırkıdır. Amerika’da ise 1880’li yılların sonunda tatlılığı ve hareketli yapısıyla safkan ırk olarak kabul edilip yetiştirilmeye başlanmıştır.

Pug Irkı Fiziksel Özellikleri

İlk alındıkları andan itibaren ailenin bir parçası haline gelen Pug cinsi köpekler baskın ırksal özellikleri ile kendi içlerinde de birbirinden ayrılırlar. Kaslı küçük vücutları ve kısa yumuşak tüyleri ile büyümeyen köpek cinslerindendir. Pug özellikleri içinden en çok basık burun şekli ve kırış kırış yüz yapısı ile öne çıkar. Yüzüne göre büyük kalan parlak gözleri vardır. Kadife yumuşaklığında koyu renk kulakları kafasına göre hayli küçük görünür. Puglar temelde kayısı, açık kahverengi ve sarı olmak üzere 3 farklı renkte kürk çeşidine sahiptir. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Kürk renginden bağımsız olarak burun ve kulaklarının siyah renkli olması karakteristik özelliklerinden birisidir.

Puglar, bakım ve sağlık durumuna göre ortalama  ile 11 ile 15 yıl arasında yaşar ve vücut ağırlıkları yaklaşık 6-9 kilogramdır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra cinsine bağlı olarak boyları 25 ile 36 cm arasında değişiklik gösterir.

Pug Karakteri

Fiziksel özelliklerinin ön planda olması nedeniyle sıklıkla ön planda olan Pug cinsi köpek, içinde bulunduğu ortama ve aileye uyum sağlama konusunda başarılıdır. Sevecen, oyuncu ve duygusal bir köpektir. Sevgi dolu yapısı sık sık ilgi gösterilmeyi beklediğinden, uzun bir süre ilgisiz kalmak onu mutsuz edecektir. Özellikle çocuklu aileler için uygun bir ev köpeğidir. Çocuklara ve misafirlere karşı iyi huyludur. Bekçilik eğiliminden dolayı diğer köpeklere nazaran daha az havlar ve eğer havlıyorsa dikkat çekmek istediği bir konu var demektir. Zeki olan bu ırk aynı zamanda eğitimleri sırasında inatçı bir tavır sergileyebilir. O nedenle yavruyken eğitilmeleri ve erken dönemde sosyalleştirilmeleri daha faydalı olacaktır.

Pug Bakımı

Pug cinsi köpeklerin bakımı, diğer köpeklerin bakımına oldukça benzerlik gösterir. Her ne kadar küçük boyutlara sahip olsa da gün içinde birkaç kez gezdirilme ihtiyacı duyar. Kısa ve pürüzsüz tüylerinin bakımı kolaydır, uzun tüylü köpeklere oranla daha az sıklıkta taranabilir. Günlük egzersiz ihtiyaçlarının evde veya dışarıda oynayarak giderilmesi gerekir. Aksi taktirde enerjisini atmak için evi biraz dağıtabilir. Beslenmesi ise dengeli besin değerlerine sahip mamalar ile sağlanmalıdır.

Pug evde beslenir mi? 

Büyümeyen köpek cinsleri özellikle apartman yaşamına uygun olan köpeklerdir. Bunların başında gelen Puglar, özelliklerinden ve uysal yapılarından dolayı sıklıkla apartmanda yaşayan bireyler ve aileler tarafından yetiştirilir. Husky gibi kurt kökenlerine sahip büyük köpeklerden farklı olarak Pug köpek ırkı, ev ortamında fazla havlamaz ve gürültü çıkarmaz. Bu özelliği iç mekanlarda bakımı sırasında büyük avantaj sağlar. Pug cinsinin ihtiyaç duyacağı güvenli ortam yaratıldığı taktirde evde rahatlıkla beslenebilir. 

Pug evde yalnız kalır mı? 

Pug köpek ırkı gerek karakterleri gerekse fiziksel özellikleri gereği ev yaşamı için ideal köpeklerdendir. Bundan dolayı Pug evde yalnız kalır mı diye endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü Puglar gerekmedikçe havlamazlar ve çok uzun süre olmadıkça evde yalnız kalabilirler. 

Pug Eğitimi

Pug gibi küçük köpek ırkları, ırksal özelliklerine bağlı olarak enerjisi yüksek ve akıllı canlılardır. Oynamayı ve yakalamayı seven yapılarıyla eğitime uygundurlar. Ancak Pug eğitimi söz konusu olduğunda eğitime ne kadar erken başlanırsa elde edilecek başarı o kadar yüksek olacaktır. Dik başlı tutumları nedeniyle eğitim sırasında olası zorlukları minimuma indirmek için yavruyken eğitilmeleri önerilir.

Tuvalet eğitimi, Pugların temel eğitimlerinin içinde yer alır. Yaklaşık 2 saatte bir tuvalet ihtiyacı görülen 8 ile 10 haftalık yavruların tuvalet eğitimini ister iç mekanda isterseniz dış mekanda verebilirsiniz. Köpeklerde tuvalet eğitimi yazısında, pug ırkı köpeğinize tuvalet eğitimi nasıl verebileceğiniz hakkında bilgi edinebilir, köpeğiniz için tuvalet eğitimini bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla