Posta Güvercinleri ve Özellikleri

Dünyada birçok farklı güvercin çeşitleri bulunmaktadır. Güvercinler genel olarak Posta güvercini, Filo güvercinleri, Kostüm güvercinleri ve Dalıcı-dönücü güvercinler olarak sınıflandırılır. Dünya genelinde ırklarına ve özelliklerine göre birbirinden ayrılan ve özel meraklısı bulunan Posta güvercini uygarlıkların çeşitli dönemlerinden beri bizimledir. Tüy deseni, gaga yapısı, bacak ve vücut ölçüsü, omurga yapısı ve sergilediği yetenekler Posta güvercini özelliklerini ortaya çıkarır. Bu özellikler ile hangi türe ait olduğunu belirlemek de mümkündür. 

Posta Güvercin Çeşitleri

Posta güvercin ırkının ataları Belçika merkezli olarak yetiştirilmiş, zamanla niteliklerini artırmak için ırksal özelliklerini geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Böylelikle temel karakteristik posta güvercini özelliklerinin yanında birbirinden farklı başka niteliklerde kazanan güvercinler ortaya çıkmıştır. Geliştirilen güvercinler anavatanları dışındaki bölgelerde de yetiştirilmeye uygun hale geldikleri andan itibaren güvercin meraklıları ve yetiştiricileri hızla artmaya başlamıştır. Günümüzde Posta güvercin çeşitleri türlerine, fiziksel özelliklerine ve ortaya çıkış bölgelerine istinaden sınıflandırılarak isimlerini geldikleri ülkelerden alırlar. Başlıca posta güvercinleri Alman, Belçika, İngiliz ve ülkemizde de Kanat posta güvercinidir. Güvercin renkleri klasik gri yoğunlukta alışılagelen renklerden oluşurken aynı zamanda renk olarak beyaz posta güvercini de sıklıkla görülmektedir. Temel Posta güvercin türlerini detaylı incelemek için rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Alman Posta Güvercini

Diğer güvercin türleri arasında en çok sahiplenici yanıyla öne çıkan Alman posta güvercini doğduğu yuvaya bir kez alıştığında bir daha başka bir yuvaya alışamaz. Özel güvercin yetiştiricilerinin bakımı ve ilgisiyle büyütülen Alman posta güvercini özellikleri açısından temel olarak klasik güvercin özellikleri gösterseler de bazı kuşlarda farklılık görülebilir. Örneğin birçoğu kadife gri tüylü ve kırmızı gözlü iken, bir kısmı da beyaz renkli ve koyu renk gözlere sahiptir. Yağmurlu havalara son derece uyumlu olsalar da yağışlı havalarda uçurulmayan kuşlar,  belli bir yaşa geldiklerinde yuvalarından serbest bırakılarak kat edebilecekleri uçuş mesafesine bakılır. Alman Posta güvercinleri, güvercinin soy geçmişine, bakımına ve yetiştirilmesine göre 300 kilometreye yakın uzaklıklara rahatlıkla gidip yeniden yuvasına dönebilecek kapasitededir. Bu özellikleriyle beraber yarış güvercinleri olarak da bilinirler.

Belçika Posta Güvercini

1850 yılı civarında Belçika’da geliştirilmeye başlayıp hızla Avrupa’ya yayılan posta güvercinleri arasında en bilinen soy Meulemans Posta güvercini’dir. Ünlü güvercin sever ve yetiştirici Belçikalı Karel Meulemans bu soyun gelişmesi ve yayılmasında öncü isimlerdendir. Meulemans ırkının içinde kırmızı ve kahverengi gibi farklı göz rengi tüy rengine sahip Belçika Posta güvercini çeşitleri bulunur. Uçuş performanslarını artıran kanat boyları ile yarışlar için sıkça tercih edilen bir güvercin türüdür. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir. Ancak iyi bir bakımla beraber 20 yıla yakın yaşayabilen Belçika Posta güvercinleri canlılıkları, kasları, omurga yapısı ve dengesi ile güvercin ırkları arasında fazlasıyla öne çıkan bir türdür. 

İngiliz Posta Güvercini 

İngiliz Posta güvercini, bilinen Posta güvercinlerinin “gösteri kuşu” olarak görülür. En az 10 sene yaşayabilen güvercinler dikkatli bakım ve ilgi ile 20 seneye yakın hayatlarını sürdürebilirler. Bazı kaynaklarda Dragon olarak da geçen İngiliz Posta güvercinleri türünün yaygınlaşmasıyla birlikte 1900’lü yıllarda ırk olarak melezleme çalışmalarıyla gelişimi sağlanmıştır. Genellikle Dragon posta güvercini özellikleri arasında ince yapısıyla dikkat çeker. Rengi kadife gri olan güvercinin özellikle uzun ve ince boyun yapısı karakteristik olarak öne çıkar. Göz çevresini saran açık renki bir tüy yapısı ve kısa gagası vardır. Güçlü ayak yapısıyla vücut dengesi son derece orantılıdır. 

Kanat Posta Güvercini 

Kanat posta güvercini adından anlaşılacağı üzere kanat rengiyle öne çıkan bir posta güvercinidir. Bu türün genel renkleri açık kahverengi olarak yalnızca kanatlarını kaplar ve geri kalan bölgeleri beyazdır. Yaşam süresi 10 yıldan 20 yıla kadar çıkabilir. Ortalama boyun yapıları ve güçlü kanatlarıyla uçuş performansı başarılı olan güvercinlerin başında gelir. Orantılı vücut yapılarıyla sağlıklı bir denge merkezine sahiptir. En az diğer güvercin türleri kadar egzersize ve bakıma ihtiyaçları vardır. Posta güvercinleri, filo güvercinleri gibi grup halinde uçmadıkları için ilk defa serbest bırakıldıklarında dikkatli takip etmek gerekir. Gerek tüy yapısı, gerek gelişmiş zekası gereği güvercin yetiştiricileri tarafından yaygın olarak tercih edilen kuşlardır. 

Posta Güvercinleri Nasıl Eğitilir?

Posta güvercinlerine karşı ilgisi olanlar sıklıkla Posta güvercini nasıl eğitilir ve evde bakılabilir mi diye merak eder. Öncelikle hangi amaçlar doğrultusunda bir güvencin istendiğini belirlemek gerekir. Genel olarak güvercin meraklıları, uzak ve yakın mesafe yarışlarına katılmak üzere güvercin yetiştiriciliği yapar. Bir kısmı ise ilgilendiği ırkların devamını sağlamak ve daha nitelikli ırklar geliştirerek türün devamını sağlamak için güvercin yetiştiriciliğini üstlenir. Yetiştirme amacı belirlendikten sonra açık alana sahip, kafes sistemi ile güvenliği sağlanan işlevsel bir güvercin kümesine ihtiyaç vardır. Arzu edilen güvercinlerin sayısına göre boyutları değişen kümesi ve ortamı ayarladıktan sonra geriye güvercin eğitimi kalır. Güvercinler dört haftalık olduklarında dışarıya çıkarılmaları ve uçurulmaları gerekir. Yağmurlu ve kar yağışlı havalarda güvercinlerin uçurulmaları uygun değildir. Uygun hava şartlarında sık sık idman yaptırılarak posta güvercinlerinin eğitimi gerçekleştirilir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla