Orta Boy Köpekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Orta Boy Köpekler

Antik çağlardan bu yana insanlığın sadık dostu olarak yanında varolan, çeşitli yetenekler ve görevlerle adları anılmış evcil dostlarımızın başında hiç şüphesiz ki köpekler gelir. Dünya üzerinde birbirinden farklı özelliklere sahip yaklaşık dört yüze yakın köpek ırkı bulunur. Küçük, orta ve büyük olmak üzere üç çeşit ırk boyu vardır. Bunlar arasında orta boy köpek ırkları rahat adaptasyonları ve insanlara uyumlarıyla yaygın olarak tercih edilirler. Diğer evcil hayvanlara kıyasla insanlarla en rahat bağ kurabilen köpekler, yaşamımızın pek çok alanında bizlere eşlik eder. Hassas duyuları ile ruh durumumuzu, stresimizi ve hatta varsa hastalığımızı sezer, bizlere haber verip rahatlatırlar.

Orta Boy Köpek Irkları Nelerdir?

Söz konusu sosyal yaşantıya bir canlıyı dahil etmek olduğunda göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Bu faktörlerin başında; evcil dostunuzun aktivite seviyesi, huyu ve yaşam tarzınız gelir. Yeni bir canlının sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunuzda geriye hangi ırkın size en uygun olacağını seçmek kalır. Orta boy ırk köpekler ev ve aile ortamına kolay adapte olabilen, bakımı büyük köpek türlerine oranla rahat yapılabilen evcil hayvanlardandır. Ev yaşamına uyum sağlayabilen ırklar arasında Labrador Retriever ırkı hareketli, dostcanlısı ve oyuncu özellikleriyle en sık tercih edilen orta boy köpekler arasındadır. Ancak eğitimleri, hareketli yapıları nedeniyle daha zor olabilir. Kısa tüyleriyle bakımı kolay köpeklerdendir. Golden Retriever en az Labrador ırkı kadar enerjik ve neşelidir. Çok oyuncudur ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Sık taranması ve bakımının yapılması gerekir. Her iki Retriever ırkının da düzenli egzersizlerinin aksatılmaması önemlidir. Australian Shepherd ırkı hareketi seven yanıyla tam bir sporcudur. Oyuncu kişiliği ve koruma güdüsü güçlüdür. Ayrıca çocuklarla arası iyidir. Dalmaçyalı, güçlü savunma ve koruma güdüleriyle gerçek bir bekçidir diyebiliriz. Aynı zamanda iyi bir av köpeğidir. Sevecen, sadık ve cesur özellikleriyle çocuklar ve diğer evcil canlılarla iyi geçinir, ev yaşamına rahat adapte olur.


Husky olarak da bilinen Sibirya Kurdu, her ne kadar sürü yaşamına sahip kızak köpeği olarak görülse de günümüzde yaygın olarak ev ortamında bakılır ancak kurt soyundan gelmesi sebebiyle herhangi bir saatte uluyarak komşularınızı rahatsız edebilir. Sıcakkanlı, sosyal ve atılgan bir köpektir. Eğitimi zorlu olabildiğinden ilk kez köpek sahiplenmek isteyenlere önerilmez. Sıcak iklimlerde bakılması da uygun değildir. Soğuk mevsimlerin köpeği olarak bilinen bir diğer ırk da Samoyed’dir. Zeki, dışa dönük ve sevgi dolu olan bu tür yalnız kalmayı pek sevmez. Genellikle diğer köpeklere oranla daha çok havlayabilir. Devamlı gülümsemesiyle kısa sürede ailenin neşe kaynağı haline gelir. Bulldog eşsiz bir görünüşü olan ve birçok alt türe sahip bir ırktır. Genel olarak akıllı, hassas, duygusal ve cesur özellikleriyle öne çıkar. Oldukça sert mizacının altında yatan sevecenlik sizi şaşırtabilir. Yoğun ilgi beklentisinden dolayı, tempolu iş hayatına sahip kişiler için önerilmediği gibi apartman yaşantısı için biraz fazla gürültü yaratabilir. Cocker Spaniel sevgi dolu ve aktif bir köpektir. Özellikle aile yaşamına uyumuyla bilinir. Tüylerinin düzenli taranması ve uzun kulaklarının bakımı önemlidir. Küçük yaşta kolaylıkla eğitilebilir. Beagle insan ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen, canayakın ve enerjik bir köpek olarak düzenli egzerize ihtiyaç duyar. Ev yaşamına rahatlıkla ayak uydurabilir, kısa tüyleriyle bakımı oldukça kolaydır.

Orta Irk Köpeklerin Özellikleri


Evcil dostlarımız farklı karakteristiğe ve eğilimlere sahip olarak hayatımıza girerler. Onları anlayabilmek ve ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek için bu özellikleri iyi bilmek son derece önemlidir. Kilo aralığı 14-28 kg arasında değişen orta ırk köpek cinsleri, diğer türlere kıyasla daha aktif, zeki ve dışa dönüktürler. Eve gelen misafirlere veya dışarıdaki yabancılara karşı genel olarak dost canlısı bir tutum izlerler. Kontrol edilmeleri ve periyodik bakımlarının sağlanması büyük köpeklere oranla daha kolaydır. Uzun vadede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için veteriner hekiminizin önerisiyle uygun olan orta ırk köpek maması kullanarak köpeğinizin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek dengeli bir diyet sağlayabilirsiniz. Orta ırk köpekler erken yaşta eğitilebilseler de, Labrador Retriever gibi enerjisi yüksek, hareketli köpek ırkları eğitimlerinde sizi zorlayabilir. Ev yaşamına uygun olduklarından dolayı aynı zamanda en ideal evcil hayvan olarak kabul edilirler.

Orta Boy Köpekler Apartman Yaşamı İçin Uygun Mudur?

Bir apartman yaşamına sahipseniz, ailenize dahil etmeyi düşündüğünüz evcil dostunuzun ırkı yaşam biçiminize ve karakterinize uygun olmalıdır. Orta boy köpek türleri içinde kurt soyundan gelen Husky ve Samoyed gibi köpekler, sıklıkla ulurlar ve çevrenizden şikayet almanıza sebep olurlar. Bu nedenle apartman yaşamı için önerilmezler. Ek olarak, eğer spora alışkın değilseniz veya sevmiyorsanız aktif egzersiz ihtiyaçları bir süre sonra sizi yorabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda diğer türler içinden Cocker Spaniel, Amerikan-Fransız veya İngiliz Bulldog, Beagle ve Australian Shepherd ev yaşamınız için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla