Muhabbet Kuşları Ne Yer? Nelerden uzak durulmalıdır?

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Herhangi bir kuş türü beslediyseniz veya kuş besleyen bir tanıdığınız varsa bilirsiniz ki kuş beslemek diğer evcil hayvanlara göre daha zor ve daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Gerek hava değişimlerinden kolay etkilenmesi, gerekse zayıf bir metabolizmaya sahip olmasından dolayı kuşunuzu besleyeceğiniz ortamın ve vereceğiniz besinlerin özenle seçilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere muhabbet kuşları ne yer, muhabbet kuşlarına ne verilmelidir ve muhabbet kuşlarına ne verilmemelidir gibi sorularınızın cevabını vereceğiz.

Kuşların sindirim sistemleri, insanların sindirim sistemine göre oldukça farklıdır. Kuşlar sinidim sistemleri gereği tohum içerikli beslenmektedir. Evcil olarak evde beslenen kuşlar da petshotlardan beslenen kuşun türüne göre özel hazırlanmış tohum içerikli besinleri alarak kuşlarını beslemektedir. Ek olarak belli başlı meyve ve sebzelerle de beslense de ilk cümlede belirttiğimiz gibi kuşların ana besin kaynağı tohum içerikli besinlerdir. Bu yüzden kuşlarınıza vereceğiniz meyve ve sebzeleri yardımcı ek gıda olarak vermeli ana besin kaynaklarından mahrum bırakmamalısınız. Muhabbet kuşları kafeslerinde tohum yemi olarak üç farklı yem ihtiyacı duymaktadır. Kuşların ihtiyaç duyduğu yem oranları:

%50 kuş yemi

%20 sarı darı

%30 ak darı

Muhabbet Kuşlarının Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler

Havuç

Ufak parçalara bölerek veya rendeleyerek sık sık verebilirsiniz.

Marul

Haftada bir veya 3-4 günde bir verebileceğiniz ufak bir parça marul muhabbet kuşunuzun beslenmesinde faydalı olacaktır fakat fazla marulun ishale yol açabileceğini unutmayın.

Brokoli 

Brokoli içeriğindeki besin değerlerinin fazla olmasında dolayı muhabbet kuşlarınıza sıkça verebilirsiniz.

Haşlanmış Patates

Domates

Muhabbet kuşlarınız için domates oldukça faydalıdır fakat sap ve yaprakların vermemeye özen göstermelisiniz.

Şalgam Yaprağı

Fazla verilmesi kuşlarınızın kemik gelişimine zarar vermektedir.

Pancar Yaprağı

Şalgam yaprağı gibi pancar yaprağının da fazla verilmesi kuşlarınızın kemik gelişimine zarar vermektedir.

Ispanak

Şalgam yaprağı ve pancar gibi ıspanağında da fazla verilmesi kuşlarınızın kemik gelişimine zarar vermektedir.

Lahana

Yeşil ve kırmızı lahana kuşlarınızın gelişimi için önemlidir fakat fazlası ishale yol açacağı için aşırıya kaçılmamalıdır.

Karnabahar Yaprağı

Kuşlarınız için bir diğer önemli besin kaynağı karnabahar yaprağıdır. Bolca verebilir ve kuşlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Maydanoz

Tam anlamıyla c vitamini kaynağı olan maydanoz kuşlarınız için iyi bir vitamin kaynağı olacaktır. Fakat fazlası özellikle kalsiyum eksikliği bulunan kuşlara zarar vermektedir.

Elma

Çekirdekleri zarar vermektedir. 

Erik

Çekirdekleri zarar vermektedir. 

Kayısı

Çekirdekleri zarar vermektedir. 

Şeftali

Çekirdekleri zarar vermektedir. 

Kiraz

Çekirdekleri zarar vermektedir. 

Kabuklu bezelye

Kereviz sapı

Kabak

Sapsız patlıcan

Salatalık 

Biber (yeşil ve kırmızı)

Turp

Tatlı taze mısır

 

Muhabbet kuşlarınızı yukarıda bulunan bütün sebze ve meyvelerle besleyebilirsiniz fakat fazlasının zarar olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Muhabbet kuşlarınızın her gün sebze yemesinde bir sorun yoktur fakat her gün aynı sebzeyi vermeniz sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden verdiğiniz sebzenin türüne, miktarına ve sıklığına özen göstermeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki listede muhabbet kuşu yemden başka ne yer, muhabbet kuşu elma yer mi, muhabbet kuşu hangi meyveleri yer, muhabbet kuşu maydanoz yer mi, muhabbet kuşu hangi sebzeleri yer gibi sorularınızın cevabını vermiş olduk.  

Muhabbet kuşları için ana besin kaynağı petshoplarda satılan muhabbet kuşları için özel olan yemlerdir. Farklı çeşitlerini alarak muhabbet kuşu için ödül yiyecekleri oluşturabilirsiniz. Bunun dışında yukarıda bulunan listeden her gün farklı bir sebze veya meyve seçerek muhabbet kuşlarınızı besleyebilirsiniz.  

Muhabbet Kuşları İçin Zararlı Yiyecekler

Kuşlar diğer evcil hayvanlara göre daha hassas oldukları için birçok besine karşı hassasiyet gösterir ve daha fazla zarar görebilir. Bu yüzden muhabbet kuşunuza zararlı olan ve olabilecek besinleri iyi bilmeli ve o besinlerle beslemekten uzak durmalısınız. Aşağıda liste halinde muhabbet kuşları için zararlı yiyecekleri sizler için sıraladık.

Şeker ve Şekerli besinler

Sindirim sistemlerine aykırı olan şeker ve şekerli besinler muhabbet kuşları için oldukça zararlıdır hatta fazla tüketilmesi halinde ölümlerine neden olabilir.

Sodalı ve Karbonatlı Besinler

Sindirimi zorlaşır ve sindirim sistemleri için oldukça zararlıdır.

Yer Fıstığı

Yer fıstığının kabuğunda muhabbet kuşları için zararlı ve mantar hastalıklarına neden olan bakteriler vardır. 

Süt

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz muhabbet kuşları için toksin etkisi gösteren besinlerdir ishale neden olur.

Avokado

Muhabbet kuşlarınızı en uzak tutmanız gereken besinlerin başınca gelen avokado kuşlarınızın ölümüne yol açabilir.

Limon, Greyfurt, Portakal

Asit oranı yüksek olan bu besinler muhabbet kuşlarınız için oldukça zararlıdır.

Çikolata ve Kakao

İçerisinde bulunan teobromin nedeniyle sadece kuşlarınız için değil diğer evcil hayvanlarınız için oldukça zararlıdır ve zehir etkisi yaratmaktadır bu yüzden kesinlikle çikolata ve kakao içerikli besinlerle herhangi bir evcil hayvanınızı beslememelisiniz.

Kafein

Kafeinde çikolata ve kakao gibi tüm evcil hayvanlar için zararlı olan bir diğer besindir.

Muhabbet kuşu beslerken dikkat etmeniz gereken diğer konulardan birisi ise muhabbet kuşunuzun besin konusunda seçici olmasıdır. Her ne kadar verdiğiniz besinleri yemek istemese de siz sabırla yaklaşın. Ne kadar seçici olursa olsun muhabbet kuşunuz yeterli zaman tanındığında beslenme alışkanlığını değiştirecek ve verdiğiniz çoğu besini afiyetle tüketecektir. Muhabbet kuşunuza farklı besinleri belirli aralıklara vererek en sevdiği sebzeyi bulabilir ve onu ödül maması olarak verebilirsiniz. Bunun dışında taze sebzeler vermeye özen göstermeli ve sebzeleri iyi bir şekilde yıkamaya dikkat etmelisiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla