Maltese Terrier Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

İlk Bakış

Ağırlık:
Erkek: 2 kg
Dişi: 2 kg

Boy:
Erkek: 25 cm
Dişi: 23 cm

Genel Beklentileri
Egzersiz İhtiyacı: Günde 20 dk
Enerjiklik seviyesi: Çok enerjik
Yaşam süresi: 12-14 yıl
Horlama Eğilimi: Düşük
Havlama Eğilimi: Yüksek

Irk Tipi
Kucak köpeği

Irk Karakteristiği:
Doğal sarkık kulaklar

Tüyleri:
Uzunluk: Uzun
Karakteristik: Düz
Renk: beyaz
Bakım ihtiyacı: Yüksek

Maltese ırkı köpekler, toplumda her zaman yüksek değer görmüştür. Bir veriye göre 1500’lü yıllarda 2000 dolara eşdeğer miktarlar karşılığında satıldığı bilinmektedir.

Maltese Terrier Irkı

Malta köpeği, Malta terrieri olarak da anılan Maltese Terrier ırkı, apartman yaşamına uygun küçük boy ırklar arasındadır. Küçük boyutlarına rağmen kocaman kalpleri ve duyguları vardır. Parıl parıl parlayan beyaz tüyleri ve adeta pelüş bir oyuncağın gözlerine benzeyen boncuk gözleriyle, ilk görüşten itibaren birçok insanın beğenisini kazanmıştır. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu sevimli dostumuz, büyük ülkelerin neredeyse tamamında popüler olarak beslenmektedir. Tea cup maltese terrier olarak da bilinen bu sevimli dostumuz maalesef ki bu özelliklere sahip olması için üreticiler tarafından erken doğuma maruz bırakılmaktadır. Erken doğuma maruz bırakılan bu ırk köpekler vücut gelişimlerini tam olarak tamamlayamadan dünyaya gelmekte ve yaşamları boyunca sağlık sorunları çekmektedirler.

Maltese Terrier Irkı Kökeni

Oyuncak boyuttaki bu sevimli dostumuz Akdeniz Adası olarak bilinen ve tarihte antik ticaret bölgesi olan Malta’dan dünyanın neredeyse her yerine yayılmış en eski köpek ırklarından birisidir. M.Ö 3. Yüzyıla kadar yazılı kayıtlarda yer almaktadır ve uzmanların tahminine göre daha eski zamanlarda da yaşamıştır. Maltese ismini 20. Yüzyılın başında alan bu köpek ırkının kökeni tam olarak bilinmese de Tibet terrier ve Asya, Pomeranya kökenli türlerin çiftleşmesiyle ortaya çıktığı söylenmektedir. Birçok yazılı belgelere göre kucak köpeği olarak beslenmeye başlanmadan önce küçük kemirgenleri yakalamak için kullanıldığı bilinmektedir. Amerika’ya ilk kez 1870 yıllarında gelen bu minik dostumuz 1888 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmileşmiştir.

Maltese Terrier Irkı Özellikleri

Enerji seviyesi oldukça yüksek ancak boyut olarak minik sevimli dostumuz apartman ve bahçeli evlerde rahatlıkla besleyebileceğiniz köpek türlerinden birisidir. Boyutlarından farklı olarak kocaman bir kalbe ve kocaman duygulara sahip olan bu dostumuz kolay kolay sinirlenmez ve kimseye kolayca zarar vermez. Diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle de iyi anlaşan bu dostumuz çocuklarla da iyi anlaşarak oyun ve egzersiz ihtiyaçlarını çocuklarla vakit geçirerek karşılayabilmektedir. Oldukça oyuncu olan malta teriyerlerinin koruma özelliği oldukça düşüktür. Eğitime en elverişli ırklar arasında yer almasa da verilen eğitimlere adapte olabilir ve iyi bir eğitmenin elinde oldukça kolay eğitilebilir.

Uzun beyaz tüyleriyle ışıltılar saçan bu dostumuzun oldukça uzun tüyleri bulunmakta ve tüylerine düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Erkeklerde boyutları 21-25 cm civarında değişirken, dişilerde boyları 20-23cm’ye arasında olmaktadır. Ağırlıkları ise erkeklerde ve dişilerde 2-3kg civarında seyretmektedir. Her ne kadar erken doğum nedeniyle sağlık sorunlarıyla yaşamlarını sürdürseler de ortalama yaşam süreleri 12- 14 yıl arasında değişmektedir ve bu birçok köpek ırkından daha uzun yaşam süresine sahiptir.

Günlük egzersiz ihtiyaçları oldukça düşük olan Maltese terrier köpekler oldukça hiperaktif bir karaktere sahiptir. Yetişkinlerin Günlük 12- 14 saat uykuya ihtiyaçları varken bu ihtiyaç yavrularda 18 – 20 saati bulmaktadır. Uyudukları zaman vücut ısısı düşen bu sevimli dostumuzun uyuduğu ortam minimum 20 derece olmalıdır.

Maltese Terrier Irkı Bakımı

Maltese Terrier ırkı bir köpek beslemek istiyor veya besliyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey diş bakımlarıdır. Diş hastalıklarına ve diş kırılmasına meyilli olan bu sevimli dostlarımızı olabildiğince yumuşak yiyeceklerle beslemeli ve düzenli olarak diş temizliklerini ve diş bakımını gerçekleştirmelisiniz. Diş bakımı esnasında ise sadece köpeklerin kullanımı için özel olan diş macunu ve diş fırçası kullanmalısınız.  Tüylerini özel tüy fırçaları ile düzenli olarak fırçalamalı ve özellikle kulak temizliğine özen göstermelisiniz. Kulak içi tüyleri kısaltarak kulak temizliğini daha kolay yapabilirsiniz.

Maltese Terrier ne kadar büyür?

Maltese Terrier boyutları erkeklerde 21-25 cm dişilerde ise 20-23cm’ye arasında değişkenlik göstermektedir.

Maltese Terrier ne yer?

Yeni doğan yavrular 8- 12 haftaya kadar şekerleri sık sık düştüğü için serbestçe acıktıkları zaman beslenebilirler. Gün içerisinde süt ve mama takviyesi yapılsa da saat 6 ile 8 arasında beslenme yapılabilir. 12 haftadan sonra yaşına basmaya yakın olana kadar 3 öğün besleme yöntemine geçilebilir. Aksi takdirde sevimli dostunuz obezite riski ile karşı karşıya kalabilir. Günlük verilen mama miktarı olarak kilogram başı 55 kalori ideal bir ölçek olacaktır. Maltese Terrier ırkı köpeklere vereceğiniz mamalarda gerçek et kaynakları ve doğal gıdalar bulunmalıdır. Özellikle tahıl içermeyen mamaları maltese terrier cinsi köpekler daha çok sevmektedir. Mama seçiminde bir diğer önemli olan kısım ise mama parçalarının boyutudur. Bu konuda küçük boyutlu mamaları tercih etmelisiniz. Size önerimiz ise tavuk ve hindi eti, kuzu, bizon, tavşan ve balık karışımları olacaktır.

Maltese Terrier evde yalnız bırakılabilir mi?

Yavru iken çok fazla uyudukları için uyuduğu süreç içerisinde yalnız başına evde bırakılabilirken ilerleyen yaşlarda uyuma saati azalacağı için daha fazla uyanık kalacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince maltese terrier cinsi köpeklerinizi evde bırakmamalısınız. Hatta bu durum bahçe köpekleri dışında bütün köpekler için geçerlidir. Evde tek başına canı sıkılan sevimli dostlarımız evde bulunan eşyalara zarar verebilmektedir.

Maltese Terrier Irkı Eğitimi

Eğitim verimi en yüksek ırklar arasında yer alan maltese terrier ırkı köpekleri eğitirken sert komutlar yerine cesaret verici tonda komutlar verilmesi komutları benimsemesinde daha etkili olacaktır. Sert komutlar verildiği takdirde ise komutları benimsemek istemeyecek ve eğitilmesi zor hale gelecektir.

Maltese terrier tuvalet eğitimi konusunda yavru iken sabırla yaklaşıldığı takdirde eğitimi kısa sürede benimseyecektir. Fakat yavru iken günde 18-20 saat uyudukları için eğitime oldukça kısıtlı bir zaman kalmaktadır. Bu nedenle zamanı oldukça iyi değerlendirmeli ve uyanık olduğu zamanların bir kısmını eğitim için kullanmalısınız. Daha ayrıntılı bilgi almak için yavru köpeklerde tuvalet eğitimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla