Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kanlı İshal

Evlerin neşe kaynağı olan sevimli dostlarımızdan köpekler gün içinde çeşitli etkileşimlere maruz kalır. Çevresel veya besin kaynaklı etkileşimler sonrasında ise alışılagelmişin dışında davranışlar sergileyebilir, bazı hastalık semptomlarını taşıyabilirler. Bunlar arasında köpek yetiştiricilerinin yaygın olarak şahit oldukları hastalık ishaldir. Köpeklerde ishal durumu normal dışkıdan daha sık ve daha sulu olması halinde görülürken ishalde kan bulunması ise virtüik hastalık sayılan kanlı ishaldir.

Kanlı ishal, yetişkin köpeklerde görüldüğü gibi yavru köpeklerde de aynı oranda görülür. Fakat yetişkin köpeklerden farklı olarak yavru köpeklerde ishal daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Genel olarak 1.5 ile 5 ay arasındaki yavrularda ortaya çıkan kanlı ishal özellikle 3 aydan küçük olan yavrularda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. O nedenle yavru köpeklerin bakımı, sağlık takibi ve dengeli beslenmesi olası hastalıkları önleme ve giderme açısından son derece önem taşır. Ciddi sonuçlara ulaşmadan kanlı ishali teşhis etmek, ortaya çıkan belirtileri takip ederek mümkündür. Yazımızın devamında köpek ishaline ne iyi gelir, belirtileri nelerdir gibi sorularınınız cevabına ulaşabilirsiniz.

Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri

Köpeğinizde kanlı ishal ve buna bağlı olarak gelişebilecek hastalıkların olup olmadığını anlamak adına bazı belirtilere dikkat edebilirsiniz. Kanlı ishalin temel belirtileri ateş, halsizlik, sarı renkte sıvı kusma, iştah eksiliği ve depresyondur. Bu belirtilerin yanında dışkıya da bakılması gerekir. Köpeğin dışkısının olağan dışı şekilde kötü kokması ve yoğun kan içermesi kanlı ishal hastalığının en net belirtisi olarak kabul edilir. Tüm bu belirtiler hastalığın başlangıç aşamasındaki belirtilerdir. İlerleyen aşamalarda köpeğin gözlerinde akıntı ile bariz solgunluk ve aşırı su kaybı yaşanırken, tedavi geciktiğinde aşırı büyüme ile hasar gören kalp kasları sonucunda ölüm vakaları görülebilir. Belirtiler kendini göstermeye başladığında akla ilk gelen köpek ishali nasıl geçer sorusudur. Hastalığın tedavisi için öncelikle nedenleri ve belirtilerini iyi anlamak gerekir.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur?

Kanlı ishale sebep olan etken Parvo virüsüdür. Bu virüs insanlara bulaşmaz ancak yetişkin ve özellikle yavru köpeklere bulaştığında tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bulaşma durumu enfekte olan köpeğin dışkısı, mama kabı, giysisi vb. yüzeylerden kaynaklanır. Virüs bir kez bulaştığında aynı yüzey üzerinde yaklaşık 5 aya yakın varlığını sürdürebilir. O yüzden evcil dostunuzda kanlı ishal belirtileri var ise tedavi süresince olası enfekte alanları iyice temizlemek gerekir.

Hastalık belirtileri kendisini göstermeye başladığında ishal köpek ne yemeli ve yememeli konusuna ayrıca dikkat etmek önemlidir. Mama değişikliği alerjiye sebep olabildiğinden özellikle rahatsızlık döneminde aniden farklı mamaya geçiş yapılmamalıdır. Öte yandan belirtiler sürdükçe ortaya çıkan sıvı kaybı problemini çözmek için veteriner hekim eşliğinde köpeklerde kanlı ishal tedavisi başlatılır ve tedavi süresince köpeğin bünyesi sıvı elektrolit içeren serumlar ile desteklenir. İshal nedeniyle kaybedilen vitamin ve sıvıyı geri almak için serumların yanında çeşitli vitamin ve kan durdurucu ilaçlar verilir.

Tedavinin haricinde köpeklerde ishale ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, köpeğinize yardımcı olacak takviyeler de bulunmaktadır. Bunlar içinde en etkilisi ishalin başlangıcında mamayı veteriner hekime danışarak 1 gün boyunca keserek varsa bağırsak bakterilerinden evcil dostunuzu arındırmaktır. Bu arınmaya ek olarak bol sıvı tüketimi sağlanması oldukça yararlı olacaktır. 

Köpeklerde Kanlı İshal Nasıl Geçer?

Özellikle büyük şehirlerde yaygın olarak görülen ve kanlı ishale sebep olan Parvo virüsü için özel olarak geliştirilmiş bir aşı bulunur. Aşı olmayan yavrular ve yetişkin köpekler ilk sırada tehlike altında olanlardır. Başta dışkı teması olmak üzere mama ve su kabı veya oyuncak gibi eşyalar ile de bulaşabilen söz konusu virüs için köpek ishal ilacı, aşının yanı sıra diğer tedavi alternatiflerinin arasındadır. Kanlı ishalden şüphelenme durumunda olabildiğince hızlı bir şekilde uzman bir veteriner kliniğine başvurmak gerekir.

Klinikte gerçekleştirilecek olan kan ve dışkı testleri ile virüs değerlendirmesi yapılır ve sonuçlara göre tanı konur. Eğer Parvo virüsü bulunuyorsa hemen tedaviye başlanır ve dehidrasyonu önleme amaçlı günde ortalama iki kere damar yoluyla sıvı elektrolit verilir. Kanamayı kontrol altına almak için kanama durdurucu ilaçlar uygulanırken ishali durdurmak için de antiemetik ilaçlar uygulanır. Bazı olası acil vakalarda ise kortizol içerikli kortikostroid kullanılır. Doğru ilaçlarla birlikte desteklenen bağışık sistemi ile tedavi süreci hızlandırılır ve yaklaşık 2 hafta içinde evcil dostun sağlığına yeniden kavuşması amaçlanır. 

Köpeklerde Kanlı İshalden Nasıl Korunulabilir?

Günümüzde evcil dostları çoğu hastalıktan erken yaşlarda korumak mümkün. Bu koruma, hastalığa göre geliştirilen aşılar ile sağlanır. Bunlar arasında önlem alınmadığında ölümcül sonuçlar doğurabilen kanlı ishal virüs kaynaklı bir hastalık olarak bilinir ve çevresel faktörler ile birlikte köpeğinize bulaşma riski hayli yüksektir. Bu riskten köpeğinizi korumak için düzenli veteriner kontrollerini ve aşı yaptırmayı düşünebilirsiniz. Eğer sevimli dostunuz Parvo virüsünü kaptıysa ve ishal başlangıcı varsa köpekte ishali ne keser ve ishalin tedavisi nedir gibi endişelerinizi cevap bulabileceğiniz rehber içeriğimiz, umarız ki sizin için faydalı olmuştur.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla