Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Hayvan severler tarafından en çok bakılan ve evlerde de beslenen hayvanlardan biri köpeklerdir. Köpek bakımı çok heyecanlı, zevkli olmasına karşın zor ve uğraştırıcıdır. Bu anlamda köpek bakımı sürecinde temizliğinden bakımına kadar birçok noktanın dikkate alınması gereklidir. Özellikle de yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gereken köpek temizliği konusunda en çok da köpeklerin bit ve pirelerden arındırılması gerekir. Yaz sıcaklarının 18 ile 25 derece olduğu dönemlerde nem oranının da tetiklemesi ile başta köpekler olmak üzere çoğu hayvanlarda pirelenme ve bitlenme durumları görülmektedir. Bu tür kriterlere karşı da köpeklerin vücudu oldukça elverişlidir. Köpekler daha çok diğer pireli ya da bitli hayvanlar ile temas sonucunda bitlenme durumunda olurlar. Erken müdahale edilmediği sürece köpeğin tüm vücudunu sarmakta olan pire ve bitler, bir süre sonra köpeğin vücuduna oldukça zarar da vermektedir. Pirenin çok küçük bir ısırığı bile köpeklere oldukça ciddi zararlar verebilir. 

Yavru Köpek Biti Nasıl Temizlenir?

Bit ve pirelerin en çok zarar verdiği canlılardan biri olan köpeklerde, özellikle de yavru köpeklerde erken müdahalenin yapılması gereklidir. Peki yavru köpek biti nasıl temizlenir? Bit ve pirelerin oldukça inat özelliklerinden dolayı ilk müdahalenin doğal yöntemlerden ziyade kimyasal yöntemlerle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yavru köpekler için de yine ilk olarak piresavar şampuanlar, ense arkası damlalar ve anti-pire sabunlar gibi çeşitli kimyasal maddeler yardımıyla bitler temizlenebilir. 

Köpek Bitleri Nasıl Temizlenir?

Köpek bitlerinin temizliği ile alakalı olarak belirttiğimiz bu gibi kimyasal yöntemler kısa sürede etkili olacaktır. Ancak yine bununla da bitmeyecektir. Çünkü köpekler üzerindeki pireler ile uğraşmak oldukça güç ve zordur. Çok erken müdahale edilmediği sürece bitler kendini kısa sürede çoğaltarak köpeğin tüm vücuduna da yayılmaktadır. Bunun bir çözümü olarak da yine ev içerisinde bulunan oturma alanlarının, eşyaların ve mobilyaların ilaçlanarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yine köpekler üzerindeki pireler için de pire damlası ya da pire tozu da uygulanabilir. Bu gibi kimyasal yöntemler canlı olarak köpek üzerinde yer alan pire yumurtalarının yetişkinliğe dönüşmesinde en büyük engellerden biridir. Köpeklerin pire ve bit şampuanları ile yıkanması da bir diğer etkili yöntemdir.

Köpek Bitten Nasıl Kurtulur?

Köpeklerin bitlerden kurtulması için köpek sahiplerinin süreci çok iyi biçimde geçirmeleri gerekmektedir. Nitekim belirttiğimiz üzere bitlerin başta köpekler olmak üzere diğer canlılar üzerinde de hızlı biçimde yayılması canlılar için çok tehlikelidir. Bu tehlikeyi en aza indirgemek adına köpeklere çeşitli yöntemlerle bir bakıma tedavi uygulanmalıdır. Bunun için veterinere de danışması gereken köpek sahiplerinin veteriner gözetiminde vereceği kimyasal yöntemleri en iyi biçimde uygulamaları gerekmektedir. Bu yöntemler köpeklerin çok hızlı biçimde bitlerden kurtulmasında etkili olacaktır.

Pirelenmiş Köpek Nasıl Temizlenir?

Pirelenmiş köpeklerin nasıl temizleneceği ile alakalı yöntemler arayan kişiler kimyasal yöntemlerden ziyade doğal yöntemleri de tercih edebilir. Doğal yolları tercih etmek isteyen köpek sahiplerinin ise bu noktada bitkisel özler ile üretilmiş olan pire kovucu şampuanlar ile köpekler üzerindeki pirelerin temizlemesini gerçekleştirebilirler. Bu kısımda ise pirelenmiş köpeğin yarım saat boyunca suyun altında hareketsiz kalması önemli bir noktadır. Bu tip dğal şampuanların olumlu sonuç vermesi için de köpeğin şampuanlı su dolu bir küvet içerisinde bekletilmesi ardından da durulanması gerekmektedir.

Köpekte Bit Pire Nasıl Anlaşılır?

Köpekler üzerinde bitlerin nasıl anlaşılacağı ile ilgili olarak köpeklerin türüne ve özelliklerine göre belirtileri de farklılık göstermektedir. Bu noktada bazı köpekler çok hafif tepkiler verebilirken, bazı köpeklerde ise, ki bunlar daha çok yavru köpeklerdir, çok ağır tepkiler gözlenebilir. Ayrıca bu gibi ağır tepkiler veren köpeklerin kan kaybı sebebinden dolayı hasta olmaları da yüksek ihtimaldir. Çok fazla rahatsızlık veren pirelere karşı köpeklerin ilk tepkileri genellikle kaşıntı ve yere sürtünmeleri olmaktadır. Bununla birlikte şu gibi belirtiler de görülmektedir:

  • Köpeğin kaşınan bölgeleri sürekli olarak ısırması ve yalaması,
  • Köpeğin derisinde görülmekte olan kanlı yaralar,
  • Bazı bölgeler üzerindeki tüy dökülmeleri,
  • Köpeğin anüs çevresindeki oluşmakta olan tenya larvaları,
  • Köpeğin ayak, diz ve dirsek bölgelerinde görülen deri dökülmeleri

Köpek Piresi Nasıl Temizlenir?

Köpek piresinin nasıl temizlenmesi ile alakalı olarak köpek sahiplerinin mutlaka uyması gereken çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bunun için veteriner tarafından da önerilen doğal ya da kimyasal yolların uygulanması da gerekmektedir. Bu noktada kimyasal pire şampuanları ya da bitki özlü pire şampuanlarının tercihi oldukça önemlidir. Son derece güzel kullanılması sonucunda köpek üzerindeki pire ve bitlerin zamanla daha hızlı biçimde azaldığı da görülecektir.

Köpekler İçin Bit Pire Şampuanı

Bit ve pirelere karşı köpekler için bit pire şampuanı çok doğru biçimde tercih edilmesi gereklidir. Bu noktada doğal ya da kimyasal olan şampuanların tercih edilerek doğru biçimde köpeğe uygulanması bit ve pirelerin kısa süre içerisinde yok edilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca yine köpekler için bit ilacı da veterinerlerin kontrolü ve uyarıları da dikkate alınarak en uygun biçimde kullanılmalıdır. Tüm bu yöntemlerin en doğru biçimde kullanılması ile birlikte köpekler üzerinde bit ve pireler en kısa süre içerisinde yok olacak, neticesinde de köpekler eski sağlıklarına kavuşacaktır. 

Genel olarak ele alındığında köpek besleyen kişilerin özellikle de yavru köpeklere karşı pire ve bitlenme durumlarında daha iyi yöntemler izlemesi gerekmektedir. Bu yöntemler ile birlikte pireler kendini yenileyemez ve çoğalamaz. Aksine zamanla daha da azalacak olan pireler etkisiz hale gelecektir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla