Köpeklerde Diş Bakımı: Köpeğinizin Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Öneriler

Köpeklerde Diş Bakımı

Köpeklerde sağlıklı bir ağız ve diş yapısı, uzun ömürlü, mutlu bir yaşam sürmelerinin altın anahtarıdır. Köpeğiniz için iyi bir diş bakımı köpeklerde diş taşı ve tartar oluşumunu önleyeceği gibi aynı zamanda ileride oluşabilecek diş kaynaklı enfeksiyon ve benzeri hastalıkları da önler. Varlıklarıyla yaşamımıza renk katan sevimli dostlarımız için yapabileceğimiz en iyi şey, onların sağlıklarını korumak ve sürdürmektir. Bu açıdan bakıldığında ayrı önem taşıyan köpek diş sağlığı için gereken uygulamalara ne kadar erken başlarsanız, köpeğinize o kadar faydası dokunur. Özellikle yavru köpeklerde erken diş bakımına başlamak ilerleyen zamanlar için hem bir alışkanlık sağlar hem de olası sağlık risklerini minimumda tutar. Köpeğinizin ağız sağlığı için oldukça büyük önem taşıyan beslenme, köpek diş temizleme oyuncağı ile dişleri güçlendirme, düzenli ağız muayenesi ve veteriner kontrolü gibi konuları sizin için derledik.

İdeal Diş Sağlığı İçin Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının dengeli ve sağlıklı olarak karşılanması, gerek diş sağlığı gerekse genel vücut sağlıklarını bütünsel olarak korumanın ilk adımıdır. Pek çok köpek yetiştiricisi evcil dostlarının bakımını daha ekonomik hale getirmeye çalışırken, bir yandan onların sağlıklarıyla oynadıklarını fark etmez. Daha ekonomik görünen mamalar her zaman daha faydalı değildir. Mamanın düzenli aralıklarla kuru olarak verilmesi kadar, kaliteli ve zengin içeriğe sahip olması da önemlidir. Kuru mama, yumuşak mamalara kıyasla dişler arasında birikmez, aksine dişlerini güçlendirerek ağız ve diş sağlığına katkı sağlar. Sık sık pişirilmiş kemik vermek diş kırıklarına sebep olacağından dikkatli olunması gerekir. Kötü ve dengesiz bir diyet köpeklerde diş çürümesi başta olmak üzere daha birçok diş problemine neden olur. Evcil dostunuzun uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için öncelikle beslenmesine özen göstermelisiniz.

Köpeklerin Dişi Nasıl Fırçalanır?

Yetişkin köpeklerin 12 kesici, 16 ön azı, 10 arka azı ve 4 köpek dişi olmak üzere 42 adet dişi bulunur. Diş bakımları için özel üretilen köpekler için diş macunu ve köpek diş fırçası temin edildikten sonra geriye uygulama kalır. Eğer erken yaşlarda bu rutine alıştırılmadıysa, ilk zamanlar acele etmemeniz ve onu çok zorlamamanız gerekir. Diş fırçalama için en uygun zaman, evcil dostunuzun kendini en ağır ve yorgun hissettiği zamandır. Genellikle yemek veya egzersiz sonrası ideal zamanlardandır. Köpeğinizin dişlerini, diş etinin başladığı çizgiye yaklaşık 45 derecelik açı ile fırçalamalısınız. İlk seferde tüm dişleri fırçalamaya çalışmayın. Köpeğinizi gözlemleyin ve fırçalarken motive edici sözler söyleyin. Fırçalama bittiğinde ödül maması vererek bir sonraki seans için onu hazırlayabilirsiniz.

Yavru Köpekler Diş Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavru köpek diş kaşıma ihtiyacını sık sık çiğneme ve kemirme eğilimleriyle gösterir. Bu davranışıyla hayli şikayet alan ancak sevimliliğiyle kendisini hızla affettiren bir yavru köpeğin 28 adet süt dişi vardır. Üç buçuk aylıkken başlayan ve altıncı aya kadar süren köpeklerde diş değişimi dönemi süresince sağlıklı diş gelişimi ve ısırma hareketinin kontrolü için geliştirilen köpek diş kaşıma oyuncağı kullanmak oldukça faydalı olacaktır. 

Köpeklerin Dişi Hangi Aralıklarla Fırçalanmalıdır?

Köpeklerin dişleri, insanlarınkine oranla çürük gibi diş problemlerine daha dayanıklı olsalar da köpeklerde diş dökülmesi, kötü bir ağız bakımının bir diğer negatif sonucudur. Halk arasında köpeklerin ağzı insanların ağzından daha temiz inancı yaygındır ancak yine de düzenli olarak ağız ve diş temizliğine ihtiyaç duyarlar. Köpek diş temizleme uygulaması için ihtiyacınız olan şeyler biraz sabır ile özel bir formülle üretilen köpek diş macunu ve fırçasıdır. İki veya üç günde bir evcil dostunuzun dişlerini fırçalamak yeterli olacaktır. 

Köpek Diş Fırçası Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek diş fırçası, diş temizliği öncesinde üzerine çok fazla düşünülmeyen bir ayrıntı olarak görülür. Ancak en az diş macunu kadar özenle seçilmesi gerekir. Nasıl ki bizler, hassas dişler, diş etleri veya diş çürüklerine yönelik özel diş macunları ile fırçaları seçiyorsak, köpekler için de aynı özenle seçim yapmak gerekir. Köpek diş fırçalama işlemi için genellikle kontrolü kolay olan kısa fırçalar önerilir. Ancak köpeğin boyutuna ve sizin kullanım rahatlığınıza göre fırça ebatı değişebilir. Küçük boy köpekler için normal ebattaki fırçalar uygun olurken, orta boy köpekler için fırça seçimi o kadar kolay olmayabilir ve birkaç farklı modeli denemeniz gerekebilir. En uygun olanı bulmak adına veteriner klinikleri, eczaneler veya pet shoplardan köpeğinize uygun farklı ebatlardaki fırçaları temin edebilirsiniz. Büyük boy köpeklerde ise parmaklara geçirilen küçük fırçalar daha işlevsel olacaktır.

Diş Sağlığı İçin Veteriner Kontrolü Ne Zaman Olmalı?

Köpeklerde ortaya çıkan bazı belirtiler çeşitli ağız ve diş sağlığı problemlerinin göstergesi olabilir. 

  • Ağız içinde oluşan şişlikler ve yaralar,
  • Sallanan, kırık veya eksik dişler,
  • Köpeğin devamlı yüzünü ve ağzını patilemesi,
  • Ağız kokusu,
  • Depresyon,
  • Çiğneme ve yemek alışkanlıklarında belirgin değişimler,
  • Diş etinde sarı-kahverengi tartar oluşu,
  • Yamuk, renginde bozulmalar olan dişler.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçını gözlemlediğinizde, köpeğinizi mutlaka bir veteriner hekim kontrolüne götürmelisiniz. Köpek diş temizleme konusu göründüğünden daha hassas ve önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz üzere bütünsel olarak diş bakımı için kaliteli mama ile beslemek, köpek diş kaşıma oyuncağı ile dişleri güçlendirmek ve uygun diş macunu-fırça ile derinlemesine temizlik sağlamak çok önemlidir. Köpeğinize ve size sağlıklı gülüşler dileriz!

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla