Köpek Aşı Takvimi ve Aşı Rehberi

Köpeğinizi eve getirdiğinizden itibaren, onun her ihtiyacı için size doğrudan bağımlı olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Aşılar, köpeğinizi birtakım hastalık ve rahatsızlıklara karşı korur. Ancak bu durum köpeğinize mevcut olan tüm aşıları yaptırmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu aşıları en iyi olarak siz ve veterineriz bilebilir.

Bu yazımızda köpeğinizin ilk aşıları ile ilgili size rehberlik edecek bilgilere yer verdik. Köpeğiniz için zorunlu ve zorunlu olmayan aşıları öğrenmek ve köpeklerde görülen hastalıklar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Köpekler hangi Aşılara İhtiyaç Duyar?

İnsanlar gibi köpeklerde hastalıklardan korunmak ve hastalıklara karşı önceden önlem almak amacıyla aşı olmalıdır. Tıpkı bebekler gibi yavru köpekler de doğumdan kısa bir süre sonra belli başlı aşılara ihtiyaç duyar. Köpeğinize aşı yaptırmadan önce gözden geçirmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Gözden geçirmeniz gereken başlıca noktalardan biri ise bulunduğunuz ülkenin, yerli köpekler için yasal olarak zorunlu kıldığı aşılardır. Zorunlu aşılar, hayvanları çeşitli tehlikeli hastalık ve rahatsızlıklara karşı korumak için zorunlu kılınmıştır. Ülkemizde Kuduz aşısı köpekler için zorunlu kılınmıştır. Bunun yanı sıra köpeğinize karma aşısı yaptırmanız uzmanlar tarafından önerilir.

Zorunlu olmayan aşılar ise belirli bölgelerde yaygın olmayan hastalıklardan korunmak üzere yapılan aşıları tanımlamak için kullanılır. Bu tip aşıların yapılması, hayvan sahibinin ve veterinerin insiyatifindedir. Aşağıdaki tabloda yavru köpeklere hafta hafta hangi aşıların yapıldığı verilmiştir. Veteriner onayı aldıktan sonra yavru köpeğiniz 6 haftalık olduğunda, aşağıdaki aşı takvimini takip etmeye başlayabilirsiniz.

Köpek Aşı Takvimi

YAŞAŞI
6 Haftalık Puppy DP
7 Haftalık İç ve Dış Parazit Uygulamaları
8 Haftalık Karma Aşı
9 Haftalık Bronşin-KC aşısı ile iç parazit uygulamasının tekrarı
10 Haftalık Corona virüs Aşısı
11 Haftalık Karma Aşı
12 Haftalık Lyme Aşısı
13 Haftalık Kuduz Aşısı
14 Haftalık Corona virüs Aşısı
15 Haftalık Lyme Aşısı
her 1 — 2 yılda birKarma Aşısı
her 1 — 3 yılda bir Kuduz Aşısı

Karma aşı

Karma aşı ,içerisinde 5 farklı hastalığı önleyecek antikorları barındırır ve sevimli dostlarımızın her yıl ihtiyaç duyduğu bir aşıdır. Karma aşı, köpeğin ilk aşıları arasında yer almaktadır. Karma aşı içerisinde gençlik hastalığı, hepatitis, leptospirosis, parainfluenza ve parvo virüse karşı antikorlar barındırır. Köpeğin ilk aşıları insanlarda olduğu gibi doğal anne sütüdür. Yavru köpekler doğumdan 45 gün sonra distemper ve parvo aşılarını olur ve bu 2 aşı olduktan 21 gün sonra ise ilk defa karma aşısı yapılır ve her yıl karma aşısı yapılmalıdır. Aksi türde sevimli dostlarımız karma aşısının içerisinde bulunan antikorların engel olduğu hastalıklardan (hepatitis, leptospirosis, parainfluenza ve parvo virüs) birine yakalanabilir.

Bronşin aşısı

Bronşin aşısı köpek aşılarında yapılması gereken önemli aşılardan birisidir. Üst solunum yolunda enfeksiyona yol açan ve etkeni Bordetella bronchiseptica bakterisi olan, Kennel Cough hastalığını önleme amacıyla yapılmaktadır. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık, aşısı yapılmadığı takdirde kronik öksürükle başlayarak, karakterize bulaşıcı özelliği nedeniyle diğer köpeklere bulaşacaktır.

İç dış parazit aşısı

Köpekler başta olmak üzere pek çok evcil ve evcil olmayan hayvanlarda sindirim sistemlerinde yer alan kancalı kurt, şerit ve tenya gibi iç parazitlerin ve pire, bit ve kene gibi dış parazitlerin önüne geçmek için uygulanan aşıdır. Eğer köpeğinizi bahçede ve ormanlık alanlarda fazla bulunduruyorsanız özellikle dış parazit aşısını yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aksi takdirde size ve ailenizde bulunan insanlara bit, uyuz ve kene gibi böcek vb. canlıları bulaştırarak ciddi sorunlara yol açabilir.

Mantar Aşısı

Özellikle nemli ve sıcak yerlerde yaşayan köpekler için önerilen mantar aşısı zorunlu olmamasına rağmen yapılması önerilen aşılardan birisidir. İnsanlar gibi köpeklerde de görülen mantar enfeksiyonlarının önüne geçmek için 3 aylık köpeğinize 14 gün ara ile 2 doz mantar aşısı yaptırabilirsiniz.

Pneumodog Aşısı

Köpeklerde ilk kez 14. Haftada yapılan ve her yıl yapılması önerilen bir diğer aşı pneumodog açısıdır. Köpeklerde zorunlu aşılar arasında yer almasa da birçok veteriner Pneumodog açısının yapılmasını önermektedir. Köpek öksürüğü olarak bilinen Trache obronşitis ya da Kennel Cough bakterilerinin yol açtığı bu hastalık genellikle barınak gibi kalabalık köpek gruplarının bulunduğu yerlerde ortaya çıkarak hızla yayılmaktadır.

Aşı gerektiren Hastalıklar

Köpeklerde oluşabilecek birçok farklı hastalığa karşı, farklı aşılar bulunmaktadır. Köpeğinizin hangi rahatsızlıklarla karşılaşabileceğini ve hangi aşıların hangi hastalıklara karşı koruyucu özelliğinin bulunduğunu bilmek oldukça önem taşır. Barınak hastalığı, Bordetella Bronchiseptica, Gençlik hastalığı, Hepatit, Canine Parainfluenza, Corona virüsü, Kalp kurdu, Leptospiroz, Lyme hastalığı, Parvovirüs ve Kuduz köpeklerde başlıca görülen hastalık, bakteri ve virüsler arasındadır.

Kennel cough (Barınak hastalığı)

Akut Trakeobronşit olarak da bilinen barınak hastalığı üst solunum yollarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gençlik hastalığı ve bordetella’da olduğu gibi bakteri, viral veya diğer enfeksiyonlar Barınak hastalığına yol açabilir. Barınak hastalığı süresince aynı anda çok sayıda enfeksiyon görülmesi oldukça sık görülen bir durumdur.

Hastalık genellikle hafif seyreder ve kuru, sert öksürükler görülür ancak bazı durumlarda öğürme ve iştahsızlığa neden olacak kadar ağır seyredebilmektedir. Çok nadir durumlarda öldürücüdür. Barınak gibi birlikte yaşayan köpeklerin bulunduğu yerlerde çok kolay bir şekilde yayılabilir. Bu nedenle hastalığa, barınak hastalığı denmektedir. Barınak hastalığı tedavisinde antibiyotik kullanımına, ağır ve kronik durumlar dışında gerek duyulmamaktadır. Öksürük giderici ilaçlar ise köpeğin semptomlarını gidermek ve köpeğin daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir.

Bordetella Bronchiseptica

Oldukça bulaşıcı olan bu bakteri, öksürük, kusma gibi semptomlara neden olurken, nadir durumlarda inme ve ölümlere yol açabilmektedir. Bu bakteri, barınak hastalığının başlıca nedenlerinden biridir. Bu bakteriye karşı köpekler, enjeksiyon veya burun spreyi ile aşılanabilir.

Canine distemper (Gençlik hastalığı)

Oldukça bulaşıcı ve tehlikeli olan bu virüs solunum yolları, gastrointestinal bölge ve  sinir sistemine saldırır. Köpek, rakun, kokarca ve diğer hayvanlar arasında hava yolu ile bulaşabilir. Ayrıca, su ve yemek kapları aracılığı ile de bulaşabilmektedir. Bu hastalık, göz ve burun akıntısı, ateş, öksürük, ishal, nöbetler, seğirme, felç ve sıklıkla da ölüme yol açabilmektedir.

Bu hastalık için doğrudan bir tedavi bulunmamaktadır. Tedavi sıklıkla, destekleyici bakım, ikincil enfeksiyonların giderilmesi ve semptomların giderilmesi şeklinde yapılır. Eğer köpek, semptomları atlatırsa, bağışıklık sisteminin hastalığı yenmesi için bir umut bulunmaktadır.

Canine hepatitis (Hepatit)

Köpek hepatiti olarak bilinen canine hepatitis virüsü, enfekte olmuş köpeğin, böbrek, karaciğer, dalak, akciğer ve gözlerini etkisi altına alması ile bilinir. Bu virüsün insanlarda görülen hepatit virüsü ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Hastalık, hafif ateş ve muzoa zarlarının tıkanması, kusma, mide büyümesi, titreme ve karaciğer çevresinde ağrı semptomları ile seyreder. Çoğu köpek, hastalığı hafif olarak atlatırken, ağır seyreden tipi öldürücü olabilmektedir. Hastalığın bir tedavisi bulunmamakta ve tedaviler semptom giderici olarak yapılmaktadır.

Canine Parainfluenza

Köpek parainfluenza virüsü, barınak hastalığına yol açabilen birkaç farklı virüs türünden biridir. Oldukça bulaşıcı bir tür olan bu virüs, köpeklerin birlikte yaşadığı ortamlarda kolayca yayılabilir.

Coronavirus (Corona virüsü)

Köpeklerde corona virüsü, genellikle köpeklerin gastrointestinal bölgesine etki etse de solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Corona virüsü, iştahsızlık, kusma, ve ishal semptomlarına yol açar. Veterinerler köpeğin semptomlarını giderici destekleyici tedavi yöntemleri uygulamaktadır ancak Corona virüsün kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Köpeklerde görülen korona virüs, insanlarda görülen corona virüsten farklıdır. Bu tip corona virüsün insanlara karşı bulaşıcılığı bulunmamaktadır.

Heartworm (Kalp kurdu)

Yavru köpeğiniz 12-16 haftalık olduğunda, veterineriniz ile birlikte kalp kurdu hastalığına karşı önlem almaya başlamalısınız. Bu hastalığa karşı bir aşı bulunmasa da düzenli ilaç kulanımı ile hastalık önlenebilmektedir.

Kalbin sağ tarafına yerleşen kurtçuklar 35 cm’ye kadar büyüyerek organlara zarar verebilmektedir. Yeni bir enfeksiyon genellikle semptom olmadan gözlenir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise köpekte öksürük, iştahsızlık ve nefes alma zorluğu gözlemlenebilir. Diğer hastalıklardan farklı olarak, bu hastalık sinekler aracılığı ile yayılmaktadır.

Leptospirosis (Leptospiroz)

Leptospiroz, diğer hastalıkların aksine, bakteri kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bazı köpekler leptospirozu semptom göstermeden atlatabilir. Leptospiroz dünya genelinde, toprakta ve suda bulunur. Bu hastalık hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir.

Ateş, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, kas ağrısı, böbrek yetmezliği, sarılık ve karın ağrısı gibi semptomlar görülebilir. Antibiyotikler, Leptospiroza karşı oldukça etkilidir ve mümkün olduğunca erken alınması önerilir.

Lyme disease (Lyme hastalığı)

Lyme hastalığı, ilk olarak kenelerde ortaya çıkmış, spirochete adı verilen bir bakteri kaynaklı, bulaşıcı bir hastalıktır. Kene tarafından enfekte olan köpekler topallamaya başlar, lenf düğümleri şişer, yüksek ateş görülmeye başlanır ve iştahsizlik gözlemlenir. Bu hastalık köpeğin kalbini, böbreklerini, eklemlerini ve vücudunun diğer organlarını etkileyebilir. Tedavi edilmediği durumlarda sinir sistemi bozukluklarına da yol açmaktadır. Erken teşhis edildiği durumlarda antibiyotikler oldukça faydalıdır. Aylar hatta yıllar sonra nüksetme riski bulunduğundan sürekli dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Canine Parvovirus (Parvovirüs)

Parvovirüs, tüm köpekleri etkileyebilen, oldukça bulaşıcı bir virüs türüdür. Aşı yapılmamış, dört aydan küçük yavru köpekler için büyük risk oluşturur. Virüs, ilk olarak gastrointestinal bölgeye saldırarak, iştahsızlık, kusma ve kanlı ishal gibi semptomlar görülmesine neden olur. Yüksek dehidrasyon oluşabilir ve köpeğin 48 ile 72 saat içinde ölümüne yol açabilir. Bu nedenle veteriner hekim kontrol ve bakımları oldukça büyük önem taşır. Bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır, köpeğin su ihtiyacının karşılandığından emin olarak ve ikincil semptomları gidererek, köpeğin bağışıklık sisteminin hastalığı yenmesi beklenir.

Rabies (Kuduz)

12 haftalıktan büyük köpekler için yapılan bir aşıdır. Kuduz aşısının kanunen köpeklere yılda 1 kez yapılması zorunludur. sinir hücrelerine saldırarak beyine yerleşir. İnsan ve diğer bütün memeliler kuduz virüsünden etkilenebilir. Hastalığın kaynağı genel olarak vahşi hayattır. Bütün virüs kapan köpekler ölür veya itlaf edilir. Hastalık virüs taşıyan salyanın, ısırma ve derideki çatlaklardan vücuda girişi ile oluşur. Ülkemizde her yıl aşılamanın yapılması zorunludur.

Köpek Aşı Fiyatları

2020 yılı itibari ile köpek aşı fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Karma Aşı: 90-110 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Oral): 45-65 TL
Köpek İç Parazit Uygulaması (Enjetabl): 65-110 TL
Köpek Dış Parazit Uygulaması: 45-55 TL
Köpek Mantar Aşısı: 140-200 TL
Köpek B. Bronchiseptica Aşısı: 90-120 TL

Yukarıda belirttiğimiz aşı fiyatları ortalama fiyat olarak belirtilmiş olup ilden ile ve klinikten kliniğe değişebilmektedir. Çevrenizde bulunan veterinerlerle iletişime geçerek o kliniğe ait geçerli fiyatları öğrenebilirsiniz.

Yavruluk Döneminden Sonraki Aşılar

Yetişkin köpeklerin her yıl aşılanması konusunda literatürde görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Bazı veterinerler yetişkin köpeklere çok sayıda aşı yapılmasının sağlık sorunları yaratabileceğini düşünmektedir. Diğer bir grup veteriner ise her yıl aşı yapılmasının tehlikeli hastalıklara karşı koruma sağlayacağını düşünmektedir.

Birçok köpek sahibi, yıllık aşıları yaptırmadan önce köpeğin bağışıklık sistemini test ettirmektedir. Bağışıklık sistemi testi, köpeğin hangi aşılara ihtiyacı olabileceğini belirler. Kuduz aşısı, yasalar tarafından zorunlu kılındığından dolayı bu opsiyonlar içine dahil değildir.

Yavru köpeğiniz için harcadığınız bunca zaman, hayat boyu sevgi olarak geri dönecektir. Kritik ilk yıl atlatıldıktan sonra köpeğiniz fiziksel olarak büyüyecek ve aranızdaki sevgi bağı da büyüyecektir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla