Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi

Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi Nasıl Yapılır?

Kedigiller ön patilerinde beş, arka patilerinde ise dört parmak ile ayak parmaklarının uçlarıyla yürüyen canlılardır. Balıkçı kedi, çita ve yassı başlı kedi türleri dışındaki diğer tüm kediler diledikleri zaman tırnaklarını dışarıya uzatıp çekebilirler. Kedilerde boş yere yıpranmaması ve yürürken kendiliğinden çıkmaması için kedi tırnak koruyucu işlevine sahip özel kaslar bulunur. Kullanılmadığı zaman kedi tırnağı, deri ve tüylerin içinde saklı halde durur. Kedi ve köpeklerin, canlı olan alt katman ile cansız olan üst katman olarak iki ayrı tırnak yapısı vardır. Alt katmanda yer alan damar ve sinir uçlarına kesim sırasında dikkat etmek çok önemlidir. Kedi tırnağı nasıl kesilir öğrenmek için kedilerde tırnak bakımı ve kesimi rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Kedi tırnak törpüleme işlemi ise tırnak kesimi dışında bir diğer bakım türü olarak bilinir. Törpüleme için genellikle tırmalama tahtası ile ağaç ve benzeri yüzeyler kullanılır. Eğer evinizde böyle bir ekipman bulunmuyorsa, kediniz, koltuk kenarlarını ve halılarınızı tırmalama tahtası olarak kullanacaktır. Eşya zararlarını minimuma indirmek ve kedinizin tırnak sağlığını en iyi şekilde korumak için bir tırmalama tahtası edinmenizi öneririz. Bu tahta olmadığında tırnak bakımının daha sık gerçekleştirilmesi gerekir. Yavru kediler bunu kullanmaya daha hızlı alışabilirler, ancak diğer kediler içinde farklı alıştırma yöntemleri vardır. Örneğin; sevdiği bir oyuncağı tahtanın tepesine astığınızda kediniz onunla oynarken tırmalama tahtasını keşfedebilir. 

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerin tırnak yapısına bakıldığında üst katman cansızdır ve tırnak kesimi sırasında alt katmandaki sinirlere gelmeyecek şekilde ucundaki ölü alan kesilmelidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için özel kedi tırnak makası kullanılır. Her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Doğru kesilmediği taktirde sinirler zarar görebilir ve kanama oluşabilir. Doğru uygulama hakkındaki püf noktalar için sizlere sunduğumuz tırnak kesme adımlarını inceleyebilirsiniz.

Adım Adım Kedi Tırnağı Keserken Yapılması Gerekenler 

Kedilerde tırnak kesimine ne kadar erken başlanırsa, ileriki zamanlarda kesim sırasında o kadar rahat olacaklardır. Yavru kedi tırnağı nasıl kesilir diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımlar size fikir verecektir.

 • Tırnak kesimi için uygun bir ortam oluşturun

Sakin, sessiz bir ortamda kedinizi kucağınıza alarak rahat bir koltuğa oturun. Kendini ağır ve rahat hissettiği bir anı seçin; tok bir karın veya uykulu bir hal bunun için en ideal zamanlardır. Çevrenizde evcil dostunuzun dikkatini dağıtacak kuş ve benzeri herhangi bir etkeni ortadan kaldırın. Ona tamamen güvende ve rahat hissedebileceği bir ortam sağlayın.

 • Kedinin patilerine olumlu ve pozitif bir şekilde yaklaşın

Kucağınızdaki kedinin bir patisini kibarca elinize alın ve birkaç saniye boyunca masaj yapın. Eğer rahatsız olur ve patisini geri çekerse üstelemeyin ve davranışlarını takip edin. Yeniden sakin durduğunda tekrar deneyin ve 1-2 günde bir her iki patiye de aynı rutini uygulayın. Patisine dokunmanıza her izin verdiğinde bir ödül maması ile pozitif onaylama yapabilirsiniz. 

 • Kediyi, tırnak makası ile tanıştırın

Tırnak makasını kedinizin tırnağı ile buluşturmadan önce sesine ve kokusuna alıştırmanız önemlidir. Öncelikle sakin bir yerde kedinizi kucağınıza oturtun. Sonrasında ince bir çubuk veya bir adet çiğ çubuk makarnayı alın ve tırnak makası ile kesin. Kediniz iç güdüsel olarak makası koklamak isteyecektir. Ona makası yaklaştırırken üzerine ödül maması koymanız, makasa yaklaşımını büyük oranda pozitife çevirir. O ödül mamasıyla oyalanırken bir patisini alıp alt kısmının ortasında bulunan şişkin dokuya nazikçe bastırın. Bu hareketle tırnakları ortaya çıkmışken makasla çubuğu yeniden kesin ve bir ödül maması daha verin.

 • Son aşama: tırnakları kesin

Kedinizi sırtı kucağınıza bakacak şekilde oturttuktan sonra bir patisini elinize alın ve yavaşça ovalayarak alt bölgesindeki orta kısma pastırın. Altta bulunan sinir uçlarını kesmemek için öne çıkan tırnaklarında, tırnak kökünü ve cansız dokuyu önceden inceleyin. Sonra yalnızca tırnağın ucunu keserek ona ödül maması verin. Kediniz tırnağının kesildiğini fark etmezse diğer tırnağını da kesebilirsiniz. Eğer rahatsız olursa tek defada iki tırnağı kesmemeye çalışın.

Tırnak Kesimi Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kediniz saldırgan bir yapıya sahipse tırnak kesimini yapmayın ve bir veterinere danışın.
 • Tırnak köküne zarar vermemek için aceleyle tırnak kesimi yapmayın.
 • İlk zamanlarda tek seferde tüm tırnakları kesmeye çalışmayın.
 • Tırnak kesimine direnen kedinizi cezalandırmayın veya ona bağırmayın.

Kedilerde Takma Tırnak

Soft Claws olarak da bilinen silikon bazlı, yumuşak, renkli tırnak kaplarına takma kedi tırnağı denir. Evcil dostların evlerdeki mobilya ve zemin yüzeylerini tırmalayarak verdikleri zararları önlemek amaçlı tasarlanmıştır.

Takma Tırnaklar Aşağıdaki Kediler ve Kedi Sahipleri için Önerilir:

 • Yaşlı kediler
 • Küçük çocuklu aileler
 • Antika eşya ve halı ile döşenmiş evler
 • Cilt problemi, kaşınma problemi ve sağlık problemi olan kediler
 • Tüysüz kediler
 • Tırnağı sürekli halı gibi yüzeylere takılan kediler

Kedilerde Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Kedinizin tırnaklarını kestikten sonra, doğru boyutlarda seçtiğinizden emin olduğunuz renkli tırnakları yapıştırma sürecine başlayabilirsiniz. Renkli tırnaklar, bir yapıştırıcı ile kedi veya köpeklerin tırnağına yapıştırılır ve doğal tırnak büyüme süresi itibariyle 4-6 hafta sonrasında kendiliğinden düşer. 

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla