Kediler Neden Kusar? Ne Yapılmalıdır?

Kediler Neden Kusar?

İnsanlarda olduğu gibi kediler de zehirlenme, psikolojik ve birtakım rahatsızlıklar nedeniyle kusabilmektedir. Kedilerde kusma oldukça sık görülen bir durumdur. Köpek ve diğer hayvanların aksine kediler daha fazla kusma davranışı göstermektedir.

Kedilerin en çok kusma nedenlerinden birisi de kendilerini temizlemek amacıyla yaladıkları sırada yuttukları tüylerini çıkartmak amacıyladır. Daha önce yuttuğu tüyleri çıkarmak için kusan bir kedi gördüyseniz sizin için ekstra bir durum söz konusu değildir fakat rutin kusmasından farklı ve sık bir kusma davranışı gözlemliyorsanız, veterinere götürmenizde fayda var.

Kedilerin kusma nedenlerinden bir diğeri ot yemek ve yediği diğer besinlere olan alerjileridir. Yanlış okumadınız. Kediler de insanlar gibi besinlere alerjik etkiler gösterebilmektedir. Kediniz, alerjisi olan besinlerden tükettiği takdirde kusabilmektedir.

Kediler için en tehlikeli durum zehirlenmedir. Kediler zehirlendiği takdirde kurtulma ihtimalleri, insanlara göre daha azdır. Bu yüzden zehirlendikleri zaman kusarak zehri dışarı atmaya çalışırlar, eğer kediniz durduk yere kusuyorsa ve ciddi rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa kedinizi en kısa sürede bir veterinere götürmelisiniz.

Bunların dışında ülser, gastrit, midede bulunan tümörler ve parazitler gibi mide rahatsızlıkları kedinizde kusmaya yol açabilir. Mide rahatsızlıklarının dışında bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, bağırsak düğümlenmesi ve yuttukları yabancı cisimleri çıkartmak amacıyla da kusabilmektedirler.

Son olarak kediler tiroit bezinin fazla çalışması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, diyabet ve stresten dolayı kusabilmektedirler. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi kediler için kusma çok sıradan bir durum olarak gerçekleşmekteyken ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı olarak da gözlemlenmektedir. Kedinizin hangi sebepten kustuğunu anlamak için kusmuğuna bakmalı ve kusma öncesi, kusma anı ve kusmadan sonraki hareketlerini iyi gözlemlemelisiniz. Bu incelemeler kedinizin neden kustuğunu anlamınıza oldukça yardımcı olacaktır. Eğer bu saydıklarımızdan hepsini incelediyseniz ve hala kedinizin neden kustuğunu tespit edemediyseniz, veteriner desteği almak kediniz için en güvenli seçenek olacaktır.

Kedilerin Kusma Şekilleri

Akut Kusma: Kediler, kendi vücutlarını temizlemekle bilinirler, bu temizleme esnasında kendi tüylerini yutarlar. Bu durum oldukça sık olur ve kediler temizlik esnasında yuttukları kendi tüylerini midelerinden çıkartmak için kusarlar. Bu kusma esnasında tüy yumağı ve mide maltı çıkar. Kedilerin bu şekilde kusmasına akut kusma adı verilir. Oldukça sık gerçekleşen bu kusma türü kediniz için herhangi bir tehlike teşkil etmez.

Aralıklı Kusma: Eğer kediniz belirli aralıklarla kusuyorsa ve bu kusma kendilerini temizledikleri esnada yuttukları tüyleri çıkarmak için değilse, yukarıda bahsettiğimiz kusma türlerinden tehlikeli olanlardan birinin sonucu gerçekleşiyor olabilir. Ülser, gastrit, tümör, mide ve bağırsak sorunları, alerji vb. gibi durumlardan dolayı gerçekleşen bu kusma 3-4 gün belirli aralıklarla gerçekleşiyorsa en kısa sürede kedinizi, bir veterinere götürmelisiniz.

Kan Kusma: Kedinizin kusmuğunda kan bulunuyorsa bu çok ciddi sorunlardan kaynaklıdır ve acilen kediler veya hayvanlar için özel sağlık kuruluşlarına götürmelisiniz. Kedilerde kan kusma nedenleri; tümör, bağırsak ülseri, yabancı maddeler yutulması ve zehirlenmeden kaynaklı olabilir bu saydığımız hastalıklar kedinizin sağlığını tehdit edebilir.

Projektil Kusma: Eğer kediniz yediği bir yiyecek sonucu kusuyorsa bu durum projektil kusma olarak adlandırılır. Projektil kusma mama değişikliği, yabancı maddelerin yutulması vb. gibi durumlarda söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir veterinere danışılmalıdır.

  • Kedinizin kusmuğunun içerisinde mukus bulunması bağırsak iltihabının habercisidir.
  • Kedilerde köpük kusma ve sarı kusma mide rahatsızlıklarından kaynaklı görülebilmektedir.
  • Kedinizin kusmuğunda sindirilmemiş yiyecekler görüyorsanız, bu durum zehirlenme, stres veya aşırı yemek tüketiminden kaynaklanmış olabilir.
  • Kedinizin kusmuğunda açık renkli kan görüyorsanız, bu durum mide ülserinin habercisi olabilir. Kanın renginin kahverengiye dönük olması ise bağırsak hastalığından kaynaklanıyor olabilir.
  • Kedinizin dışkısının normalden farklı ve ağır bir kokuya sahip olması bağırsak tıkanıklığı veya parazit nedeniyle oluşmuş olabilir.

Kedilerde Kusma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kediniz kusmaya başladıysa ve bu kusma kedilerin kendilerini temizleme esnasındaki yuttukları tüyleri çıkartmak için değilse ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kedinizi bir veterinere götürmeniz, kediniz için en güvenilir ve sağlıklı seçenek olacaktır. Eğer kedinizi hemen sağlık kuruşlarına götüremeyecek durumdaysanız kediniz kustuktan sonra ilk 4-24 saat içerisinde mama vermemelisiniz. Suyunu ise daha sık ama azar azar vermelisiniz. 4-24 saatlik sürecin sonunda vereceğiniz mamaların düşük porsiyonlu, az yağlı ve lezzetli yiyecekler olmasına özen göstermelisiniz. Bu süreç sonrasında kediniz kusmayı bıraktıysa, yine bu süreci tekrarlayarak kedinizin tam olarak sağlına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreci uyguladıktan sonra kediniz hala kusmaya devam ediyorsa en kısa sürede sevimli dostunuzu bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz. Ek olarak kedinizde kusmanın dışında ishal de mevcutsa kedinizin sağlığı tehlikede olabilir.

Kedi Kusması Nasıl Önlenir?

Kedilerin kusmasını neden olan faktörleri ortadan kaldırarak veya gidererek, uzun vadede böyle bir sorunla karşılaşmanızı engelleyebilirsiniz.

  • Kedinizin kusmasını önlemek için ise çok sık mama değişikliği yapmamalısınız.
  • Kedinizin yutabileceği yabancı maddeleri ortadan kaldırarak oluşabilecek mide sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
  • Kedinizin mamasını hızlı bir şekilde tüketmesinin önüne geçmek için özel olarak üretilmiş mama kapları kullanabilirsiniz.
  • Patilerine düzenli bir şekilde bakım yaparak, pati kaynaklı oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla