Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme Rehberi

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme

Eğer bir kediniz varsa veya kedi sahiplenmek istiyorsanız kediler ne yer? kediler nasıl beslenmelidir? kedi bakımı nasıl olmalıdır? soruları gibi kediler nasıl çiftleşir? Ve kediler ne zaman çiftleşir? Gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda, kedilerin çiftleşmesi ile ilgili aklınızda oluşabilecek soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Kediler, diğer bütün canlılar gibi neslinin devamı için çiftleşmektedir. Çiftleşme serüveni hayvanların türlerine göre farklılık göstermektedir. Kedilerin çiftleşmesinde bu serüvenin kontrolü tamamen dişilerdedir. Kediler çiftleşme konusunda tamamen doğal davranışlar sergilerler ve ilgisini çeken erkeklerle çiftleşirler. Dişi kediler biyolojik olarak ve bazen de duygusal olarak çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kedilere çiftleşme zamanının geldiğini belli ederek, bekler.  Kediler, tek eşli hayvanlar değildir ve gün içerisinde çok fazla farklı kedi ile çiftleşebilirler. Bunun nedeni, yumurtaların dişi kedinin yumurtalıklarının derinliklerine inmesi içindir. Eğer dişi kedi aynı gün içerisinde sık sık çifteleşmezse yumurtalar yumurtalıklara yeteri düzeyde ulaşamayacak ve 1 hafta sonra dişi kedi tekrar çiftleşmek isteyecektir.

Erkek Kedi Çiftleşmesi

Kedilerde çiftleşmenin başlaması yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz gibi dişilerin kontrolündedir.  Fakat çiftleşmeyi daha çok isteyen taraf erkektir. Erkek kediler, dişi kedilere oranla daha geç yaşta çiftleşme sürecine girmektedir. Erkekler için çiftleşme süreci, doğal ortamda doğduktan 7 – 8 ay sonra başlar. Erkek kediler dişilere göre daha agresif oldukları için ağustos sonu ile Eylül ayı içerisinde yükselen libidoları gereği biraz hırçınlaşabilirler. Bunun dışında eğer kedinizi sürekli evde besliyor dışarı olabildiğince az çıkartıyorsanız, bu dönemlerde eve kendi cinsel kokusunu bırakarak evin oldukça kötü bir kokuyla dolmasına neden olur. Bu koku doğal ortamda dişi kedilerin çiftleşme hormonlarını uyararak olduğundan erken dönemde çiftleşmesini sağlamaktadır. Dişi kediler eş konusunda seçici oldukları için bir erkek kedinin dişinin onayını alması oldukça zorlu bir süreçtir. Eğer erkek kedi, dişinin onayını almazsa dişi kedi erkek kediyi yanına yaklaştırmaz. Diş ve tırnak göstererek kendinden olabildiğince uzaklaştırır. Bunun önüne geçmek içinde erkek kediler birbirleriyle rekabet içerisine girerek, grup içerisinde baskın kedi olmaya çalışırlar. Belirli bir grup içerisindeki baskın kedi, dişi kediyle ilk çiftleşecek olan kedidir.

Dişi Kedi Çiftleşmesi

Çiftleşmeye başlayan ve yöneten konumda olan dişi kedi, çiftleşmek istemezse onu hiçbir yöntemle çiftleştiremezsiniz. Çiftleşmek, dişi kediler için hassas bir dönemdir. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere kedilerin çiftleşmesi için ne yapılmalı? sorusu oldukça sakıncalı bir sorudur ve kedilerinizi doğal hallerine bırakarak kendilerinin çiftleşmesini beklemek en doğru yol olacaktır. 

Dişi kediler erkek kedilere göre 1-2 ay daha erken çiftleşmeye başlamaktadır. Çiftleşme dönemi kedilerde kızgınlık olarak adlandırılmaktadır. Dişi kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde, eski hallerine göre farklı tavırlar içerisine girmektedir. Bu dönemde dişi kediler, eşyaları aşırı benimseme, sırt üstü yatıp karnını sevdirme, eşyalara sürtünme, gibi normal halinden daha hareketli ve enerjik davranışlar sergileyebilirler. Kızgınlık döneminin diğer dönemlerden en ayırt edilir yönü, bu dönemde dişi kedilerin miyavlamalarının daha uzun ve sanki acı çekiyormuş gibi çıkmasıdır. Evde beslenen kediler, doğal ortamlarımdan uzak oldukları için çiftleşme dönemleri ve süreleri farklılık gösterebilmektedir. Kediler normal şartlarda yılda 2 kez kızgınlık dönemine girer ve mart ayı ve mart ayına yakın günlerde çiftleşir. Fakat bulunduğu yerin sıcaklığı, ışık hacmi vb. gibi etmenler kedilerin çiftleşme dönemlerini doğrudan etkilemektedir. 

Sokak Kedilerinde Çiftleşme

Sokak kedilerinin çiftleşmesi adeta Afrika belgesellerindeki Aslan çiftleşmesi gibi doğal bir şekilde gerçekleşir. Dişiler hormonel bir şekilde hazır hale geldiğinde, çevredeki erkeklere sinyal gönderir ve erkeklerin kendisine gelmesini bekler. Daha sonra dominant yani baskın erkeğin kendisine yaklaşmasına izin verir ve bu şekilde ilk çiftleşme gerçekleşir. Aynı gün içerisinde birden fazla kediyle daha çiftleşerek yumurtaların, yumurtalıkların derinliklerine inmesini sağlanır ve sokak kedileri bu şekilde çiftleşme dönemini tamamlar. Başarısız döllenme gözlendiği takdirde ise yaklaşık 1- 1,5 hafta sonra dişi kedi tekrar çevrede bulanan erkek kedilere sinyaller yollayarak çiftleşme merasimi tekrar gerçekleşir.

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Erkek kedilerin çiftleştiğini anlamak neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni tıpkı insanlarda olduğu gibi erkek bireylerin cinsel deneyimlerini anlamamakla aynıdır. Fakat dişi kedilerde bu durum böyle değildir. Dişi kediler çiftleştikten sonra eğer yumurtalar, yumurtalıklarda yeteri kadar derine inmişse kızgınlık döneminden çıkar ve yavaş yavaş normal haline dönmeye başlar. Bu süreçten sonra kedinizin hamile olup olmadığını anlamak için çiftleştiğini düşündüğünüz dönemden 1-2 hafta sonra uzman bir veterinere giderek ultrason grafik ya da el muayenesi yaptırarak kedinizin hamile olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kardeş Kediler Çiftleşir mi?

Kedilerde akraba kavramı yoktur ve kendi anne, baba ve kardeşleriyle çiftleşebilmektedir. 

Kedilerin Çiftleşme Süreleri Ne Kadar?

Kedilerin çiftleşmesi denildiği zaman akla ilk gelen şey mart ayıdır. Fakat bu kulaktan doğma bilgi her kedi için geçerli değildir. Kediler yaşadığı ortamın fiziksel özelliklerine göre farklı dönemlerde çiftleşebilirler. Bu dönem dişilerin kızgınlık dönemleri olarak adlandırılır.

Kediler Çiftleştikten Sonra Ne Yapar?

Erkek kedi çiftleştikten sonra normal standart yaşamına dönerken, dişi kedi çiftleştikten sonra ilk olarak erkek kediye diş ve tırnak göstererek çiftleşme hakimiyetinin kendisinde olduğunu gösterir. Daha sonra genital bölgesini temizler ve yerde sırt üstü ve yan şekilde uzanıp yuvarlanmaya başlar. Son olarak da kızgınlık döneminde yaptığı gibi kendine uygun gördüğü yerlere sürtünmeye başlar. Bu davranışlar bütün kedilerde gözlenmemekle birlikte birçok kedi sahibi tarafından aktarılan bilgiler bu yöndedir. 

Yazar Hakkında

1 Yorum

  • Oguz
    Yayınlandı 0Likes

    Kedilerin bu şekilde kur yaptığını bilmiyordum 😀

Yanıtla