Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Günlük hayatımıza eşlik eden mistik dostlarımız olan kediler, dönemsel olarak poliöstrik canlılardandır. Ergenliğe girmeleriyle beraber başlayan dönemsel kızgınlıkları ile gebelik görülme ihtimali artar. Eğer siz de kedim hamile mi diye düşünüyorsanız, birkaç belirtiye dikkat ederek bunu öğrenebilirsiniz. Öncelikle kedilerin yalnızca doğası değil, yaşamsal döngüleri de gizemlidir. Örneğin; hamileliğin ilk ayında hiçbir belirti görünmeyebilir. İlerleyen zamanlarda kedilerin hamilelik belirtileri kendisini göstermeye başlayacaktır. 

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

İlk olarak kızgınlık dönemi gözden geçirilebilir. Bakımı düzenli sağlanan ve stressiz yaşayan dişi kediler 14 günde bir kızgınlığa girer. Bu dönemde kendilerini yere atan kediler, size sürtünerek devamlı miyavlayıp kendilerini sevdirmek ister. Irklarına, vücut ağırlıklarına ve doğdukları mevsime göre ergenliğe giren kedilerde, ilk kızgınlıkları 4-12 aylıkken ve 2- 2.5 kg vücut ağırlığına eriştiklerinde ortaya çıkar. Üreme dönemi veya çiftleşme sezonu Şubat ayı ile başlar ve sonbahara dek sürer. Gün ışığının on saatin altına indiği dönemde kedilerin kızgınlık belirtileri de azalır.

Süt Sekresyonu Öncesi Meme Uçları

İkinci olarak meme uçları kontrol edilebilir. Üçüncü hafta itibariyle kedilerin meme uçları pembeleşmeye ve yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Dördüncü haftanın sonunda meme uçlarının dolgunlaşmaya başlaması hamilelik belirtilerindendir. 

Davranış Değişimleri

Üçüncü olarak sık görülen bir diğer belirti ise karakter değişikliğidir. Hamile kedi davranışları hormon seviyeleri ile belirlenir ve bu dönemde daha uysal, sakin olup özellikle göbek bölgesinden daha çok sevilmek isterler. Hamileliğin bitimine doğru ise kuytu bir köşe ararlar ve kendilerini doğuma hazırlarlar. Doğuma kadar yerlerini değiştirmezler, sizin de değiştirmemeniz önerilir. 

Göbek Büyümesi

Kedinizin göbeğinin büyümesi, karnında minik kediciklerin bulunduğunun habercisi olabilir. Ancak göbek büyümesi, diğer belirtilere oranla yanılma payı yüksek bir hamilelik belirtisidir. Göbek büyümesi, aynı zamanda kedinizin obeziteye doğru gittiğinin de bir belirtisi olabilir. Birkaç ayrıntıya dikkat ederek şişmanlıktan kaynaklanan göbek ile bebek göbeğini birbirinden ayırabilirsiniz. Kilo alan kedilerin karnı yuvarlak bir büyüme gösterirken, bebek kediler nedeni ile büyüyen karın üçgenimsi bir şekil alır ve karın kalçalara doğru sivri bir görüntüye sahip olur.

İştah Artışı

Son olarak, kedilerde hamilelik belirtileri arasında gittikçe artan iştahları yer alır. Üçüncü haftadan sonra iştahları açılan kedilerde süt sekresyonu olarak da bilinen anne kedinin yavruları için memelerinde süt biriktirme olayı başlar. Aynı zamanda bulantı ve kusmalar yaşanabilir. Ancak doğuma bir hafta kaldığında kedilerin iştahında azalma görülür. Kedilerin hamileliği ne zaman belli olur öğrenmek için birinci aydan itibaren tüm bu belirtileri inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Hamileliğin Aşamaları Nelerdir?

Kedilerde hamilelik ilk olarak kızgınlığa girmeleriyle başlar. Kediler çiftleşip gebe kalmadıkları sürece kızgınlıkları bu dönem boyunca devam eder. Kızgınlığa girmiş dişinin kokusunu birkaç kilometreden alan erkek kedi için bu hareket bir davet olarak görülür. Dişi kedilerin etrafına gelen erkek kedilerin çekici bir durum yaratması seksüel aktivitenin başlangıcını oluşturur. Çiftleşme sonrası şüphelenilen gebeliği anlamak için kedilerde hamilelik belirtileri incelendikten sonra kesin tanı için bir veteriner hekime gitmek gerekir. Radyolojik görüntüleme, elle muayene veya ultrasonografi yöntemlerinden biriyle kedi hamilelik testi yapılır. Radyolojik görüntüleme çoğunlukla fetüslerin kemiklerinin şekillendiği 35.günde gerçekleştirilirken, ultrasonografi ile ise 11-16.günler arasında gerçekleştirilir. Gebelik kesinleştikten sonra geriye gebe kedinin iyi bakılması ve sağlıklı yavrular dünyaya getirmesi kalır. 

Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Üreme dönemi sonrasında kedi gebelik testi ile kesinleşen gebeliğin süresi ortalama 65 gün olmasıyla beraber bu süre kedinin türüne, vücut büyüklüğüne ve sağlık durumuna göre 52-74 gün arasında değişkenlik gösterir. 60 günden önce doğan yavruların yaşama şansı diğerlerine göre daha azdır. Bir kedinin genellikle tek seferde dört yavru doğurduğu bilinir ve bu sayı çiftleşme sayısından bağımsızdır.

Kedilerin Hamilelik Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerin hamileliği nasıl anlaşır konusunda yeterince bilgi sahibi olunduğunda bir veterinerin desteği ile doğum süreci sağlıklı bir şekilde yürütülebilir. Bununla birlikte hamilelik sürecinde kedi yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Anne kedinin içinde gelişen yavruların besin gereksinimlerini tam olarak karşılamak adına diyetteki protein oranı özellikle amino asitler arttırabilir. Köpeklere kıyasla gebelik süresince kediler daha fazla proteine ihtiyaç duyar. Vitamin takviyeleriyle de diyetleri desteklenebilir. Bu dönem içerisinde hamile kedinin kesinlikle korkutulmaması, aşırı oynatılmaması ve havaya atıp tutulmaması hayati önem taşır. Sakin ve sessiz bir ortam gebelik için çok uygundur. Doğuma yakın zamanda eğer kedinizin popo kısmından sıvı geliyorsa doğum başlıyor demektir ve yanında olmanıza ihtiyacı vardır. Doğumu yakından takip ederek yavruların sağlıklı olarak dünyaya gelmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla