Kediler Ne Yer? Mama Dışında Ne Verilebilir?

Kediler Ne Yer? 

Kedi besleyen ve beslemeyen herkesin bildiği gibi kedilerin ana besin kaynakları mamalardır. Marketlerden ve petshoplardan kedinizin ırkına, yaşına ve fiziksel özelliklere göre olan özel mamalardan alarak kedinizi sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Buna ek olarak çok yağlı ve tuzlu olmaması takdirde kendi yediğiniz yemeği kedinize rahatlıkla verebilirsiniz. Bu, onları biraz olsun mama ile beslenmenin dışına çıkararak verdiğiniz besinlerin içeriğine göre ek takviye görevi görecektir. Kuru mama veya yaş mamayı ara ara değiştirerek beslenme aktivitelerini daha eğlenceli ve verimli hale getirebilirsiniz. Günlük olarak kedilere ne kadar kuru mama verilmeli ve kedilere ne kadar yaş mama verilmeli sorularına gelecek olursak kedinizin ağırlığına göre;

1.5- 2.5 KG ağırlığında kediler için günlük mama ihtiyacı: 20- 30 gr arasındandır.

2.5- 4,5 kg ağırlığında kediler için günlük mama ihtiyacı: 30- 50 gr arasındandır.

4.5- 6 kg ağırlığında kediler için günlük mama ihtiyacı: 50- 70 gr arasındandır.

Peki kediler mama dışında ne yer ve ne yemezler? İlk olarak kedilerin mama dışındaki yediği ve yiyebileceği besinlerden başlayalım.

Tavuk

Tavuk, belirli ölçülerde kedilerinize faydalı olurken, belirli ölçülerin dışına çıkıldığında zararlı olabilecek bir besindir. Bu yüzden eğer kedinize tavuk verecekseniz özellikle çiğ olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiğ yerine ızgarada kızarmış veya haşlanmış olarak vermeniz kedinizin sağlığı açısından hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Kedilerinize tavuk verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kemik vermemektir. Her ne kadar sokakta veya başka yerlerde kedi ve köpeklerin kemik yediğini görseniz de kemik yemek kedinizin sindirim sistemi için zorlayıcı bir yiyecektir. Kemik yemek kedilerinize kusma, ishal ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabilir.

Ciğer

Ciğer, kedilerin neredeyse en sevdiği besinlerin başında gelir. Yüksek besin değeri bulunan ciğer, çok verilmemesi koşuluyla kedinizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Yine tavukta olduğu gibi ciğerde de belirli birkaç kuralı yerine getirerek kedinize vermeniz gerekiyor. Bunlardan birincisi ciğeri asla çiğ vermeyin ve pişirirken de yanında havuç ve patates gibi sebzelerle birlikte pişirilip kedinize verin. Aksi takdirde çiğ ciğer, kedinizde tenya gibi bağırsak parazitlerine ve ishale yol açarken fazla pişmiş ciğer vermekte kabızlığa yol açabilecektir.

Çim

Çim veya çimen besin değeri yüksek olmasa da kediniz için hazmı oldukça kolaydır ve doğal bir besin kaynağıdır. Evde küçük bir saksıda yetiştirebilir veya dışarıdan gelirken yerden birkaç tutam koparabilirsiniz. 

Balık

Balık, kedilerin en sevdiği besin kaynaklarından biridir. Fosfor açısından oldukça zengin olan ve kediler için hazmı çok kolay bir besindir. Kedinize balık verirken, balığın kılçıklarını kesinlikle ayıklayıp sadece et olan kısmını vermelisiniz.

Yumurta

Yumurta bütün canlılar için en önemli besin kaynaklarından birisidir. Bu önemli besin kaynağını kedilerinize verirken de kesinlikle pişirip vermelisiniz. Çünkü yumurtanın içinde bulunan beyaz kısımda b vitaminini absorbe eden bir kimyasal vardır ve yumurta pişerken bu kimyasal etkisini kaybeder.

Patates ve Makarna Gibi Nişastalı Besinler

Enerji açısından ana besin kaynağı olan nişastalı besinler kedilerinizin gün içerisindeki enerji ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça yeterli bir besin grubudur. Burada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu besinleri pişmiş olarak kedinize vermenizdir. Nişastalı besinler fazla verildiği takdirde kedinizde aşırı kilo almaya yol açacak ve verdiğiniz miktarın fazlalığına göre obeziteye doğru gidecektir.

Sebzeler

Sebzeler biz insanlar için ne oldukça faydalı olduğu gibi hayvanlar için de oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle hazım kolaylığı ve besin dengeleyici görevi gören sebzeler, özellikle aşırı kilolu kedilerin beslenmesinde oldukça fazla yer almalıdır. Kediler, sebzeleri tek başına tüketmeyi sevmedikleri için farklı besinlerle karıştırıp verebilirsiniz. Örneğin ciğeri havuç ve patatesle pişirebilir veya tavuğu haşlarken içerisine farklı sebzeler ilave edebilirsiniz.

Bu liste ile birlikte kedi yumurta yer mi, kediler makarna yer mi, kediler patates yer mi, kediler ne yer? gibi sorularınızın cevabını vermiş olduk.  Şimdi sıra yavru kedilere geldi peki yavru kediler ne yer? Nasıl beslenmelidir?

Yavru kedileriniz eğer annelerinden yeni ayrılmışsa onu, petshotlardan alabileceğiniz yavru kedi özel besin takviyeleri ile besleyebilirsiniz. Eğer yavru kediniz çok erken annesinden ayrılmışsa bu durumda onu beslemeniz biraz uğraştırıcı olacaktır çünkü henüz tuvalet eğitimini bilemediği için bunu sizin öğretmeniz gerekmektedir. Bunun dışında süt ve süt ürünlerinden dolayı oluşabilecek gaz sorunu için de sırtına hafifçe vurarak, gaz çıkışını sağlayabilirsiniz.

Eğer yavru kediniz 1-2 aylık ise yine petshotlardan alabileceğiniz yavru kedi özel besin takviyeleri ile besleyebilirsiniz fakat hazmı zor besinlerden uzak durmalısınız. Hatta uzman veterinerlere danışarak kediniz için özel yavru kedi beslenme tablosu hazırlayabilir ve kedinizi en sağlıklı şekilde besleyebilirsiniz.

Kedilere Hangi Yiyecekler Verilmemelidir?

 • Ton Balığı
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Süt ve Süt ürünleri (veterinerlerin önerisi dışında)
 • Alkol
 • Kafein
 • Avokado
 • Fıstık ezmesi
 • Bebek maması 
 • Tuz
 • Şeker
 • Baharat
 • Tütün
 • Üzüm
 • Çikolata
 • Kemik
 • Çiğ et veya balık 
 • Köpek mamaları
 • Karaciğer
 • Ekmek hamuru
 • Sakız
 • Enerji içecekleri
 • Kola
 • Fazla demir içeren besinler

Bu iki başlık dışında kediler hangi meyveleri yer sorusuna gelecek olursak da kedileriniz keyifle yiyebileceği meyveler;

 • Elma
 • Kayısı
 • Muz
 • Turna yemişi

Yemek Yemeyen Kediler için Ne Yapılabilir?

Makalemizin sonuna gelirken sizlerden oldukça fazla aldığımız soruların başında yer alan “yemek yemeyen kediye ne verilir ve kedim yemek yemiyor ne yapmalıyım” sorularını cevaplamak istiyoruz.

Kedinizin yemek yememesi belli başlı nedenlerden kaynaklı olabilir, bunlar; verdiğiniz yiyeceklerin tadını sevmiyor olabilir, evde başka evcil hayvan varsa ve mama kapları aynıysa ondan yemiyor olabilir, evde bulunan diğer evcil hayvanlarda rekabet içerisinde olabilir, eğer yeni taşınmışsanız veya ev dizaynınızı değiştirmişseniz kediniz buna alışamamış olabilir.  Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı kedinizde oluşan iştahsızlığı çözmek için;

 • Evde birden fazla evcil hayvan varsa mama kaplarını ayırın
 • Kedinize farklı bir mama vermeyi deneyin
 • Kedinizle ilgilenin, sevin, oyun oynayın ve iletişim kurmaya çalışın
 • Değişen ev dekorasyonuna karşı uyum için kedinizi biraz alıştırmaya çalışın
Kediler peynir yer mi?

Aşırıya kaçmadığınız sürece kedinize peynir verebilirsiniz. Ancak peynirin tuzsuz ve mümkünse de yağsız olmasına özen göstermelisiniz.

Kediler yumurta yer mi?

Yumurta, kedilerin sevdiği, protein bakımından zengin bir yiyecektir. Kedinizi pişmiş yumurta ile besleyebilirsiniz. Çiğ yumurtadan kaçınmalısınız.

Kediler yumurta yer mi?

Protein bakımından en zengin besinlerden biri olan yumurta kedilerin en sevdiği sağlıklı yiyeceklerden biri. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise yumurtayı çiğ vermemek! Çiğ yumurtada bulunan bakteriler kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebileceği için yumurtayı pişirerek vermeniz oldukça önemli.

Kediler yoğurt yer mi?

Kedinize, aşırıya kaçmamak kaydı ile yoğurt verebilirsiniz. Az yağlı ve kaymaksız yoğurtları kedinizin öğününe dahil edebilirsiniz. Yoğurt, içindeki kalsiyum ile kedilerin kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Kediler tatlı yer mi?

Kedinizi mümkün olduğunca şekerli besinlerden uzak tutmalısınız. Kedilere verilen aşırı miktardaki tatlı, kedinizin özellikle göz sağlığı açısından zararlı olabilmektedir.

Kediler ekmek yer mi?

Kediler ekmek yiyebilir ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Sarımsak ve kuru üzüm ekmekleri kediler için güvenli değildir. Beyaz veya buğday ekmeği tercih edilebilir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla