Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Evcil dostlar arasında özgür doğaları ve zarif yapılarıyla öne çıkan kedilerin bakımı köpeklere oranla daha kolaydır. Köpekleri tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için gün içinde belli aralıklarla gezdirmek gerekir. Ancak kedilerde durum oldukça farklıdır. Kedilerin neredeyse tüm ihtiyaçları ev içerisinde sağlanabilir. Kediler, temel ihtiyaçlarını giderirken doğaları gereği sakin ve güvende hissedebilecekleri atmosfer arar. Bu atmosferi sağlamak ise kedi yetiştiricisinin sorumlulukları arasındadır. 

Kedinize güven dolu bir mahremiyet ortamı oluşturduğunuz zaman duyacağı mutluluk size de yansıyacaktır. Buna ek olarak temel ihtiyaçlarının başında gelen tuvalet ihtiyacını kontrol ve takip edebilmek için tek bir alana ve kedi kum kabına alıştırılmaları gerekir. İster yavru istersiniz de yetişkin bir kediniz olsun, kedilerde tuvalet eğitimi konusunda başarılı olmak adına yapabileceğiniz pek çok yol bulunur. Kedinize tuvalet eğimini kazandırmak istiyor ve pratik fikirler arıyorsanız rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi

Yetişkin kedi tuvalet eğitimi kedinin yaşından bağımsız olarak hemen her yaşta gerçekleştirilebilir. Eğitim sırasındaki sabrınız ve hassasiyetiniz, eğitimin sonunda alacağınız başarıyı doğrudan etkiler o nedenle kedinize karşı tutumunuz son derece önemlidir. Kedinizin rahat kullanabileceği kum kabını seçip doğru alana yerleştirdikten sonra eğitime başlayabilirsiniz. Öncelikle kuma alıştırarak tepkisini ölçebilir, gün içinde yemekten sonraki zaman periyodunda yakından takip edebilirsiniz. Eğer kum kabını kullanıyorsa ödül maması ile davranışını onaylayarak motive edebilirsiniz. Öte yandan yetişkin kediler için kum kabının yanı sıra banyolarda yer alan klozet tipi tuvaletlerde de eğitim verilebilmektedir. Yetiştirici olarak tercihinize göre bir alan seçerek eğitimi ona göre ayarlayabilirsiniz. 

Tuvalet Kabı Ve Kum Seçimi

Kediniz için evinizin çok kullanılmayan bir köşesini tuvalet kabı için ayırabilirsiniz. Kedi tuvalet kabı olarak piyasada pek çok çeşit ve modelde kap bulunur. Tuvalet kabı seçiminde önemli noktalar kedinizin rahatça girip çıkabileceği genişlikte ve yükseklikte olmasının yanında havalandırma kısımlarını da içermesidir. Uygun kap seçiminden sonra ise kedinizi tuvaletini yaparken rahat hissettirecek ve sonrasında oluşan kokuyu giderecek özellikte kum türü belirlenir. Kum türleri kendi içlerinde ikiye ayrılır; doğal kedi kumu ve doğal olmayan kedi kumu. Bu iki tür arasında emiş gücü yüksek doğal içerikli ve kokulu olarak da bilinen bentonit kumlar kedi yetiştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilir. 

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru kediler ilk doğdukları andan itibaren anneleri tarafından beslenir ve temizlenirler. Yavaş yavaş büyürken anneleri onları nasıl beslenip temizlenecekleri konusunda eğitir ancak yavru kedilere tuvalet eğitiminin yetiştirici tarafından verilmesi gerekir. Eğitim sonunda kedinize verebileceğiniz ödül maması ve övgüler ile kedinizi motive etmek, tuvalet eğitiminin başarı oranını yükseltecektir. Yetişkin kedilerden farklı olarak yavru kedilerin tuvalet eğitimi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Tuvalet Kabının Yerleştirilmesi 

Temizlik konusunda en az annesi kadar hassas yavrular için eğitim öncesinde tuvalet kabının yemek alanından uzakta olmasına dikkat edilir. Böylelikle koku alma duyuları gelişmeye başlayan yavru için kum dolu kabını bulması kolaylaşır. Tuvalet kabı yerleştirildikten sonra yavrunun tuvalet için gitmek istemesi veya aranması fark edildiği anda kabına koyulması önemlidir. Koku ile yönünü kendisi bulana kadar bu şekilde devam edilir. 

Kum Kabının Temizliği 

Yavru kediniz kabına alıştıktan ve düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra belli aralıklarla kum kabı kontrol edilmelidir. Tercih edilen kum türüne bağlı olarak kuma özel kürek ile kaptaki dışkı kalıntıları toplanır. 1-2 hafta içinde kumda çok fazla koku var ise ve rengi değişmeye başladıysa kum tamamen dökülür ve kap amonyak içermeyen uygun temizlik ürünü ile yıkanır. Sonrasında ise yeni kum dökülerek her zamanki yerine yerleştirilir.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yavru kedi tuvalet eğitimi ne zaman başlar konusu özellikle kedi yetiştiricileri tarafından oldukça önemli bir konudur. Eğer annesiz bir yavru sahiplendiyseniz, yavrunun kendisi yapmayacağı için kendi kendine tuvaletini yapana kadar sizin yaptırmanız ve sonrasında temizlemeniz gerekir. Annesi var ise aynı şekilde yavru kendi başına tuvaletini yapabilecek noktaya geldiği ilk andan itibaren eğitimine başlayabilirsiniz. Yavru kedilerdeki tuvalet eğitimi, köpeklerinkinden farklıdır ve fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken kum kabına alışmasına yardımcı olmak ve kap temizliğini sağlamaktır. Kedi türüne, kuma ve eğitime bağlı olarak bir yavru kedinin kabına alışması yaklaşık 2 ile 3 hafta arasında değişir.

Klozet Eğitimi

Tuvalet kabı yerine kedinizin klozeti kullanmasını istiyorsanız klozet eğitimine özel hazırlanan kediler için klozette tuvalet eğitimi setlerinden yararlanabilirsiniz. Kum kabından direkt olarak klozete geçmek biraz zaman alacaktır. Klozet eğitimi için iki farklı yol izleyebilirsiniz. İlki kum kabının klozete yaklaştırılıp altına kutular koyarak kademe kademe yükseltilmesidir. Bir diğeri ise eğitim öncesinde tuvalet kabının ortadan kaldırılması ve kedinin göremeyeceği bir yerde tutulmasıdır. Klozete alıştırma aşamasında kedi nanesi yaygın olarak kullanılan bir motive aracıdır. Böylece klozete daha hızlı uyum sağlar. Kullanışlı tuvalet seti için bir veteriner hekime danışabilir veya yeterli araştırma yaparak kedinize uygun, dayanıklı bir model edinebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla