Kedi ve Köpekler Corona Virüsü Bulaştırır mı?

Kedi ve Köpeklerde Corona Virüsü

Son zamanlarda, ülkemizde Corona vakalarının görülmesi ile beraber Corona virüsüne karşı alınabilecek önlemler bir tartışma konusu oldu. Sosyal medyada maske takan kedi ve köpeklerin fotoğraflarının yayılması ile beraber, corona virüsün evcil hayvan dostlarımıza da bulaşabileceği algısı oluştu.

Evcil hayvanlara COVID-19 virüsü bulaşabilir mi veya evcil hayvanlar COVID-19 virüsü bulaştırabilir mi konusuna, bu konuda en yetkili kurum olan Dünya Sağlık örgütü bir açıklık getirdi.

Kedi ve Köpekler Corona Virüsü Taşıyabilir veya Bulaştırabilir mi?

Corona virüsleri çok geniş bir virüs ailesidir ve hayvanlar arasında oldukça yaygındır. Köpekler canine respiratory coronavirus gibi belirli Corona virüs tiplerini taşıyabilirken, kedilerde ise Feline Coronavirus oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Ancak COVID-19 olarak bilinen ve insanlara bulaşabilen Corona virüsün kedi ve köpeklere herhangi bir tehdit oluşturduğuna dair bir bulgu henüz bulunamamıştır.

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre kedi, köpek veya evcil herhangi bir hayvanın COVID-19 virüsünü bulaştırdığına dair bir bulguya ulaşılamamıştır. İnsanlara bulaşabilen COVID-19 virüsü öksüren, hapşıran veya konuşan bir insanın yaydığı parçacıklar aracılığı ile bulaşabilir. Bu nedenle kendinizi korumak için sık sık ve detaylı bir şekilde ellerinizi yıkamalısınız.

Bu konuda Prof. Dr. Metin Yılmaz’ın yaptığı açıklamayı da dinleyebillirsiniz:

Evcil Hayvanınızı ve Kendinizi Corona Virüsüne Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Sağlıklı hayvan dostları olarak şu an için temel hijyen prosedürlerini takip etmeniz yeterlidir. Evcil hayvanınızla temas ettikten sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Uzmanların yaptığı uyarılara göre, eğer size COVID-19 virüsü tanısı koyulursa evcil hayvanınız ile temasınızı sınırlandırmalısınız. Evcil hayvanınız sizin aracılığınız ile COVID-19 virüsüne maruz kalabilir ve evcil hayvan dostunuzun tüylerine dokunan bir sonraki kişiye COVID-19 virüsü geçebilir. Virüs ve mikropların yayılmasına önlem olarak hayvan dostunuz dışarıdan geldikten sonra patilerini temizleyebilirsiniz.

Ayrıca bir diğer hijyen önlemi olarak evcil hayvanınızı fırça veya tarağı yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kedinizi, kedi şampuanı kullanarak ve köpeğinizi köpek şampuanı kullanarak yıkayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın derisine zarar vermemek adına, evcil hayvanlarınızı, insanlar için üretilmiş olan şampuanlar ile yıkamamaya dikkat etmelisiniz.

Son olarak, evcil hayvanınızın kullandığı kedi yatağı, köpek yatağı, köpek kulübesi, mama ve su kapları gibi eşyalarını her gün düzenli olarak temizlemek, hijyen açısından oldukça faydalı olacaktır.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla