Kedi Aşı Takvimi ve Aşı Rehberi

Kedi Aşıları

İnsanlar gibi kediler de hastalıklardan korunmak ve hastalıklara karşı önceden önlem almak amacıyla aşı olmalıdır. Yavru kediler, doğumdan kısa bir süre sonra belli başlı aşılara ihtiyaç duyar. Kedilerin ihtiyaç duyduğu bu aşılar; kuduz, kedi gençlik hastalığı (Feline Panleukopenia), Viral solunum yolu enfeksiyonu (Feline calicivirus), karma aşı, lösemi aşısı (Leukemia), iç ve dış parazit aşıları ve herpes virüsü (Feline Rhinotracheitis) aşılarıdır. Bu aşılar ile kedinizi, ileride oluşabilecek hastalık ve rahatsızlıklara karşı koruyabilirsiniz. Temel aşıların dışında kedinizde oluşabilecek mantar parazitlenmesine karşı parazit aşısı yapılması da veteriner hekimler tarafından önerilmektedir.

Aşağıda, hangi kedi aşısının ne zaman yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak takvim üzerinde inceleyebilirsiniz.

Kedi Aşı Takvimi

Kedi yaşı Aşı takvimi
6-8 haftalık Veteriner Kontrolü + İç-Dış Parazit Tedavisi (2 Ayda 1 Tekrarlanır)
8-10 haftalık Veteriner Kontrolü + Karma Aşı ilk doz
9-11 haftalık Veteriner Kontrolü + Leukemia (Lösemi) Aşısı
10-12 haftalık Veteriner Kontrolü + Karma Aşı ikinci doz
11-13 haftalık Veteriner Kontrolü + Leukemia (Lösemi) Aşısı tekrarı
12-14 haftalık Veteriner Kontrolü + Kuduz Aşısı
Her 3 ay* İç-Dış Parazit Tedavisi
Her yıl** Karma Aşı, Leukemia (Lösemi) Aşısı, Kuduz Aşısı (3 Aydan büyük olmalıdır)

Temel Aşılar

Temel aşılar, kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyen en yaygın hastalıklara karşı yapılması önerilen aşıları ifade eder. iç ve dış parazit aşıları, kuduz ve karma aşı kediler için temel aşılar arasında yer alır.

Temel Olmayan Aşılar

Temel olmayan aşılar, uzmanlar tarafından kedilerin sağlının zor durumda olmadığı sürece yapılması önerilmeyen aşılardır. Temel olmayan aşılar, kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğinden, aşının gerekliliği ve oluşturabileceği riskler, veteriner hekim ile tartışılmalıdır.

Karma Aşı

Karma aşı yavru kedilere 2. Aylarından sonra yapılması gereken önemli bir aşıdır. Karma aşı içerisinde Feline Parvos, Herpes Virüs, Felin Calici gibi virüs etkenleri içermektedir ve kedilerin yaşam süreçleri boyunca, bu ve bunlara benzer hastalıklara yakalanmasını engelleyecektir. Kediler 1 yaşına doldurduktan sonra tekrar karma aşısı yapılır ve bu aşının her yıl yapılması gerekmektedir. Karma aşı kediler için temel aşılar arasında yer alır.

Kuduz Aşısı

İsminden de anlayabileceğiniz gibi kuduz aşısı, kedinizi kuduz virüsüne karşı korumak için yapılan aşıdır. Kuduz aşısının yapılabilmesi için kedinizin en az 3 aylık olması gerekmektedir. Kuduz aşısı daha sonra yılık periyotlar halinde tekrarlanmalıdır. Her ne kadar ev kedisi olarak besleseniz de kuduzun bulaşması için kuduz olan bir hayvan tarafından tırmalanması veya ısırılması yeterlidir. Bu yüzden kuduz aşısı aksatılmamalıdır.

Lösemi (Leukemia) Aşısı

İlk olarak 2. Ayını dolduran yavru kedilere yapılan leukemia aşısı her yıl tekrarlanması gereken aşılardan birisidir. Kedileri lösemi virüsüne karşı korumak için yapılan bu aşı lösemi virüsüne karşı %100 bir başarı gösteremese de önemli ölçüde önüne geçmektedir.

İç ve Dış Parazit Aşısı

Kedinizin beslenmesine dikkat etmediğiniz takdirde bağırsaklarında iç parazit adı verilen ve kedilerinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bakteriler oluşabilir. Bunun önüne geçmek için her 3 ayda bir iç ve dış parazit aşısı yapılması önerilmektedir. İç parazitler dışkı yoluyla dışarı atılmaktadır ve bu esnada kedinizin anüsüne iç parazitler bulaşır. Temizlik esnasında ise bu parazitlerin yumurtaları tüylerine ve vücudunun belirli bölgelerine yayılarak oradan da size bulaşabilmektedir.

Kediniz, dış parazit taşıyan herhangi bir canlı ile temas ettiğinde dış parazit bulaşabilmektedir. Uyuz, bit, pire ve keneler dış parazit sınıfına girer. Kedinizi, dış parazitlerden korumak amacıyla her 2 ayda bir dış parazit aşısı yapılması önerilmektedir.

Kedi Aşı Fiyatları 2020

2020 yılına ait Kedi aşı fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kedi Kuduz Aşısı 2020 Fiyatı; 60 TL’dir.
Kedi Karma Aşısı 2020 Fiyatı; 80 TL’dir.
Kedi Lösemi Aşısı 2020 Fiyatı; 70 TL’dir.
Kedi FIV Aşısı 2020 Fiyatı; 100 TL’dir.
Kedi İç Parazit Aşısı 2020 Tablet Fiyatı; 60 TL’dir
Kedi Dış Parazit Aşısı 2020 Fiyatı; 45 TL’dir

Yukarıda belirttiğimiz aşı fiyatları ortalama fiyat olarak belirtilmiş olup ilden ile ve klinikten kliniğe değişebilmektedir. Çevrenizde bulunan veterinerlerle iletişime geçerek o kliniğe ait geçerli fiyatları öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla