İran Kedisi (Fars) Irk Özellikleri ve Bakımı

 

Ağırlık:
Erkek: 5,5 kg
Dişi: 3,5-5,5 kg

Göz rengi:
Mavi, bakır, yeşil, ela, çift renkli

Genel Beklentileri:
Yaşam süresi: 8-11 yıl
Tüy dökme: Yüksek
İlgi İhtiyacı: Orta

Tüyleri:
Uzunluk: Uzun
Karakteristik: İpeksi
Renk: Beyaz, Kırmızı, Krem, Mavi, Siyah, Çikolata, Lila, Gümüş, Altın, Kahverengi
Bakım ihtiyacı: Yüksek
Daha az alerjiklik: Hayır

İran kedileri, kilo problemi yaşamamak için yüksek miktarda egzersize ihtiyaç duyar.

İran Kedisi (Fars) Özellikleri ve Bakımı

Sıradışı görünümünün altında yatan keskin zekası ve zarif tavırlarıyla 19.yüzyılın ortalarından itibaren bizimle olan İran kedisinin kökeni, İran’ın Horasan bölgesine dayanır. Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedisi, aynı zamanda fars kedisi olarak da anılır. Aile ve ev yaşamına doğal uyumu ve tam bir kucak kedisi olması, evcil bir dost olarak tercih edilmesinin temel sebeplerindendir. Her ne kadar asık suratlı yüzüyle hüzünlü bir mizacı olsa da yetiştiricisine fazlasıyla bağlı, sevecen ve sıcakkanlıdır. Eve gelen yabancılara temkinli davranır, diğer hayvan ve çocuklarla iyi geçinir. Diğer kedi ırklarından onu bariz bir şekilde ayıran görünüşünün yanında kendine has İran kedisi özellikleri sergiler.

Beyaz İran kedisi
beyaz iran kedisi

İran Kedisi

Uzun gür tüylere, basık ilginç bir yüze ve bazen sinir bozucu olabilecek kadar fazla bir sakinliğe sahip geleneksel iran kedisi, kediler dünyasının adeta bir sadık köpeğidir. Dominant bir kedi olmasına rağmen, çoğu insan, sakinliği ve yetiştiricisiyle arasında kurduğu bağ gereği onu bir kediden çok köpeğe benzetir. Her haliyle sizi büyüleyebilen iran kedisi pek belli etmese de aslında oyuncudur da. Ancak yalnızca kendisi istediğinde ve istediği şekilde sizinle oynayacaktır. Eğer ev yaşamınıza ayak uydurabilecek sakin bir evcil dost arıyorsanız bir İran kedisi tam size göre olabilir. Farklı kürk tüyleriyle sarı, beyaz, siyah, bej ve gri iran kedisini yaygın olarak görmek mümkündür.

Gri İran kedisi
gri iran kedisi

İran Kedisi Kişiliği ve Özellikleri

Tarih boyunca dünyanın dört bir yanındaki yaşamlara ortak olan İran kedisi, tekir kedilere kıyasla hareketlilik seviyesi daha düşük, uysal bir yapıya sahiptir. Karakteristik yüz şekliyle öne çıkar, basık burun ve yüzün yanında kısa bacakları ve uzun, yoğun tüylerle kaplı kalın bir boynu vardır. Basık burnu nedeniyle nefes almada güçlük çekerler. Burun yapısı, yoğun tüy katmanıyla birleştiğinde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini hayli artırır. Küçük olmasına rağmen son derece keskin kulakları bulunur. Yetişkinlere göre daha oyuncu ve aktif olan iran kedisi yavrusu, adımlarınızı veya hareketlerinizi anında algılayarak size arkanızdan küçük bir sürpriz yapabilir. Küçücük, pofuduk haliyle sessizce yaklaşmayı ve şaşırtmayı seven yavrulara ani hareketle tepki vermemek önemlidir. Ağırlıkları yaklaşık 4,5 ile 8 kilogram arasında değişir ve 10-17 yıllık bir yaşam süresine sahiptirler.

Siyah İran kedisi
siyah iran kedisi

İran Kedisi Bakımı

Safkan İran kedisi başta solunum rahatsızlıkları olmak üzere yuttuğu tüylerin mide ve bağırsaklarda birikmesiyle oluşan trikobezoar rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıklara genetik açıdan yatkındır diyebiliriz. İyi bir tüy bakımı solunum yolu rahatsızlıkları ve trikobezoar rahatsızlığını önleme de kilit rol oynar. Bir diğer olası sağlık problemi de polikistik böbrek rahatsızlığıdır. İran kedilerinin yaklaşık %35’e yakınında kalıtsal olarak görülen rahatsızlık için 1 yaşını tamamlayan tüm iran kedilerinin yıllık düzenli ultrason muayenesi yaptırması çok önemlidir. Bununla birlikte dengeli bir beslenme ve düzenli bakım ile bu tür hastalıklara karşı yüksek oranda koruma sağlayabilirsiniz.

İran kedisi bakımında dikkat etmeniz gereken ilk şey tüyleridir. Oldukça uzun ve yoğun tüy yapısı çabuk karışabileceğinden uygun bir fırçalama tarağı ile sık sık taranmalıdır. Diğer önemli nokta ise düzenli veteriner ve kilo kontrolüdür. Fazla kilo alımına izin vermek, kalp ve solunum rahatsızlıklarını tetikleyerek yaşamını tehdit eder. İran kedisinin tüy yapısı ve sağlık durumlarına özel olarak geliştirilen besleyici ve kaliteli içeriğe sahip mamalarla beslenmelidir. Genetik olsun olmasın ilerde gelişebilecek potansiyel sağlık sorunlarını minimuma indirmek ve yaşam süresini uzatmak için tüm bu faktörlere dikkat edilmelidir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla