Evde Besleyebileceğiniz en Popüler 10 Papağan Türü

En Çok Beslenen Papağan Cinsleri Ve Özellikleri

İnsanlar sosyal ve duygusal ihtiyaçları gereği sıklıkla evcil hayvan beslemeyi düşünmektedir. Evcil hayvanlar arasında evde bakıma uygun türler içinde papağanlar ön sıralarda yer alır. Hem kafes hem de kafes dışı yaşama adapte olabilen papağanlar oldukça zengin bir tür çeşitliliğine de sahiptir. Kişisel tercihlere göre fiziksel özelliklerinden seslerine ve eğitilme kapasitelerine kadar değişiklik gösterirler. Evlere ses ve neşe katan papağanların bakımı birçok yönden oldukça pratik sayılır. Pek çok papağan türü eğitilmeye açık karakterleri ile oldukça popüler evcil hayvanlar arasında bulunmaktadır. Papağan cinsleri genellikle ilk ortaya çıktığı coğrafyaya ve familyasına göre adlandırılır. Birbirinden göz alıcı renklere sahip kadife tüyleri ve konuşma becerileriyle papağan cinslerinin bazıları evde yaygın olarak beslenmektedir. Papağan cinsleri aynı zamanda farklı yaşam ömrüne ve bakım ihtiyaçlarına sahiptir. Vücut ağırlıkları, kanat uzunlukları ve ses tonlarına kadar çeşitlilik gösteren cins özellikleri papağanların tercih sebeplerini oluşturmaktadır. Çoğu insan için keyifli bir ev arkadaşı olan papağanların ortalama ömürleri 5-50 yıl arasında cinsine ve yaşam koşullarına göre değişmektedir. En popüler 10 papağan türü hakkinda aşağıdakı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu

Papağan türleri içerisinde en popüler olanların başında muhabbet kuşları gelir. Ağırlıklı olarak mavi, yeşil ve sarı renklere sahip muhabbet kuşlarının anavatanı Avustralya’dır. Yaklaşık 25-40 gr arasında ağırlığa ve 18 cm kadar uzunluğa sahip muhabbet kuşları, Melopsittacus undulatus olarak da bilinmektedir. Eğitimi yavruyken başlatıldığında konuşma becerisi konusunda başarılı sonuçlar sağlanmaktadır.

Sultan Papağanı

Sultan papağanları Amerika’da popülerleşmesine rağmen anavatanı Avustralya olan bir kuş türüdür. Nymphicus hollandicus olarak da anılan Sultan papağanları bakım koşullarına istinaden 15-25 yıla kadar yaşayabilmektedir. Ortalama minimum 15 derece sıcaklıkta bakılması önerilen papağanların temel yiyeceklerini darı, çekirdek ve armut sapı oluşturur. Sultan papağanlarının renkleri genellikle gri, sarı ve beyazdır. Sultan papağanları konuşmadan ziyade ıslık çalmaya eğilimlidir. Erkek papağanların konuşma olasılığı daha daha yüksektir. Düşük gürültü seviyesi ile apartmanda beslenmeye elverişli bir türdür.

Jako Papağanı

Ortalama 33 cm uzunluğuyla orta büyüklükte olan Jako papağanı aynı zamanda gri Afrika papağanı olarak bilinir. Doğada 23 yıla kadar yaşayabilen Jako papağanları ev ortamında bakımına ve beslenmesine dikkat edilirse 50 yıldan uzun yaşayabilirler. Kuyruk renkleri bordo ile kırmızı arasında değişmektedir. Gelişmiş zekası ve konuşma yeteneğiyle diğer papağanlardan ayrılır. İyi bir eğitimle 1000 kelimeye kadar konuşabilirler. Tohum ve meyvelerle beslenmektedir.

Cennet Papağanı

Anavatanı Afrika olan ve Sevda papağanı olarak bilinen Cennet papağanları küt kuyrukları ve renkli gagalarıyla dikkat çekmektedir. Yaklaşık 14-16 cm arası uzunlukları ve cinsine göre 35-55 gr arası bir ağırlığa sahiptirler. Buldukları neredeyse her malzemeyi kemirme alışkanlığı gösterirler. Gaga üstlerinde ceresi bulunmayan Cennet papağanları hareketli ve tiz seslidir. Cennet papağanları diğer papağan türleri kadar konuşma yeteneğine sahip değildir. Disiplinli bir eğitim verildiği takdirde birkaç kelime öğrenebilirler.

İskender Papağanı

Büyük ve küçük olarak farklı cinslere ayrılan İskender papağanları ortalama 260 gr ağırlığa ve 45-55 cm uzunluğuna sahip olmaktadır. Temelde çeşitli tohum, meyve ve çekirdeklerle beslenirler. İskender papağanlarının dişi veya erkek olup olmadığı boyunlarındaki halka desenleri ile belli olur. Beyaz, sarı, yeşil ve mavi İskender papağanlarının başlıca renklerindendir. 8-12 aylık olduktan sonra konuşmaya başlarlar. Erkek papağanların kelime dağarcığı daha yüksektir. Öğretilenleri kolay kavrarlar ve söyledikleri net bir şekilde anlaşılabilir.

Mavi Sarı Ara Papağanı

Papağan çeşitleri arasında evde bakılan yaygın bir tür olarak anavatanı Güney Amerika’dır. Mavi sarı ara papağanlarının ortalama boyu 75-85 cm, ağırlığı 850-1300 gr arasında değişmektedir. Ara papağanları keskin gagalarıyla rahat bir şekilde kabuklu yemişleri ayırabilirler. Göz alıcı masmavi kanatları, beyaz yüzleri ve canlı portakala rengi gövdeleri vardır. Sosyal ve zeki olan ara papağanlarının konuşma kabiliyetleri oldukça iyi düzeydedir.

Kırmızı Ara Papağanı

Scarlet makav, diğer bir adıyla kırmızı Ara papağanlarının kökenleri Orta ve Güney Amerika’ya uzanmaktadır. Yaklaşık 85-89 cm arası uzunluklarıyla beraber ağırlıkları 1 kg civarındadır. Tropikal bir tür olan kırmızı Ara papağanları kanatları mavi tonları ve yeşil yoğunluktayken gövdesi canlı bir kırmızı rengindedir. Kuruyemişler, meyve ve tohumlar ile beslenirler.

Kakadu Papağanı

Genel olarak beyaz gövdesi, siyah gagası ve sarı bir ibiği olan taçlı Kakadu papağanlarının anavatanı Güneydoğu Asya civarıdır. Türlerine göre yaşam süreleri 25 ile 50 yıl arasında değişmektedir. Sarı taçlı Kakadu papağanları ortalama bir tür olarak 34 cm uzunluğundayken ibik rengi turuncu olarak değişebilmektedir. Ağırlıkları 340 gr geçmeyen papağanlar tomurcuk, tohum, meyve ve çeşitli otlarla beslenmektedir. Kakadu Papağanının konuşma kabiliyetleri bazı papağanlara göre daha sınırlıdır. Yeterli ilgi gösterildiğinde 15 ile 20 kelime öğrenmeleri mümkündür.

Geveze Lori Papağanı

Endemik türlerden birisi olan geveze Lori papağanlarının kökeni Endonezya’ya dayanmaktadır. Lori papağanlarının gövdesi kırmızı, kanatları yeşil ve kırmızı tüylerle kaplıdır. 30 cm kadar olan uzunlukları ile kırmızı baş bölgesi ve turuncu bir gagaya sahiptir. İyi bir ev bakımıyla Lori papağanları 30 senelik bir ömür sürebilir. Konuşmayı hızlı öğrenen bu papağanlar çok gevezedir ve sürekli öterler.

Kırmızı Arkalı Papağan

Avustralya’nın Murray Darling bölgesine ait kırmızı arkalı papağanların yaklaşık boyları 28 cm civarındadır. Cinslerine göre kırmızı sırtlı papağanların gövde renkleri zümrüt ile zeytin yeşili arasında değişmektedir. Kırmızı sırt renginin yalnızca erkek papağanlara özel olduğu bilinmektedir. Bakım koşullarına göre ortalama yaşam süreleri 15 ile 22 yıl arasında bulunur.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla