Dünyadaki En Büyük 19 Köpek Irkı

Dünyadaki En Büyük Köpek Cinsleri

Geçmişten günümüze kadar insanların dostu olan köpeklerin birçok farklı boyut, şekil ve renge sahip ırkları bulunmaktadır. Günümüzde pek çok farklı ırkı bulunan bu sevimli dostlarımızın geçmiş yıllarda bu kadar fazla ırkı yoktu. Bilim insanları ve bazı çiftçiler günümüze kadar farklı köpek ırklarını birleştirerek amaçlarına göre yeni ırklar yaratmışlar ve günümüzde de hala yeni ırklar üretilmektedir. Diğer boylardaki ırklar ile ilgili bilgi almak için orta boy köpekler ve büyümeyen küçük boy köpekler ile ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere dünyanın en büyük köpek cinslerinden bahsedeceğiz. 

Danua

Büyük köpekler sıralamasında pek çok kaynakla ilk sırada kuşkusuz Danua ırkı köpek yer almaktadır. Danua ırkı eski çağlardaki atalarına kıyasla daha güçlü avlanmasını sağlamak için İngiliz mastif cinsi köpeklerler melezleştirerek ortaya çıkmıştır. Ataları 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Boy; erkeklerde: 76-86 cm dişilerde: 71-81 cm
Kilo: 50-82

İrlanda Kurt Köpeği

Büyük köpek cinslerinden en asil olanı kuşkusuz İrlanda Kurt Köpeğidir. 19. Yüzyılda sadece asiller tarafından beslenen bu sevimli dostumuzun ilk dönemlerinde görevi kurt avına çıkmak olduğu pek çok kaynakta geçmektedir. 1800’lü yılların ortalarında soyları tükenme tehlikesine gelse de daha sonra köpek çiftlikleri vb. gibi yerlerde üretimi artarak günümüze kadar ulaşmışlardı. Günümüzde pek çok ülkede halen popüler olarak beslenmektedir.

Boy: Boyları erkeklerde ve dişilerde 1m’ye ulaşmaktadır.
Kilo; Erkeklerde: 50- 54kg, dişilerde: 45-48kg

Saint Bernard

Çocukluğumuzun efsane köpek filmlerinden Beethoven olarak tanıdığımız oldukça büyük olan bu sevimli dostumuz büyük ırk köpekler sıralamasında zirvelerde yer almaktadır. Büyük boyutuna rağmen evlerde oldukça fazla tercih edilen bu köpek ırkı daha önceden arama ve kurtarma ekiplerinde de kullanılmıştır. 

Boy; Erkeklerde: 70-90 cm, Dişilerde: 65- 80cm
Kilo: 75- 81kg

Newfoundland

Kökeni tam olarak belli olmayan Newfoundland ırkı köpekler boylarının uzun olmasının dışında oldukça geniş yapıları ile de dikkat çekmektedir. Siyah, kahverengi ve gri renklere sahip olabilen bu köpek ırkının bahçeli bir alanda ve tercihen suya erişimi bulunan bir bölgede yetiştirilmesi önerilmektedir.

Boy; Erkeklerde: 69-74 cm, Dişilerde: 63-69 cm
Kilo; Erkeklerde: 59-68 kg, Dişilerde: 45- 54 kg

Leonberger

Adından da anlaşılabileceği gibi aslana benzeyen görüntüsüyle uzun yıllardır yaşamını sürdüren bu sevimli dostumuz insanların onu keşfetmesiyle birlikte can kurtaran olarak görev almaya başlamış ve günümüzde de halen aynı görevde kullanılmaktadır.

Boy; Erkeklerde: 72-82 cm, Dişilerde: 65-75 cm
Kilo; Erkeklerde: 48-75 kg, Dişilerde: 41-59 kg

Kangal

Ülkemizin en ünlü köpeği olup tüm dünyaya bu ününü yayan Kangal köpeği, en büyük köpek ırkları listesinde ilk 10’da yerini alıyor. Sivas’ın Kangal ilçesinde yetişen bu sevimli dostumuz çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Çobanlar tarafından sürülerini yırtıcı hayvanlardan korumak için beslenen bu sevimli ırk halen Anadolu’da beslenmekte ve görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Boy; Erkeklerde: 77-86 cm, Dişilerde: 72-77 cm
Kilo; Erkeklerde: 50-66 kg, Dişilerde: 41-54 kg

İskoç Geyik Tazısı

İskoçya dağlarında bulunan geyikleri avlamak insanlar için oldukça zor olduğu yıllarda üretilen bu köpeklerin amacı isminden de anlaşılacağı üzere İskoçya dağlarında bulunan geyikleri avlamaktır. Bin sekiz yüzlü yılların başında sadece belirli rütbedeki insanların beslemesine izin verilen bu köpek türü İrlanda Kurt Köpeği gibi asil köpekler listesinde de yer almaktadır.

Boy; Erkeklerde: 76-81 cm, Dişilerde: 71-77 cm
Kilo; Erkeklerde: 39-50 kg, Dişilerde: 34-43 kg

Pyrenees Çoban Köpeği

Kar beyazı tüyleriyle oldukça güzel gözüken bu sevimli dostumuz özellikleri bakımından kangala benzemektedir. Yüksek koruma içgüdüsü sebebiyle yeni bebek sahibi evlerde, yavru köpeklerin bulunduğu evlerde tercih edilmektedir. 

Boy; Erkeklerde: 70-82 cm, Dişilerde: 65-74 cm
Kilo; Erkeklerde: 50- 54 kg, Dişilerde: 36-41 kg

Kafkas Çoban Köpeği

Büyük köpekler listemizde ilk 10’a giren bir diğer köpek cinsi Kafkas Çoban Köpeğidir. Oldukça pofuduk ve sevimli bir görüntüye sahip olan bu sevimli dostumuz Kafkas dağlarında sürüleri koruma ve kontrol etmek amacıyla kullanılmıştır.

Boy; Erkeklerde: 72-75 cm, Dişilerde: 68-70 cm
Kilo; Erkeklerde: 50- 70 kg, Dişilerde: 45-60 kg

Fransız Mastifi

Büyük köpek cinsleri listemizde Fransız Mastifinin yer almasının nedeni kuşkusuz diğer köpeklere göre kafasının vücuduna oranla daha büyük olmasıdır. Fransız Mastifi köpek ırkının bir diğer özelliği ise dışarıda oldukça enerji dolu iken evde oldukça sakin bir yapısı olmasıdır.

Boy; Erkeklerde: 60-67 cm, Dişilerde: 57-65 cm
Kilo; Erkeklerde: 54-65 kg, Dişilerde: 54-65 kg

İngiliz Mastifi

En büyük köpek cinsleri sırasında bu sevimli dostumuza yer vermesek olmazdı. Bu sevimli dostumuz eski çağlarda hem avlanma amaçlı kullanmışlar hem de Roma döneminde gladyatörlerle savaşmak için Sezar tarafından Roma’ya getirilmiştir. Pek çok savaşta ta kullanılan bu köpek cinsi birçok ünlü dünya edebiyatçılarının da kitaplarında yerini almıştır. En büyük köpek cinsleri arasında yapısal olarak İngiliz Mastifi zirvelerde yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi İngiliz bir köpek olan bu cins ününü geniş ve yapılı gövdesinden almaktadır. Hatta pek çok kaynakta dünyanın en büyük köpeği olarak geçmektedir. 

Boy; Erkeklerde: 70-91 cm, Dişilerde: 70-91 cm
Kilo; Erkeklerde: 73-100 kg, Dişilerde: 54-77 kg

 Bully Kutta

Özellikleri hakkında net olarak bir belgeye ulaşılamaması halen bu ırk üzerinde çalışıldığının bir göstergesidir. Pakistan kökenli bu ırk cesur köpekler listesinde de yer almaktadır ve korkusuzca davranışlar sergilemesiyle de bilinir.

Boy; Erkeklerde: 81-89 cm, Dişilerde: 71-81 cm
Kilo; Erkeklerde: 70-90 kg, Dişilerde: 70-90 kg

Boerboel

Dünyanın en güçlü köpekler listesine de giren bu sevimli dostumuz çiftlikleri korumak ve çeşitli çiftlik işlerini yapmak için İngilizler tarafından üretilmiştir. Hizmet dışında hobi olarak da beslenen bu köpek cinsi 2000 yıllarının başında bazı ülkelerde beslenmesi resmen yasaklanmış ve bu yasak 2011 yılına kadar pek çok ülkede gelmiştir.

Boy; Erkeklerde: 64-70 cm, Dişilerde: 50-65 cm
Kilo; Erkeklerde: 65-90 kg, Dişilerde: 70-90 kg

Landseer

Kanada da arama ve kurtarma görevleri için yetiştirilen bu köpek cinsinin nesli 1920 yıllarında sona ermiştir. Daha sonra alman köpek severler tekrar üretmeyi başardığını söylese de bu bilgi kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Boy; Erkeklerde: 72-80 cm, Dişilerde: 67-72 cm
Kilo; Erkeklerde: 59-68 kg, Dişilerde: 45-54 kg

Komondor

Macar çoban köpeği olarak da bilinen bu sevimli dostumuz uzun ve paspasa benzer tüyleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Üretildiği ilk yıllarda koyun, at gibi çiftlik hayvanlarını korumak için kullanılmış, ilerleyen yıllarda ise hobi olarak beslenmiştir.

Boy; Erkeklerde: 71-76 cm, Dişilerde: 64-69 cm
Kilo; Erkeklerde: 50-60 kg, Dişilerde: 40-50 kg

Dogo Arjantin

Arjantinli bilim adamları tarafından domuzları avlamak için yetiştirilen Dogo ırkı zeki ve korkusuz bir köpektir. Saldırgan olmasının yanında ailesine oldukça düşkündür ve oyuncudur. 

Boy; Erkeklerde: 60-68 cm, Dişilerde: 60-65 cm
Kilo; Erkeklerde: 40-45 kg, Dişilerde: 35-40 kg

Akbaş

Kangal ırkından sonra Türkiye’nin dünyaya açılan bir diğer köpek cinsi olan akbaş köpek cinsi sürü koruma köpeği olarak tercih edilmektedir. 

Boy; Erkeklerde 71-86 cm, Dişilerde: 69-81 cm
Kilo; Erkeklerde: 41-64 kg, Dişilerde: 41 kg

Cane Corso

İtalyan köpeklerinin en meşhuru olan bu sevimli dostumuz dünyanın en büyük köpekleri listemizde bulunan diğer köpeklerin aksine estetik bir vücuda sahiptir. Bekçi ve yakın koruma köpeği olarak beslenmektedir.

Boy; Erkeklerde 62-70 cm, Dişilerde: 58-66 cm
Kilo; Erkeklerde: 45-50 kg, Dişilerde: 40-45 kg

 Napoli Mastifi

Büyük köpekler listemizde diğer köpeklerden farklı olarak Napoli Mastifi’nin ırk geçmişi tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Özellikle Romalılar tarafından savaşlarda kullanılmıştır. Guinness Rekorlar Kitabı’nda en fazla yavruya sahip olan bu sevimli dostumuz tek seferde 24 yavru doğurmuştur.

Boy; Erkeklerde 63-77 cm, Dişilerde: 58-70 cm
Kilo; Erkeklerde: 60-70 kg, Dişilerde: 50-60 kg

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla