Doberman Pinscher Genel Özellikleri ve Bakımı

İlk Bakış

Ağırlık:
Erkek: 30-40 kg
Dişi: 30-40 kg

Boy:
Erkek: 65-70 cm
Dişi: 60-65 cm

Genel Beklentileri
Egzersiz İhtiyacı: Günde en az 40 dk
Enerjiklik seviyesi: Çok enerjik
Yaşam süresi: 10-12 yıl
Horlama Eğilimi: Düşük
Havlama Eğilimi: Düşük

Irk Tipi
Bekçi Köpeği
 

Irk Karakteristiği:
Doğal sarkık kulaklar

Tüyleri:
Uzunluk: Kısa
Karakteristik: Düz
Renk: Siyah, kırmızı, mavi, açık kahverengi
Bakım ihtiyacı: Düşük

Doberman Pinscher

Dünyanın ve ülkemizin en çok bilinen köpeklerinden irisi olan Doberman ya da tam adıyla Doberman Pinscher insanların hakkında en çok yanlış fikir edindiği köpek ırkıdır. Oldukça enerjik yapısı ile dikkat çeken dobermanlar sahiplerine karşı çok büyük bir sadakat besler. Korumacı karakteri ve güçlü fiziksel özellikleri nedeniyle sıklıkla bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Doberman Pinscher Kökeni

Vergi tahsildarlığı görevi yapan Alman Karl Friedrich Louis Doberman işinin tehlikesinin farkında olup, kendisini bu tehlikeli iş sırasında koruyacak bir köpek istemesi fikrinden ortaya çıkarak, bu yeni ırkı geliştirdi. Karl Friedrich Louis Doberman’ın hayalinde canlandırdığı köpek dayanıklı, güçlü ve zeki bir ırk olmalı ki Doberman köpek beslemiş olan herkes Doberman ırkının bu özelliklere sahip olduğunu bilir.

Irkın oluşumu ile ilgili net olarak herhangi bir bilgi elimizde bulunmasa da Doberman ırkının gen havuzunda German Pinscher, Rottweiler, Beauceron ve Weimanarer ırklarına ait aile genlerinin olduğu tahmin edilmektedir. Doberman ilk olarak 1876 yılında düzenlenen bir köpek yarışmasında ortaya çıktı ve tanıtıldı. Bunun arkasından kısa bir süre içerisinde Almanya’ya ve daha sonra dünyanın birçok ülkesine yayılarak popülasyonunu arttırdı. Ülkemizde de en fazla beslenen köpek türlerinden birisi olarak kayda geçen Doberman ırkı, her geçen gün artan sayılarıyla daha geniş insan topluluğu tarafından tanınmaktadır.

Doberman Pinscher Fiziksel Özellikleri

Doberman Pinscher iri yapılı köpekler arasında ve atletik yapılı vücuduyla Doberman köpek ırklarının atletik sınıflarında yer almaktadır. Arka bacakları her zaman dik bir şekilde yere basar ve bu durum duruşlarında omuzdan sırta doğru eğimli bir duruşa sahip olmasını sağlamaktadır ve bu özelliği sayesinde asil bir görünüm kazanmaktadır. Ağırlık olarak erkeklerin ortalama ağırlıkları 40 kiloyu bulurken, dişilerin ağırlığı ise ortalama 32 – 35 kg ağırlığına ulaşmaktadır. Boy olarak ise yetişkin bir erkek Dobermanın boyu ortalama 70 cm’e ulaşabilirken yetişkin dişilerin boyutu 60 – 65 cm arasındadır. Doberman özellikleri bakımından diğer köpeklerden öne çıkartan en büyük fark asil duruşu olmuştur. Renk olarak kızıl, siyah, bakır, kahverengi renkleri bulunmasına rağmen son yıllarda albino (beyaz) doberman sayıları oldukça artmıştır. Doberman cinslerinden de son yıllarda blue doberman sayılarının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Soğuğa karşı duyarlı olduklarından bahçeden çok ev köpeği olarak kayda geçen Doberman cinsi köpekler özellikle kış aylarında olabildiğince az dışarı çıkarılmalıdır.Çimlerde oturan doberman

Doberman Pinscher Karakteri

Doberman ırkı köpeklere saldırgan denmesi oldukça yanlıştır. Genellikle sakin durmayı tercih eden bu ırk sahiplerinin onu eğitiş tarzından dolayı saldırganlaşmaktadır. Doberman ırkı son derece sakin, akıllı, oldukça baskın karakterli, mağrur ve oldukça inatçı bir köpektir. Dobermanın bulunduğu ortamda sürü liderinin kim olduğunu anlayabilmesi için ona sevgisini veren fakat disipline sevgiden daha fazla seven bir sahibe ihtiyacı vardır. Uzmanlar tarafından oldukça kolay eğitilebilen bu ırk kararlı, korkusuz ve kendine güvenen bir ırk olarak öne çıkmaktadır. Doberman ırkını diğer ırklardan ayıran en önemli özellik ise sahip olduğu aileye sadık olup koruma eğiliminde olmasıdır. Bu da bu köpek ırkının bekçi olarak kullanılmasının ana nedenlerinden birisidir.

Doberman Pinscher Bakımı

Dobermanlar çok az tüy dökerler ve çok az tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. Dobermanlar ortaya çıktığı ilk dönemlerde vahşi hayvanlarla mücadeleye girdikleri için ve bu mücadelelerden daha az hasarla ayrılmalarını göz önüne alarak kulaklarını ve kuyruklarını kesmekteydiler. Fakat günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir ve kulağı ve kuyruğu kesmek günümüzde sadece estetik amaçlı yapılmaktadır. Fakat bu durum, köpeğin fiziksel özelliklerini ve psikolojisini olumsuz etkilediğinden bir çok ülkede yasaklanmıştır. Kulak kesiminin yasak olması ve sarkık kulakların kötü göründüğünü düşünen köpek sahipleri bu durumun önüne geçmek için kulak dikme aparatı ile köpeklerin kulaklarını köpeklere zarar vermeden dikleştirmektedir.

Doberman Pinscher soğuğa karşı danayıklı mı?

Kısa tüyleri nedeniyle Doberman Pinscher ırkı köpeklerin soğuğa karşı toleransı düşüktür. Soğuk havaya ve soğuk mekanlara karşı oldukça hassas olan Doberman köpeklerini soğuk havalarda dışarıda bırakmamalı ve olabildiğince sıcak yerlerde tutulmalıdır. Bekçi köpeği olarak dışarıda bulunması gereken durumlarda, onu soğuktan koruyacak önlemleri almanız gerekmektedir.

Doberman Pinscher Eğitimi

Doberman, eğitimi kolay olan köpekler arasındadır. Dişilerin eğitimi, erkeklere nazaran daha zor kabul etmektedirler. Dobermanlar doğaları gereği koruma iç güdüsüne sahiptir ve bunun için dışarıdan bir eğitime gerek yoktur. Hatta ve hatta aşırı korumanın önüne geçmek için Dobermanları genç yaşta fazla miktarda sosyalleştirmek gereklidir. Fakat ev köpeği olarak beslemek istiyorsanız da oldukça fazla eğitmelisiniz. Köpek eğitimleri için özel çiftlikler ve barınaklar olsa da Doberman gibi koruma eğiliminde olan ve aileye düşkün olan köpeklerin barınak ve çiftliklerde eğitilmesinin sahiplerini benimseme konusunda biraz zayıf oldukları belirtilmektedir.

Doberman ırkında tuvalet eğitimi diğer köpeklerde olduğu gibi yavruların kasları gelişene kadar oldukça sorunlu geçecektir fakat doğru yöntemlerle bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Dobermanların tuvalet eğitimi konusunda diğer köpeklerde de olduğu gibi yavru olduğu dönemde kaldığı bölge gazete ile kaplanıp, zaman içerisinde bu gazetelerin sayısını azaltarak kokuya olan hassasiyetleri ile tuvalet eğitimlerini almalarını sağlayabilirsiniz. Bu dönemde zorluk yaşayan doberman sahipleri çiş damlalarından da faydalanabilirler. Daha ayrıntılı bilgi almak için yavru köpeklerde tuvalet eğitimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla