Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Kısırlaştırma

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kedi sahibiyseniz veya bir dişi kedi sahiplenmek istiyorsanız kedinizin çiftleşme dönemi hakkında birtakım bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Kısırlaştırma, kızgınlık dönemi, hamilelik gibi konularda bilgi sahibi olmanız kediniz için faydalı olacaktır. Dişi kedilerde kızgınlık dönemi doğal şartlarda doğduktan 5 ile 8 ay aralığında başlamaktadır. Bu kızgınlık dönemi ortalama bir hafta sürmektedir ve ortalama bir yıl içinde dişi kediler 3 kez kızgınlık dönemine girer.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi Sakinleştirici Hap Kullanımı 

Kedilerin kızgınlık dönemi hormonel bir dönem olduğu için sakinleştirici hap kullanımı kedilerde ciddi hormonal zararlara sebep olabilmektedir. Bu süreçte kedinize kızgınlık dönemini sakinleştirecek hap kullanmak yerine kedinizle ilgilenerek, onunla oyun oynayarak, enerjisini çeşitli aktivitelerde tüketip besleyerek, tok karnına uyutarak, sağlayabilirsiniz. Ek olarak son yıllarda, kedileri sakinleştirici müziklerin kediler üzerindeki etkisi arttığı için siz de deneme yanılma yoluyla kedinizi sakinleştirici müzikler eşliğinde dinlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Döneminde Davranışları

Kızgınlık dönemine giren dişi kediler çevresinde bulunan erkeklere, çiftleşme döneminin geldiğini haber vermek için normal halinden daha yüksek sesle miyavlar. Miyavlamaları normale göre daha uzun ve uluma şeklini alır. Miyavlama türü ise daha çok canı yanıyormuşçasına çıkmaktadır.  Dişi kediler erkek kedilerin aksine daha uysal canlılardır. Bu yüzden sahiplerinden daha fazla ilgi beklemektedir. Kızgınlık dönemlerinde dişi kediler, sahiplerine daha fazla yaklaşır ve onunla daha fazla ilgilenmeleri için türlü oyunlar oynayarak, kendisini sevdirmeye çalışır. Kızgınlık dönemlerinin en belirgin davranışı ise dişi kedilerin buldukları her yere sürtünmeleridir.  Bunun nedeni ise bulabildikleri her yere kendi kokularını bırakarak çevredeki erkeklerin hormonlarını harekete geçirmektir. Bu dönemde kediniz dışarı çıkmak için ellinden geleni yapacaktır. Binanın üst katlarında oturuyorsanız camları olabildiğince açmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde kediniz dışarı çıkmak için camı kullanarak hayatını riske atabilir. 

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Kızgınlık dönemi, kediler için doğal bir dönemdir, öncelikle bunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Bunu bilerek, kedinize karşı olabildiğince sabırlı olmalısınız. Dişi kediler kızgınlık döneminde oldukça yüksek sesli ve uzun süreli miyavlamaları ile sizi uykunuzdan edebilir. Bunun önüne geçmek için ise gün içerisinde kedinizle bolca vakit geçirip onun enerjisini almalısınız. Tüm enerjisini tükettikten sonra ise mamasını vererek uykudan önce yemek yemesi sağlanırsa, bu şekilde uzun ve güzelce bir uyku uyumasına yardımcı olabilirsiniz.  Bu süreç hormonal bir süreç olduğu için kedinize kızgınlık dönemi için herhangi bir sakinleştirici iğne, ilaç ve hap gibi ürünler kullanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması

Dişi kedi kısırlaştırılması, kulağa olumsuz bir şey gibi gelse de aslında kedinizi kısırlaştırmak kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Dişi kedileri kısırlaştırarak, oluşabilecek rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve meme tümörü gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi, cerrahi operasyonla rahmin alınmasıyla gerçekleştirilmektedir. Eğer dişi kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız kedinizin kızgınlık döneminde olmadığından ve hamile olmadığından emin olmalısınız. Çünkü kızgınlık dönemindeki kedilere kısırlaştırma operasyonu yapılması oldukça fazla kan kaybetmelerine neden olarak, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedinizi uzman bir veterinere götürerek, kızgınlık döneminde olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Dişi kedi kısırlaştırılması operasyonu 1 veya 3 dikiş atılarak, tamamlanır. Ameliyattan sonra dikiş atılan bölgelerin olası bir enfeksiyon gibi dış etmenlerden etkilenmemesi için evinizi olabildiğince sterilize etmelisiniz ve ameliyat sonrası kedinizi 1 gün veteriner gözetimine bırakmalısınız.  

Sokak kedileri, belirli aralıklarla bölgeden sorumlu belediyeler tarafından kısırlaştırılarak, bölgedeki kedi popülasyonu denetim altına alınmaktadır. Sokakta yaşayan kediler nesillerini sürdürmek için gerçekleştirdikleri çiftleşme döneminin ardından 4 yavru elde eder. Bu 4 yavru da doğumdan 6-8 ay sonra çiftleşerek 4’er yavru daha elde etmektedir. Bu süreci sokaktaki tüm kedilerin izlediğini düşünürsek bölgeyi kediler en kısa sürede istila edecektir. Birçok hayvanseverde sokak kedilerini kısırlaştırarak kedilerin sokakta aç ve susuz şekilde çoğalmasının önüne geçmektedir. 

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları

  1. Bölgedeki kedi nüfusunu kontrol altına alır
  2. Dişi kedilerde gözlemlenen rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve meme tümörü gibi hastalıkların oluşmasını engeller
  3. Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi testis kanserini önler
  4. Kısırlaştırılan kediler eski hallerine göre daha uysal, daha sevecen olurlar ve enerjilerinin büyük bir kısmını size harcar

Kedilerin Adet Dönemi Ne Zaman Başlar?

Kedilerin regl olduğunu insanlardaki gibi anlayamazsınız. Kediler oldukça temiz hayvanlar olduğu için bu dönemlerinde kendilerini temizlerler. Fakat bazı kediler kendilerini temizleme işlemini kendisini bir yerlere sürterek yaptığı için koltuk, halı gibi yerlerde kahverengi ve kırmızı lekeler görebilirsiniz. Bu lekeler kedinizin regl olduğunu gösterir.  Kedilerde regl dönemi kızgınlık dönemi ile beraber başlar ve devam eder.  Kedinizin adet dönemine girdiğini anlamanın en etkili yolu, davranışlarını incelemektir. Tıpkı kızgınlık dönemi gibi normalden daha farklı sesler çıkararak sizi rahatsız ediyorsa kediniz adet dönemine girmiş demektir.

Kardeş Kediler Çiftleşir mi?

Kedilerde akraba kavramı yoktur ve kendi anne, baba ve kardeşleriyle çiftleşebilmektedir. 

Kızgınlık Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kızgınlık dönemine giren kedinizi sakinleştirmek için onunla ilgilenmelisiniz. Kızgınlık dönemlerinde artan enerjilerini onunla çeşitli oyunlar oynayarak, severek atabilir, böylelikle enerjilerini yenilemek için onu uzun bir süre uyutabilirsiniz. Bilim adamları tarafından da test edilmiş, pek çok kedi sakinleştirici müzikler vardır. Ara ara bu müzikleri dinleterek kedinizi daha uysal bir hale getirebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla