Apartman Yaşamına Uygun 13 Büyümeyen Köpek Irkı

Küçük Köpek Irkları

İster köpek isterse kedi olsun, yaşam alanına başka bir canlıyı dahil etmenin o ilk etkileyici büyüsü, yanında bazı sorumlulukları da getirir. Artık hem o canlıya karşı hem de çevrenize karşı bir sorumluluğunuz vardır. Mükemmel dengeyi kurmanın ilk adımı hem kendi yaşamınıza hem de çevrenize rahatlıkla adapte olabilecek evcil bir dost seçmektir. Bunun için birbirinden sevimli ve farklı apartman köpekleri vardır. Büyümeyen küçük köpekler, apartman ve aile yaşamı için en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Bu köpek ırklarının başında Fino köpekleri, Chihuahua, Beagle, French Bulldog ve Pug ırkları gelir.

Chihuahua (Şivava)

şivava

En küçük ve en çok bilinen köpek cinslerinden biri olan Chihuahua, adını Meksika’nın Chihuahua kentinden almıştır. İç mekanlara hızla uyum sağlar, özenle yetiştirildiğinde son derece sevecen ve sosyaldir. 12 ile 20 yıl yaşam süresinin yanında bakımı diğer köpek türlerine göre zor değildir. İnce ama güçlü, küçük ama kaslı vücut yapısıyla boyu 23 santimetreyi, ağırlığı ise 3 kilogramı geçmez.

Beagle

Kökeni Antik Yunan’a dayanan Beagle ırkı, büyümeyen köpek türleri içinde en yaygın olanlarından biridir. Enerjik yapısıyla kısa sürede evin tam bir neşe kaynağı haline gelir. 12 ile 15 yıl arasında yaşam süreleri vardır, bekçilik özelliği ve oyuncu yapısıyla öne çıkar. Ailesine sadık olsa da eğitimi sizi biraz zorlayabilir. Ağırlığı yaklaşık 9 ile 11 kilo arası değişirken, boyu 33 ile 41 santimetre arasında değişir.

Beagle ırkı yazımızı inceleyelerek, Beagle ırkının özellikleri, bakımı ve eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

French Bulldog

Üstünlük kurmayı seven French Bulldog, sabır gerektiren eğitimi ve inatçı yapısıyla ilk kez köpek bakmak isteyenler için pek önerilmez. Kısa tüyleriyle ısıyı iyi yönetemediği için ortamın ısısına ayrıca dikkat etmek gerekir. 10 ile 14 yıllık yaşam süresine sahiptir. Ağırlığı en fazla 13 kilogramı bulurken, boyu yaklaşık 30 santimetredir. Fiziksel olarak küçük köpek sınıfında olsa bile atik ve cesur özelliğiyle bekçilik görevini iyi bir şekilde yerine getirir.

Pekinez

pekinez

İlk olarak Çin kraliyet saraylarında görülen Pekinez, 3 ile 6 kilogram arasında değişen bir ağırlığa sahiptir. Hassas tüy yapısı özenli bakım ister. Erişkinliğe ulaştığında bile fazla değişmeyen fiziksel boyuyla hiç büyümeyen köpek cinsleri listesinde adını başa yazdırır. 12 ile 15 sene arasında yaşarken çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz, ev ortamına en uygun köpeklerdendir.

Yorkshire Terrier

yorkshire terrier

Küçük köpek ırklarından olan ve kökeni Birleşik Krallık’a dayanan Yorkshire Terrier ailesine sadık bir ev köpeğidir. 13 ile 16 sene yaşayabilen Yorkshire diğer köpek ve yabancılardan hoşlanmaz. Evde gördüğünüz sevecen tavırları yerine mesafeli halleri sizi şaşırtabilir. Küçük, sevimli görünümüne aldanmayın, son derece atılgan ve gözü pektir. Yalnızca 3.5 kilogram olan ağırlığı ve 18 santimetre boyu ile bu ırk, Chihuahua’dan sonra ikinci en küçük köpek ırkı olarak kabul edilir.

Yorkshire terrier yazımızı inceleyerek, bu ırk ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pomeranian

pomaranian

Adını Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinden alan Pomeranian, süs köpeği olarak da bilinir. 20 santimetreye yakın boyu ve 1.5 ile 3.5 kilogramda değişen ağırlığı vardır. Genellikle diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinemese de insanlarla arası iyidir. Sık ve düzenli tarama dışında bakımı kolaydır. Ortalama 12 ile 16 senelik yaşam süresine sahiptir. Yetiştiricisine karşı özel ilgi ve sevgi göstermesiyle sıkça tercih edilen büyümeyen küçük köpeklerdendir.

Dachshund

dachshund

İlk defa Almanya’da ortaya çıkmış akıllı ve oyuncu bir av köpeğidir. Porsuk köpeği veya sosis köpek olarak da bilinen Dachshund, genellikle 12 ile 16 yıl arası bir yaşam süresine sahiptir. Standart boyu 35-45 santimetreyken, ağırlığı yaklaşık 9 kilogramı bulur. Eğitimleri sırasında sabırlı olmak önemlidir. Ailesine oldukça bağımlı ve sadıktır. Çocuklarla da iyi anlaşır.

Pug

pug

Kökeni Çin’e dayanan bir diğer süs köpeğidir. Sessiz ve uysal olduğu kadar inatçıdır. Ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıldır. Yaklaşık 25-30 santimetre arasında değişen boyu ve 6-9 kilogram ağırlığıyla büyümeyen köpek cinslerinden diyebiliriz. Çok soğuk veya sıcak ortamlar onun için uygun değildir. Çocuklarla araları iyidir. Gereksiz yere havlamayan yapısıyla ev ortamına son derece uyumludur. 

Pug ırkı yazımızı inceleyerek bu ırk ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Maltese Terrier

En eski köpek türlerinden olan ve ilk olarak Malta’da görülen Maltese Terrier, yaklaşık 20-25 santimetre boyu ve 3 kilogram ağırlığıyla oldukça hayat dolu, dost canlısı ve aktif bir köpektir. Pek dökülmeyen uzun ipeksi tüyleri, köpek alerjisi olan kişiler için bir avantajdır. Diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşıp yabancılara karşı olumlu bir tavır sergilerken, çocuklara aynı şekilde yaklaşmadıkları bilinir. Ayrıca Maltese Terrier, aşırı havlama eğilimi gösterebilen bir ırktır.

Maltese terrier yazımızı inceleyerek, Malta teriyerlerinin ırk özellikleri, bakımı ve eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Toy Poodle

toy poodle

Sosyal ve zeki yapısıyla ideal aile köpeklerinden biri olan Toy Poodle, aynı zamanda kolay eğitilebilen bir türdür. Çocuklarla iyi anlaşırken, eve gelen yabancılara karşı temkinli yaklaşır. Düzenli tüy bakımı gereklidir. 6 saatten fazla tek başına kalması stres ve depresyona yol açar. Poodle ırkının ilk üretim yeri Almanya olsa da, Toy Poodle ilk kez Fransa’da üretilmiştir.  Ortalama 13 ile 15 yıl yaşam süresi vardır. Ağırlığı yaklaşık 7-8 kilogram olan bu sevimli ırkın boyu 28 ile 38 santimetre arasında değişir.

Minyatür Schnauzer

minyatür schnauzer

İsmini burun yapısından alan ırk, ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Kolaylıkla eğitilebilen yanı sizleri şaşırtmasın, Minyatür Schnauzer son derece dominant bir ırktır. Ev ortamına doğal bir uyum gösteren yapısıyla en gözde apartman köpekleri arasındadır. Boyu 30-36 santimetre arasında değişirken ağırlığı 5-8 kilogram arasındadır. 12 ile 15 yıl yaşam süresiyle kısa sürede ailenizin sevimli ve korkusuz bir üyesi haline gelebilirler.

Shih-Tzu

shih-tzu

Daire yaşamına uygun küçük köpek cinslerinden biri de Shih-Tzu’dur. Kökeni Çin’e dayanan ırk, günlük yürüyüşler dışında egzersize ihtiyaç duymaz. Diğer türlere göre nadiren havlar ve sıcak havalarda iç mekanlarda kalmalıdır. 11-14 yıl arasında yaşar, özgür ruhlu ve akıllı haliyle çoğu zaman ev kedisine benzetilir. Bu özellikleriyle eğitimleri sabır gerektirir. Ortalama 23-26 santimetre boya ve 4-7 kilogram arası ağırlığa sahiptir.

Cavalier King Charles Spaniel 

Japon Chin ve küçük burunlu Pug türlerinin melezi olan Cavalier ilk olarak Avrupa’da görülmüştür. Bakımı diğer köpeklerden farklı değildir. Haftada birkaç kez dişinin fırçalanması, düzenli aralıklarla banyo yaptırılması ile ipeksi tüylerinin taranması gerekir. Diğer büyümeyen küçük köpekler gibi boyu ortalama 30-33 santimetre arasındayken, ağırlığı 5-8 kilogramı geçmez. Yaşam süresi bakım ve sağlık durumuna göre değişse de, minimum 10, maksimum 15 yıllık bir ömre sahiptir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla