Beagle Irkı Genel Özellikleri ve Bakımı

İlk Bakış

Ağırlık:
Erkek: 9-13 kg
Dişi: 8-12 kg
 

Boy:
Erkek: 35 cm
Dişi: 33 cm

Irk Tipi
Tavşan avı

Irk Karakteristiği:
Doğal sarkık kulaklar

Tüyleri:
Uzunluk: Kısa
Karakteristik: Düz
Renk: tazı renkleri
Bakım ihtiyacı: Düşük
Beagle ırkı köpekler oldukça arkadaş canlısıdır.

Beagle Irkı

Eğer kendinize bir ev arkadaşı arıyorsanız Beagle ırkı bir köpek tam size göre olacaktır. Enerji ve hayat dolu olan bu sevimli dostlar hem size iyi bir ev arkadaşı olacak hem de sakin tempolu yürüyüşlerinizde size güzel bir spor arkadaşı olacaktır.

Beagle Irkı Kökeni

Beagle köpekler bir çeşit tazı türüdür ve oldukça iyi koku alırlar. Beagle cinsi köpeklerin tam olarak kökenleri bilinmese de Harrier ve İngiltere’de bulunan diğer tazı türlerinin çiftleştirilmesinden ortaya çıktığı söylenmektedir. Beagle köpek cinsi ilk olarak özellikle tavşan, sülün ve bıldırcın gibi canlıları avlamak için beslenmiştir. İyi koku alma özelliklerinden dolayı narkotik köpeği olarak da kullanılan beagle köpekleri boyutları büyümediği için tıbbi deneylerde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Fatih William tarafından 11. yüzyılda Birleşik Krallık’a tanıtılan bu köpeklerin daha hızlı olmaları için tazılarla çiftleştiren I. William ortaya melez bir ırk çıkarttı. Talbot tazıları şu anki Beagle cinsi köpeklerin atası olarak kayıtlara geçti. Orta çağda Kraliyet ailesinin favori köpeği olan Beagle, 1830 da Phillip Honeywood tarafından kurulan ilk yetiştirme merkezinde çoğaltıldı. 1840 yılına gelindiğinde Beagle yetiştirme merkezlerinin sayısı 20 olmuştu ve hala kraliyet ailelerinin gözdesiydi. En sonunda ABD’ye getirilerek burada da popüler bir ırk olan Beagle cinsi, William Shakespeare’in yapıtlarına dahi konuk oldu.

Beagle Irkı Fiziksel Özellikleri

Erkek beagle ırkı köpeklerin boyu  yaklaşık 34-41 cm civarında olurken dişilerin boyu 33-38 cm arasında değişkenlik gösterir. Benzer bir şekilde dişi beagle’lar erkeklere göre 1-2 kg daha hafif olup, ağırlıkları 9-10 kg civarında olmaktadır.

Beagle cinsinin kısa, sert, düzgün, rüzgâr ve yağmur geçirmez tüyleri vardır. Bu tüyler her renk olabilir. Beyaz, Siyah ve kahverengi yaygındır ya da beyaz-sarı, turuncu ve kırmızı karışımı olabilirler. Koyu kahverengi (Karaciğer gibi) olanlar kabul edilemez renklerdir.

Beagle Irkı Karakter Özellikleri

Oldukça uysal, meraklı ve zeki olan beagle ırkı köpeklerin hayvan dostları tarafından pek hoş karşılanmayan bir özelliği ise yüksek sesli ulumasıdır. İz sürme ve bekçilik görevlerinde başarılı olan bu köpekler her türlü ev ortamında oldukça rahat beslenebilmektedirler.

Yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında olan bu köpekler yavru iken sahiplenildiği takdirde yaşamı boyunca sizin en yakın arkadaşınız olacaktır. Özellikle benimsedikleri sahiplerine arkadaş gibi davranan bu sevimli dostumuz sahibi mutsuz hissettiği anda oyunlar oynayarak sahibini mutlu etmek için elinden geleni yapmaktadırlar.

Beagle Irkı Soğuğa Dayanıklı mı?

Beagle ırkı köpeklerin soğukla arası pek iyi değildir. Genellikle ılıman ve sıcak iklimlerde yaşamını sürdüren beagle ırkı olabildiğince soğuktan uzak tutulmalı ve eğer soğuğa maruz kalacaksa koruyucu kıyafetlerin giydirilmesi önerilmektedir.

Beagle bir av köpeği ırkı mı?

Beagle köpeğinin kökeni tazı ve av köpeklerine dayanmaktadır. Çeşitli av köpekleri ve tazıların çiftleşmesi sonucunda yukarıda belirttiğimiz gibi Beagle köpek cinsi ilk olarak özellikle tavşan, sülün ve bıldırcın gibi canlıları avlamak için beslenmiştir. İyi koku alma özelliklerinden dolayı narkotik köpeği olarak da kullanılmaktadır.

Beagle ırkı köpekler bahçede yaşar mı?

Beagle köpekleri aslında bir ev köpeğidir fakat villa, yalı tarzı kendinize ait sınırlı bir bahçeniz varsa çoğunlukla evde kalmak suretiyle bahçede de gün içerisinde kalabilir. Yapıları gereği soğuğa dayanamayan ve bekçilik özelliği oldukça zayıf olan bu köpeklerin evde beslenmesi önerilmektedir.

Beagle Irkı Bakımı

Beagle bakımı diğer köpek ırklarına göre biraz zahmetlidir. Her hafta tüylerinin fırçalanması ve kulaklarının sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Beagle ırkı çok sağlıklı ırklar arasına girse de düzenli olarak temizlik bakımları yerine getirilmeli ve durum günlük ritüel halini almalıdır. Özellikle 12- 15 yıl gibi uzun bir süre yaşam süren bu sevimli dostumuza iyi bakıldığı takdirde ömrünün son anlarına kadar sağlıklı yaşayacaktır ve enerjisi devam edecektir. Fakat ırkın genel özelliklerinden birisi olan kalça displezyası ya da omurlarda rahatsızlıkları gözlemlenebilmektedir.

Kazıcı bir yapıda olması sebebiyle ayaklarının sağlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunu tırnaklarını düzenli bir şekilde keserek yapabilirsiniz. Hiperaktif bir köpek olması sebebi ile bolca egzersiz yaptırılmalı ve yediği mamaların her zaman en iyi mamalar olması gerekmektedir. Meraklı bir köpek olduğu için bahçe ortamında bakıldığında bulunduğu bölgeden mutlaka zehirli otları toplamanız gerekecektir. Aksi takdirde köpeğiniz bu otları yiyerek zehirlenebilir. Beagle türü düzenli bir beslenme programı ve oluşturulan yaşamı için uygun çevre koşulları ile 12 – 15 yıl olarak belirtilen ömür süresinin üzerine çıkabilmektedir. Her köpek türünde görüldüğü gibi bu ırkta da bazı genetik hastalıklar bulunmaktadır. Köpeğinizin sürekli bir sağlıklı hayat sürdürebilmesi için kesinlikle bakımı konusunda onu ihmal etmemeniz gerekmektedir. Vücut direncini yüksek seviyede tutmak için köpeklere yaptırılması gereken aşıları mutlaka yaptırmalısınız.

Beagle Irkı Eğitimi

Bağımsız karakterleri ile bilinen Beagle ırkının eğitilmesi diğer birçok köpeğe göre biraz daha zordur. İnatçı bir kişiliğe sahip olan bu sevimli köpek itaatkâr olarak eğitildikleri takdirde verilen komutlara genellikle uyarlar ve sahiplerini mutlu etmek için uğraşırlar. Fakat ara ara komutlara ve verilen emirlerine karşı çıkarak yerine getirmezler. Bu durum beagle özelliklerinden birisi olan şımarıklık ile açıklanabilmektedir.

Bir köpek ırkı rehberine göre Beagle ırkı köpekler havlama eğilimi konusunda en zorlu ırklar arasında yer alır. Aynı rehbere göre yine beagle ırkı köpekler, tuvalet ve itaat eğitimi konusunda zorluk çıkarabilmektedir. Tuvalet eğitimi konusunda daha fazla bilgi almak için köpek tuvalet eğitimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla