Alabay (Alabai) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

 

Irk:
Karakter: Cesur, meraklı, başına buyruk
Diğer isimleri: Türkmen alabay, central asian shepherd

Ağırlık:
Erkek: 55-80 kg
Dişi: 40-65 kg

Boy:
Erkek: 70-80 cm
Dişi: 60-70 cm

Genel Beklentileri:
Enerjiklik seviyesi: Düşük
Yaşam süresi: 12-15 yıl
Havlama Eğilimi: ara ara, ortalama
Çocuklarla dostu: Evet

Irk Tipi
Büyük boy, Safkan bekçi köpeği

Tüyleri:
Uzunluk: Kısa veya uzun
Karakteristik: Düz
Renk: Siyah, beyaz, kahverengi, gri
Bakım ihtiyacı: Ortalama
Tüy dökme: Dönemsel

Kökeni:
Rusya, Türkmenistan, Kırgızistan, Afganistan, Özbekistan

 

Alabay Köpek Irkı

En az 4000 yıllık bir geçmişe sahip Alabay çoban köpeği, Türkmenistan, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Özbekistan başta olmak üzere özellikle Orta Asya bölgelerinde yetiştirilir. Aynı zamanda Central Asian Shepherd Dog olarak da bilinir ve asıl işlevi sürülerin kontrolünü ve güvenliğini sağlamaktır. Bağımsızlık duyugusu sınırlarda olan bu büyük köpekle yaşamak ve onu eğitmek kolay değildir. Köpek ırkları arasında en zeki köpeklerden sayılan Alabay ırkı bir alfadır ve girdiği ortamda lider olmak ister. Bu nedenle hem cinslerine üstünlük taslamaktan hoşlanır. Bu özelliğiyle zamanında illegal olarak köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Kangal köpeklerine sık sık benzetilse de kendine has belli Alabay köpek özellikleriyle öne çıkan bir türdür.

Büyük köpek ırklarından olan alabay köpeklerinin kökeni Türkmenistan’a dayanır. Güçlü kemikleri ve kaslarıyla mükemmel bir bekçi köpeğidir. Karakter ve ihtiyaçları gereği dış mekanda yaşaması gereken çoban köpeği, ev yaşamına uygun değildir. Zeki ve dominant olan türkmen alabay, karşısında kendisi gibi bir yetiştirici görmek ister. Bu nedenle herkes bir Alabay’ın yetiştiricisi olamaz. Zaman zaman eğitimi sırasında patronun kim olduğunun hatırlatılması gerekebilir. Küçük yaşta verilecek eğitim, tüm yaşamı boyunca davranışlarını ve karakterini etkiler. Bu nedenle farklı renklere sahip ırkın eğitim sırasında hiçbir şekilde cezalandırılmaması ve şiddet uygulanmaması çok önemlidir.

Alabay Irkı Kişiliği ve Özellikleri

Alabay ırkı kişisel alanına ve özgürlüğüne oldukça düşkündür. Bunun yanında yetiştiricisine aynı ölçüde bağlıdır ancak kendisi gibi dominant olmasını ister, aksi taktirde itaat etmeyecektir. Ailesine ve sorumlu olduğu süreye düşkündür. Vahşi hayvanları ve diğer köpekleri içgüdüsel bir şekilde tehdit olarak algılayabilir. Büyük yapısıyla oyun oynarken zarar verebileceğinden küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Eğitimi zorludur, küçük yaşta başlanmalı ve sabırlı olunmalıdır. Yabancılara karşı saldırganlaşmaması için küçük yaşta eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi önemlidir. Ağırlıkları ortalama 40 ile 79 kilogram arasında değişir ancak 100-120 kilograma kadar ulaşan alabai köpekleri de vardır. Boyları ise 60 ile 78 santimetre civarındadır.  Beyaz, siyah, alacalı, gri ve kaplan desenli farklı kürk renklerine sahip türleri bulunur. Ortalama yaşam süreleri 11-15 yıldır.

beyaz alabay köpek

Alabay Irkı Bakımı

Tüy dökme mevsimi olan bahar ayları dışında pek taranma ihtiyacı duymayan Alabai çoban köpeğine diğer köpek türlerine oranla daha az sıklıkta banyo yaptırılması uygundur. Bilinen, kesin bir genetik hastalıkları olmasa da belli başlı hastalıklarda risk altındadır. Bunlardan bazıları; katarakt, alerji, kanser, dilate kardiyomiyopati (kalp büyümesi) ve kalça displazisi (kalça eklemlerindeki dejenerasyonla kalça atması)dir. Tüm bu riskli rahatsızlıkların önüne geçmek için dengeli ve zengin bir diyetle beraber egzersiz ihtiyacınında karşılanması gerekir. Genel olarak tembel görünümünün ardında sizi olduça aktif ve enerjik bir köpek bekler. Eğer günlük enerjisini yeteri kadar atamazsa saldırgan davranışlar sergileyebilir. Buna ek olarak düzenli veteriner kontrolü de Alabay ırkının sağlığını korumada olmazsa olmazlardandır.

Alabay ve Kangal Karşılaştırması

Alabay mı kangal mı karşılaştırmasıyla sıklıkla gündeme gelen iki ırkın hem ortak hem de farklı özellikleri vardır. Kangal köpekleriyle ortak noktalarından biri, ikisinin de kurt boğma kabiliyetine sahip olmasıdır. Halk arasında “kurt boğan” olarak da bilinen Kangallar yetiştiricisine fazlasıyla bağlı, korkusuz bir çoban ve bekçi köpeğidir. Alabay ve kangal köpeklerinin bir diğer ortak özelliği ise her ikisinin de kökeninin Türk topraklarına dayanmasıdır. 11-15 yıl arasında olan yaşam süreleri de neredeyse aynıdır. Boyutları birbirine yakındır ancak Alabay köpeklerinin kemik yapısı kangallara göre daha kalın, kasları da daha güçlüdür. Cesur, atik ve özgürlüğüne son derece düşkün köpeklerdir. Koruma iç güdüsü doğuştan yüksektir fakat enerjisini yeteri kadar atamadığında saldırgan bir tavır gösterebilir. Bununla birlikte ilk defa köpek bakacak olan kişilere önerilmez. Alabay her türlü hava şartına uyum sağlayabilirken, Kangal köpeği soğuk iklim köpeğidir ve aşırı sıcaklarda bakılması uygun değildir.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla