5 Adımda Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Hazırlanır?

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Hazırlanır?

Akvaryum balıkları evde yaygın olarak beslenen canlılar arasındadır. Türlere göre pek çok akvaryum balığı içinden Japon balıkları genellikle akvaryumlarda tek tür olarak beslenir. Cüce vatozlar ile çöpçü balıkları gibi sınırlı birkaç tür ile beraber uyum içinde Japon balıklarına bakmak mümkündür. Yaklaşık 25 yaşına kadar yaşayabilecen Japon balıklarının ömrü yaşam kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. İyi bir akvaryum bakımı ve kontrolü ile sağlıklı Japon balıklarına sahip olabilirsiniz.

Japon balıkları için ideal akvaryum hazırlığını etkileyen bazı unsurlar vardır. Akvaryumun su sıcaklığı, temizliği ve oksijen seviyesi gibi farklı etkenler Japon balıklarının yaşam kalitesini belirlemektedir. Diğer çoğu türde olduğu gibi Japon balıklarının hassas bir bünyeye sahip olması akvaryuma adapte süreçlerinde oldukça önem arz eder. Isı değişimlerinin ani olmaması ve kullanılan malzemelerin doğallığı gibi nice özelliğe dikkat edilmesi gerekir. Değişen akvaryum malzemelerinin maliyetleri hemen her bütçeye uygun seçenekler içerir. Balıkların sayısına göre akvaryumun büyüklüğünü ve malzemelerin çeşitliliğini ayarlama konusundan bir esneklik bulunur. Anavatanı Doğu Asya bölgesine uzanan Japon balıklarının tarihi milattan önceki döneme dayanır. Oldukça eski bir balık türü olarak günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Bakımı pratik olan bu türü evde beslemek için donanımlı akvaryumlar gereklidir. 5 adımda kolayca hazırlayabileceğiniz Japon balığı akvaryumu için aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz.

İlk Adım: Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Parlak turuncu gövdeleri ve yüzgeçleriyle dikkat çeken Japın balıkları aynı zamanda Goldfish olarak da bilinir. Bu tür narin balıklar için yaşam ortamı son derece önemlidir. Japon balığı akvaryumu hazırlarken kafa karışıklığı yaratan bazı konular bulunur. Eğer Japon balıkları akvaryumu nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, temel noktalara öncelik vererek kolayca bir akvaryum oluşturabilirsiniz. Öncelikle akvaryumun iç mekanda nereye yerleştirileceği ve hangi büyüklükte olacağına karar vermek gerekir. İç alanlarda kullanılmak üzere akvaryumlar çoğunlukla 2.5 ile 500 lt arasında bir hacme sahip olur. Balıkların sayısına göre akvaryum boyutu artıp azalabilir. Japon balığı akvaryumları çatlamaya karşı dirençli ve dengeli olmalıdır.

İkinci Adım: Japon Balığı Akvaryumuna Uygun Yer Seçimi

Bitkilere benzer şekilde akvaryumların konumu ışık ve ısı değişimi yönünden balıkları doğrudan etkiler. Japon balıkları ışığı sever mi sorularına karşın pek çok kişi akvaryumları doğrudan güneş ışığı gören alanlardan uzak tutar. Balıkların ihtiyaç duyduğu ışıklandırmalar çoğunlukla akvaryumlardan sağlanır. Kişisel tercihe ve ortamın müsaitliğine göre sakin bir noktayı akvaryum alanı yapmak balıklar ve balık sahipleri için avantaj yaratır. Ortama ferah bir dokunuş katan akvaryumların sakin bir noktaya yerleştirilmesi balıkların strese girmesini büyük ölçüde önler. Akvaryumların yapay ışıklandırma sistemleri balıkların ve akvaryum içindeki doğal bitkilerin sağlıklı gelişimini destekler. Dolayısıyla akvaryumların ışık dengesini sağlamak adına güçlü ışık kaynaklarından uzağa yerleştirilmelidir.

Üçüncü Adım: Japon Balığı Akvaryumlarının Filtrasyonu

Japon balıkları süslü ve vahşi olarak adlandırılan türlerine göre farklı su sıcaklıklarında yaşayabilirler. Süslü Japon balıkları 18-25 derece arasında yaşayabilirken vahşi türleri 4 dereceden 30 dereceye kadar adapte olabilir. Japon balığı akvaryumlarında canlılar için ideal su sıcaklığı başlatmak ve muhafaza etmek hayati önem taşır. İster yavru isterse yetişkin olsun, Japon balığı suyu nasıl olmalı sorusunun cevabı 18 ile 25 arası ideal derecelerdir. İç ve dış filtreler ile su düzenleyicilerin akvaryumda kullanılması balıkların aktarılmasından önce yapılması gerekenler arasındadır. Tüm bu malzemeler ile su sıcaklığının yanında bakterili uygun yaşam ortamı balıklar için hazırlanmış olur.

Dördüncü Adım: Japon Balığı Akvaryumlarının Dekorasyonu

İdeal akvaryum seçimi ile beraber dikkat edilmesi gerekenlerin başında akvaryum düzeni gelir. Çeşitli canlı ve cansız dekorasyon ürünleri akvaryumlarda işlevsellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Bunların başında kum, canlı bitkiler ve süs taşlar bulunmaktadır. Japon balığı kumu nasıl olmalı konusunda renklerine ve üretildiği malzemeye göre çeşitler bulmak mümkündür. Canlı bitkiler balıklar için su altında önemli bir oksijen kaynağı oluştururken akvaryumlarda belirli bir seviyede kum ile yerleştirilir. Tatlı su çimlerinden Vallis bitkileri ile Higrofila bitkilerini koyabilirsiniz. Akvaryum suyunun pH derecesine uyumlu doğal kayalar Japon balıkları için faydalı dekorasyon ürünleri içerisinde bulunur.

Beşinci Adım: Japon Balığı Akvaryumlarının Bakımı

Japon balıkları akvaryuma ilk yerleştirildikleri andan itibaren sıcaklık dengesinin mutlaka sağlanması gereken türlerdendir. Zaman içinde yaklaşık haftada 1-2 kez suyun tazelendiği dip çekimi, genelin %25’ine yakın bir oranda gerçekleştirilmelidir. Dip çekimi sırasında dikkat edilmesi gerek şey ise yeni suyun akvaryum suyu ile aynı sıcaklıkta olmasıdır. Akvaryumların bakımı çoğunlukla su ve akvaryum yüzeylerinin temizliğini kapsar. Canlı bitkilerle sudaki oksijeni arttırırken sıcaklığı da sabit ve dengeli tutmak gerekir. Bu sayede Japon balıkları sağlıklı bir şekilde gelişerek çoğalabilir ve uzun bir ömür yaşayabilir. Japon balığı akvaryumlarının bakım sıklığını günlük veya haftalık olarak balıkların türleri ile miktarlarına göre rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

0 Yorum

Yanıtla